Data modyfikacji:

Jak usunąć przykry zapach z butów?

Śmierdzące buty to wstydliwy problem. Jeżeli regularne pranie butów przynosi tylko chwilowy rezultat, a mycie nóg przed każdym wyjściem nie pomaga, czas sięgnąć po inne środki. W jaki sposób usunąć przykry zapach z butów i jak zabezpieczyć się na przyszłość?

Jak usunąć przykry zapach z butów?

Dlaczego buty śmierdzą?

Przyczyną powstawania brzydkiego zapachu w butach są namnażające się bakterie. Wraz z potem, który wydziela się ze stóp w dużych ilościach, drobnoustroje tworzą kolonie odpowiedzialne za nieprzyjemną woń. Aby pozbyć się brzydkiego zapachu, należy więc w pierwszej kolejności pozbyć się nadmiaru bakterii.

Z drugiej strony, należy nie dopuszczać do tego, aby w butach zbierała się wilgoć. Dobre rezultaty przyniesie założenie np. niewidocznej skarpetki zamiast zakładania butów na gołe stopy, natomiast po powrocie do domu wystawienie butów do wywietrzenia.


Najlepiej, jeżeli nie będziesz używał jednej pary butów codziennie. Rotując kilkoma parami, pozwolisz obuwiu na pełne doschnięcie przed kolejnym użyciem. Dotyczy to zwłaszcza butów skórzanych, które mogą schnąć nawet kilka dni.

Sprawdź także: jakie męskie buty w góry?

Jak wyprać buty?

Najprostszą metodą pozbycia się brzydkich zapachów jest wypranie butów. Niektóre modele należy prać ręcznie, jednak dużą część tenisówek, trampek czy sneakersów można prać w pralce.

Aby buty się nie poobijały, dorzuć do prania np. ręczniki lub ścierki. Jeżeli obawiasz się, że mogą one zafarbować, użyj mocno spranych ręczników i wrzuć kilka specjalnych ściereczek pochłaniających barwniki. Butów skórzanych, co prawda, nie należy prać w pralce, ale możesz przetrzeć je wilgotną ściereczką lub preparatem do czyszczenia skór. Czasem do pozbycia się nieprzyjemnego zapachu wystarczy pranie lub wymiana samej wkładki.

Przeczytaj również: Jak pozbyć się ze skórzanych butów plam i osadów z soli?

Domowe sposoby na śmierdzące buty

Domowych sposobów na śmierdzące buty jest wiele, ale należy je traktować z przymrużeniem oka. Niektóre bywają skuteczne, ale mogą być szkodliwe dla obuwia, więc zawsze przetestuj je na niewidocznym fragmencie buta lub kawałku skóry dołączonym do obuwia. Dobre efekty może przynieść wyczyszczenie wnętrza obuwia sodą lub spryskanie octem jabłkowym.

Substancje te działają oczyszczająco, szybko odparowują i nie pozostawiają zacieków ani zapachów. Niektórzy polecają też wyłożenie środka torebkami herbaty, która ma pochłonąć przykre zapachy i odświeżyć cholewę oraz wkładkę.

Ciekawą opcją jest wymrażanie bakterii. Owiń szczelnie buty folią lub spakuj je do torebki strunowej, a następnie umieść w zamrażalniku. Skoro metoda ta pozwala odświeżyć dżinsy, może także pomóc w walce z niesfornymi butami.

Preparaty do odświeżania butów

Jeżeli obawiasz się domowych sposobów, skorzystaj ze specjalistycznych preparatów. Dostępne są w aerozolu lub sprayu, więc ich nałożenie jest wyjątkowo proste. Sporą zaletą jest szybkość odparowania preparatów, dzięki czemu butów nie trzeba po aplikacji długo suszyć lub wietrzyć. Aby działanie preparatu odkażającego było skuteczne, regularnie nakładaj nieduże dawki, zanim nieprzyjemny zapach zdąży wrócić.

W skład środków do odświeżania butów wchodzą m.in. jony srebra, etanol, sole cynku kwasu rycynowego czy olejki owoców cytrusowych. Zaletą preparatów do odświeżania butów jest to, że pozostawiają przyjemny zapach i mogą pomagać w osuszaniu obuwia.

W utrzymaniu świeżości butów bardzo ważne jest też ich przechowywanie. Pozostaw je w przewiewnym miejscu, aby mogły doschnąć i wywietrzeć. Zamykanie ich w szafce na buty lub w szafie, może przyczynić się do rozwoju wilgoci, która jest idealnym siedliskiem bakterii. Pamiętaj też o używaniu prawideł, które nie tylko przyspieszą schnięcie, ale i pomogą zachować piękny kształt cholewy.

Autor: Szymon Sonik