Data modyfikacji:

Stopki męskie, czyli skarpetki, które powinieneś polubić

Wiele stylizacji typowych dla sezonu letniego wymaga noszenia butów na gołe stopy. Tak jest bardziej stylowo, nowocześnie i ciekawie. Niestety, nie zawsze jest to wygodne. Drobinki piasku dostającego się do buta mogą boleśnie kaleczyć, a spocone, gołe stopy to niemal gwarancja otarć. Na szczęście jest rozwiązanie w postaci stopek męskich.

buty męskie ze skarpetkami typu stopki
Stopki męskie dostępne były na rynku już od wielu lat, jednak w głównej mierze były to nieco dłuższe modele, sięgające do kostki. Choć w towarzystwie szortów i tak wyglądały lepiej niż skarpety podciągnięte do połowy łydki, nie zawsze można było z nich skorzystać.

O ile pasowały m.in. do butów sportowych i dobrze radziły sobie w nieformalnych sytuacjach, trudno wyobrazić sobie schludne połączenie takich skarpetek np. z mokasynami.

Alternatywą dla krótkich stopek są niewidzialne skarpetki, które wkroczyły na męskie działy odzieżowe stosunkowo niedawno. Ich charakterystyczna budowa przypomina raczej damskie skarpetki zakładane m.in. do balerinek. Nic więc dziwnego, że wielu mężczyzn wzdrygało się na samą myśl o tym, by je założyć.

Czytaj również: Modne sneakersy 2019

Mocno wycięte skarpetki nie wystają z cholewy buta, więc są całkowicie niewidoczne. Oznacza to, że możesz w pełni połączyć wymagania stylu, jak i wygodę oraz bezpieczeństwo.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru stopek męskich?

Niewidzialne skarpetki opierają się tylko na pięcie i palcach, dlatego niezwykle ważny jest dobór odpowiedniego rozmiaru. Zbyt duże stopki męskie będą się zsuwać w trakcie chodzenia, natomiast nawet odrobinę zbyt małe skarpetki będą boleśnie cisnąć.


Najlepiej, jeśli są wykonane z rozciągliwego materiału, dzięki czemu znacznie łatwiej je dopasować. Unikaj modeli, które oferowane są tylko w jednym rozmiarze. Zazwyczaj pasują tylko na stopy o średnim rozmiarze, tj. 42-43. Aby stopka nie zsuwała się z pięty, stosuje się sylikonowe paski antypoślizgowe utrzymujące ją na miejscu. Działają bardzo sprawnie i różnica w stosunku do skarpetek bez wstawek jest odczuwalna.

Jakie buty nosić na „gołe” stopy?

Choć wybór rodzaju skarpetki jest kwestią gustu i upodobań, warto kierować się w ich doborze paroma zasadami. Jeżeli zakładasz krótkie spodenki, naga kostka jest niemal obowiązkowa.

Bez względu na to czy wybierzesz sneakersy, buty żeglarskie czy sandały, widoczna skarpetka nie doda ci atrakcyjności. W wielu przypadkach krótkie skarpetki mogą wyglądać całkiem dobrze, ale gwarantujemy, że niewidzialna stopka sprawdzi się lepiej.

Stopki męskie świetnie pasują też do długich spodni. Wybierz je, jeśli zakładasz mokasyny (np. mokasyny dla kierowców lub buty żeglarskie), buty wsuwane, sznurowane tenisówki, espadryle lub sneakersy.

Ciekawym zabiegiem jest też założenie niewidzialnej skarpetki do zamszowych półbutów. Pamiętaj jednak o tym, by nogawka spodni była wąska i stosunkowo krótka (np. 7/8). Jeżeli będzie się marszczyć na bucie lub powiewać niczym chorągiewka, nie uzyskasz modnego i estetycznego wyglądu. Odrobinę zbyt długą lub szeroką nogawkę możesz podwinąć używając metody pinroll. Wystarczy przed podwinięciem nogawki zebrać jej naddatek i zagiąć do środka.

Dlaczego warto nosić stopki męskie?

W wielu stylizacjach odsłonięta kostka to niemal wymóg, jednak noszenie butów na gołe stopy nie zawsze jest najlepszym rozwiązaniem. Nie dość, że jest to mało komfortowe i może powodować odparzenia, to na dodatek osłabia stabilność stopy w bucie.

Inna sprawa, że wydzielający się pot może zniszczyć twoje obuwie lub być przyczyną nieprzyjemnych zapachów. Wybierając dobrze dopasowane stopki (wygodne i niewystające z buta), problem bezpowrotnie znika.

Polecamy:

Autor: Szymon Sonik