Data modyfikacji:

Jak pozbyć się ze skórzanych butów plam i osadów z soli?

Na twoich butach zimowych pojawiły się białe, nieestetyczne zacieki? To osad z soli drogowej, którą posypywane są zimą drogi i chodniki. Choć trudno uniknąć białych plam na butach, podpowiadamy, jak z nimi walczyć oraz jak się przed nimi zabezpieczyć na przyszłość.

Osad z soli na butach

Przede wszystkim nie przemaczaj

Łatwo powiedzieć, trudniej zrobić. Nikt przecież nie przemacza butów specjalnie, na własne życzenie. Mimo wszystko, staraj się unikać nieodśnieżonych chodników i kałuż. Wilgoć działa na skórę wyjątkowo destrukcyjnie, więc w wyjątkowo trudnych warunkach warto zrezygnować ze skórzanych butów na rzecz śniegowców lub butów trekkingowych. Nie dość, że zapewniają lepszą wodoszczelność i są odpowiednio zaimpregnowane, to na dodatek można je być pod bieżącą woda.

Przeczytaj również: Jak usunąć przykry zapach z butów?

Jak usunąć plamy z soli na butach?

Białe zacieki na butach zauważysz już kilka chwil po ich przeoczeniu. Po powrocie do domu nie czekaj więc, aż wyschną, bowiem solne wżery będą jeszcze trudniejsze do usunięcia. W pierwszej kolejności usuń z butów nadmiar wilgoci, śnieg, piasek oraz błoto za pomocą ściereczki lub ręcznika papierowego. Aby usunąć sól, nie wystarczy jednak zwykła woda.

Do usunięcia solnych osadów możesz użyć środki, które znajdziesz bez problemu w swoim domu. Doskonałe rezultaty daje umycie ich tłustym mlekiem lub roztworem wody z octem, w proporcji 1:1.

Nałóż odrobinę któregoś z powyższych płynów na szmatkę i zetrzyj osad. Zawarte w mleku lub occie składniki rozpuszczą solny zaciek. Przed rozpoczęciem czyszczenia sprawdź jednak działanie preparatu w mało widocznym miejscu (np. na języku buta lub dołączanym do butów kawałku skóry). Jeżeli pojawią się przebarwienia, skorzystaj z innego sposobu czyszczenia.

Na koniec wytrzyj buty suchą szmatką i pozostaw do wyschnięcia. Aby to przyspieszyć oraz zapewnić butom świetny wygląd, skorzystaj z cedrowych prawideł lub wypchaj buty gazetami. Unikaj suszenia butów w pobliżu grzejnika. Wysoka temperatura może doprowadzić do odkształcenia, przesuszenia lub popękania skóry.

czyszczenie butów

Jak zabezpieczyć buty przed plamami soli?

Podstawowym sposobem na uniknięcie zacieków na butach, jest odpowiednie zaimpregnowanie skóry. Hydrofobowy impregnat nie tylko odżywi materiał, nadając mu pięknego wyglądu oraz blasku, ale przede wszystkim zapobiegnie namakaniu skórzanych butów. Nasycenie skóry preparatami do butów sprawi, że woda będzie z niej spływać, a nie wsiąkać w głąb.


W pierwszej kolejności oczyść buty z zanieczyszczeń za pomocą letniej wody i pozostaw je do wyschnięcia. Następnie pozbądź się pozostałości po pastach i kremach, używając szmatki nasączonej terpentyną. Po wyschnięciu butów zabezpiecz je impregnatami na bazie oleju, aż skóra przestanie być sucha i nieelastyczna. Końcowym krokiem jest natłuszczenie butów oraz nałożenie pasty. Po takim zabiegu skóra będzie elastyczna, nawilżona i odporna na wodę. Nawet jeśli nie zapobiegnie to w pełni powstawaniu solnych zacieków, pozwoli na znacznie łatwiejsze usunięcie plam.

Jak odnowić mocno zużyte buty?

Nieco trudniejszym zadaniem jest odnowienie butów, w których solne wżery zdążyły się już mocniej zadomowić. Wówczas należy w pierwszej kolejności pozbyć się osadu, regularnie przemywając buty mlekiem lub wodą z octem. Dopiero po ich wyeliminowaniu można odnowić buty za pomocą renowatorów do skór. W wielu przypadkach, gdy nie uda się pozbyć przebarwień skóry, jedynym rozwiązaniem jest zafarbowanie jej na nowo lub użycie preparatu pogłębiającego barwę. Na koniec nie zapomnij o impregnacji, która jest niezbędna, by buty utrzymały swój wygląd na długo.

Autor: Szymon Sonik