Data publikacji:

Jak przechowywać opony bez felg?

Wysoka jakość i dobry stan ogumienia są jednym z kluczowych czynników, wpływających na bezpieczeństwo poruszania się po drodze. Aby żywotność i użyteczność opon trwały możliwie najdłużej, należy odpowiednio o nie dbać, nie tylko podczas korzystania z nich, ale także pomiędzy sezonami jezdnymi. Wciśnięcie ogumienia w kąt garażu na kilka miesięcy nie jest dobrym pomysłem. A więc jak przechowywać opony bez felg? Podpowiadamy!
Jak przechowywać opony bez felg

Przygotowanie opon do oczekiwania na kolejny sezon

Zmiana opon z zimowych na letnie i odwrotnie to stały element życia każdego posiadacza samochodu. Samo zdjęcie ogumienia i schowanie go w garażu bądź piwnicy nie jest wystarczające. Gumy będą oczekiwać na swoją kolej przez kolejne kilka miesięcy i warto, by w tym czasie miały zapewnione optymalne warunki. Jak przechowywać opony bez felg? Przede wszystkim należy je odpowiednio przygotować do „odpoczynku”.
Każdorazowo po demontażu opon powinno odbyć się ich mycie i konserwacja. Podczas jazdy na powierzchni gum zbiera się brud, oleje, rozpuszczalniki, paliwo i innego rodzaju chemikalia, które mogą powodować uszkodzenia. Dlatego ważne jest, by opony zostały porządnie umyte szamponem samochodowym i szczotką lub gąbką, a następnie dokładnie osuszone. Gdy ogumienie jest czyste, należy sprawdzić jego stan i obejrzeć każdą sztukę pod kątem uszkodzeń, nierówności i odkształceń. W przypadku, gdy coś będzie nie tak, może być konieczne zakupienie nowego kompletu. Czyste i sprawdzone opony warto przed odłożeniem zabezpieczyć specjalnym preparatem.
Dokładne oczyszczenie jest szczególnie istotne w kwestii tego, jak przechowywać opony zimowe bez felg. Sól drogowa i podobne środki stosowane w tym czasie mogą powodować uszkodzenia nie tylko karoserii, ale też ogumienia. Pozostawienie chemikaliów na oponach na kilka miesięcy może sprawić, że przestaną się nadawać do użytku.

Optymalne warunki do przechowywania opon

Oczyszczone, sprawdzone i zabezpieczone ogumienie jest gotowe do odłożenia na kolejne kilka miesięcy. Niezależnie od tego, czy pozostaje na felgach, czy jest ich pozbawione, powinno być składowane w stosownym miejscu. Zalecenia dotyczące tego, jak przechowywać opony letnie bez felg, wyglądają tak samo, jak w przypadku opon zimowych. Zakres odpowiedniej temperatury jest dość szeroki – większość producentów wskazuje przedział od -5 do ok. 20 stopni Celsjusza. Ten warunek spełnia niemal każdy garaż lub piwnica.
Bardzo istotną kwestią, której nie należy lekceważyć, jest najbliższe otoczenie leżakujących opon. Ogumienie nie może być przechowywane w pobliżu pieców oraz grzejników. Istnieje duże ryzyko, że pod wpływem ciepła tworzywo utraci swoje właściwości lub ulegnie zniekształceniu. Jednocześnie wybrane pomieszczenie powinno być stosunkowo suche – zaleca się, by wilgotność powietrza nie przekraczała 70%.
Wybierając miejsce na odłożenie opon, warto zwrócić uwagę na to, by dostęp do niego nie był utrudniony lub uniemożliwiony przez inne przedmioty. Istotną częścią tego, jak przechowywać opony bez felg, jest ich regularne obracanie.

Odpowiednie ułożenie opon bez felg

Ogumienie jest wykonane z tworzywa elastycznego i podatnego, przez co niektórym właścicielom może wydawać się, że nie wymaga specjalnego traktowania, a jego dokładne ułożenie nie ma większego znaczenia. To błędne założenie. Nieodpowiednia pozycja oraz  długotrwały nierównomierny nacisk doprowadzą do odkształcenia zarówno wewnętrznych elementów utwardzających oponę, jak i samej gumy. Zniekształcone ogumienie nie będzie prawidłowo pracować podczas jazdy, a więc stanie się niezdatne do użytku i konieczny będzie zakup nowego kompletu.
Jak przechowywać opony zimowe bez felg, by pozostały w dobrym stanie? Najlepszym rozwiązaniem będzie ułożenie ich pionowo obok siebie na równej powierzchni. Należy przy tym pamiętać, aby co trzy lub cztery tygodnie je obracać, żeby nie stały przez cały czas na jednym punkcie bieżnika. To samo dotyczy opon letnich przechowywanych bez felg.
Zalecenia dotyczące tego, jak przechowywać opony bez felg, są jasne i nie powinny sprawiać większych problemów. Choć równa podłoga w zupełności wystarczy, warto wiedzieć, że na rynku dostępne są także specjalne stojaki oraz regały na ogumienie. Tego rodzaju mebel może być ułatwieniem w kwestii przechowywania opon, a także ciekawym elementem wystroju garażu.

Najczęściej popełniane błędy

Zdjęte z felg opony pozbawione są elementów utrzymujących naturalne napięcie tworzywa i bardziej narażone na odkształcenia. Z tego względu wymagają odpowiedniej troski. Jednym z najczęściej powtarzających się błędów jest przechowywanie ich ułożonych w stos, jedna na drugiej. Pozostawienie ich tak na dłuższy czas sprawi, że zaczną się odkształcać. Znajdujące się najniżej sztuki będą przygniatane przez te położone wyżej i stosunkowo szybko ulegną deformacji. Równie poważnym błędem jest przechowywanie opon zdjętych z kół na hakach. Nieusztywniana przez obręcz guma w krótkim czasie straci swój kształt.
Do trwałych uszkodzeń może doprowadzić także nieprzestrzeganie zaleceń dotyczących odpowiedniej temperatury oraz wilgotności. Pozostawione na zewnątrz, np. na balkonie, opony są pozbawione ochrony przed mrozem, upałem i opadami. Po kilku miesiącach mogą nadawać się jedynie do wyrzucenia. Aby cieszyć się jak najdłuższą żywotnością ogumienia, należy zadbać o jego prawidłowe przechowywanie.
Zdjęcie: Envato Elements
Patrycja Wojas
Patrycja Wojas

Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!