Data publikacji:

Jak przygotować się do wojny

Ostatnie lata i wydarzenia tuż za naszą wschodnią granicą wywołują rosnące obawy o to, że konflikt zbrojny na terytorium naszego kraju może w najbliższej przyszłości stać się rzeczywistością. Wiele osób zastanawia się więc coraz poważniej nad tym, jak przygotować się do wojny. Warto oczywiście podkreślić, że prawdopodobieństwo jej wybuchu jest znikome. Znajomość pewnych podstawowych zasad pomoże jednak przygotować się na taką ewentualność.
jak przygotować się do wojny

Dostęp do najświeższych informacji to podstawa, która pozwoli przygotować się do wojny

Choć może wydawać się, że wojny wybuchają znienacka, konwencjonalne konflikty zbrojne na dużą skalę wymagają przeprowadzenia ze strony agresora skomplikowanej i niezwykle kosztownej operacji logistycznej. Związana jest ona z transportem sprzętu bojowego i żołnierzy, przygotowaniem pozycji do ataku, a także całej niezbędnej infrastruktury wspierającej rozpędzającą się machinę wojenną. Wiele zależy tutaj od rozmiaru i geograficznego ukształtowania kraju, a także stanu i liczebności sił wojskowych. Często osiągnięcie pełnej gotowości bojowej armii zajmie wiele tygodni lub miesięcy, w trakcie których może też dochodzić do drobnych incydentów oraz wymiany ognia pomiędzy obiema wrogimi stronami.
Nieco inaczej sprawa wygląda w przypadku konfliktów domowych, ale tutaj jeszcze bardziej niż w przypadku napaści przez obce państwo można rozpoznać oznaki nadchodzącego kryzysu (zamieszki, strajki generalne, masowe grabieże i wybuchy przemocy na tle religijnym, rasowym lub etnicznym). Pamiętajmy, że dziś, za sprawą wszechobecnych mediów społecznościowych oraz nowoczesnych technik zwiadowczych, znacznie trudniej niż kiedyś da się ukryć wieści o ruchach wojsk przy granicy, częściowej mobilizacji, walkach partyzanckich, zamachach i precyzyjnych atakach na infrastrukturę cywilną i wojskową oraz innych zdarzeniach sugerujących nadejście wojny.
Dlatego też jednym z najlepszych sposobów na przygotowanie się na wojnę jest pozostanie dobrze poinformowanym na temat aktualnej sytuacji na świecie i w kraju. Nie ograniczamy się przy tym tylko do mediów, komentatorów oraz osób o zbliżonych do nas poglądach i przekonaniach. Dzięki temu łatwo wpaść w spiralę niepotrzebnej paniki. Wsłuchujmy się w opinie ekspertów i osób doświadczonych w swojej dziedzinie, ignorujmy głosy samozwańczych ekspertów oraz ludowych liderów bez żadnych referencji. Zawsze sprawdzajmy też i filtrujmy źródła informacji, ponieważ jedną z odsłon przygotowań do konfliktu zbrojnego jest wojna informacyjna. Dzięki zebranym faktom będziemy mogli podjąć świadome decyzje o ochronie naszego dobytku i rodziny (zrobienie zapasów, ewakuacja, zabezpieczenie domu itd.), unikając niebezpiecznego zachowania i histerycznych ruchów.

Zapasy, narzędzia i sprzęt – w co warto się zaopatrzyć ma wypadek wojny

Jeżeli z dużym prawdopodobieństwem przewidujemy nadejście wojny, jako cywile powinniśmy w pierwszej kolejności być przygotowani na stałe lub przejściowa przerwy w dostawach prądu, wody, ogrzewania. Zerwaniu mogą ulec też linie dystrybucyjne jedzenia i leków. Pierwszym zadaniem będzie więc przygotowanie odpowiednich zapasów najpotrzebniejszych produktów. Eksperci zalecają zakup produktów o długim czasie przydatności do spożycia. Przyda się więc zapas ryżu, makaronów, konserw itd. Mile widziane są tu też domowe przetwory w słoikach.
Podczas podróży lub pospiesznej ewakuacji niezbędna jest porządnie zaopatrzona apteczka, w której znajdą się zestawy bandaży, plastrów i opatrunków oraz podstawowe leki przeciwbólowe, przeciwzapalne, a także środki pomagające w przypadku biegunki i zatruć pokarmowych. Nie zapomnijmy przy tym o środkach odkażających.
Na wypadek braku wody warto przygotować ją zawczasu w butlach, kanistrach lub większych zbiornikach. W podróży przydatne będą natomiast porządne węglowe filtry do wody, które pozwolą skorzystać z jej mniej pewnych źródeł. Brakom energii elektrycznej zapobiegną agregaty prądotwórcze – najtańsze to wydatek kilkuset złotych. Pamiętajmy jednak, że potrzebują paliwa – aby spełniały swoje zadanie, musimy więc zadbać o jego zapasy.
Przygotowania do wojny to również perspektywa potencjalnej dowolnej lub wymuszonej ewakuacji. Dla każdego członka rodziny powinniśmy przygotować wcześniej plecak z najpotrzebniejszymi przedmiotami. Musi być on wykonany z wytrzymałych materiałów, najlepiej, by był to porządny model turystyczny. W zależności od sytuacji unikajmy modeli wykonanych z jaskrawych kolorów, za sprawą których będziemy lepiej widoczni. Wskazówka ta dotyczy również ubrań.
Ponieważ sytuacja w trakcie konfliktu jest bardzo niepewna, warto mieć pod ręką radio, dzięki któremu uzyskamy dostęp do najświeższych informacji, a także wskazówek o drogach ewakuacji i planowanych akcjach ratunkowych lub humanitarnych. Aby uniknąć wykrycia podczas słuchania newsów i ogłoszeń przez służby, dobrym pomysłem są też niewielkie przewodowe słuchawki.
Do plecaka trafić powinien standardowy zestaw przedmiotów typowo survivalowych, które przydadzą się również w trakcie innych kryzysów albo klęsk żywiołowych. Wśród nich powinny znaleźć się:
  • mocna latarka,
  • zapalniczka, zapałki lub krzesiwo,
  • śpiwór/mata do spania,
  • kompas wraz z mapami,
  • pojemnik na wodę,
  • termiczna folia aluminiowa,
  • przenośny zestaw naczyń (kubek, miska, sztućce),
  • kuchenka turystyczna,
  • płaszcz/kurtka przeciwdeszczowa, ciepłe ubranie i bielizna, czapka i rękawiczki,
  • ostry nóż myśliwski oraz wytrzymały sznur lub żyłka,
  • apteczka,
  • zestaw jedzenia i co najmniej kilka litrów wody
  • podstawowe środki higieniczne.
  • Zdjęcie: Envato Elements