Jak utrzymać testosteron na właściwym poziomie?

Hormony androgenne potrafią obrócić życie mężczyzny do góry nogami. Wcale nie jest prawdą, że im więcej, tym lepiej! Najczęściej szkody w naszym organizmie wywołuje nieprawidłowy poziom testosteronu. Wiedziałeś o tym?

Autor: Paweł Ł. Hormon męskości odpowiada za popęd seksualny, niski głos i silne mięśnie, wpływa też na nasze zachowanie, kiedy trzeba dodaje nam siły i woli walki albo skłania do poszukiwania mocnych wrażeń. Jest niezbędnym elementem naszego życia, to on jest prawdziwym „drugim mózgiem” każdego mężczyzny . Kiedy jest go dużo – przeobrażamy się w poszukiwaczy wrażeń, jesteśmy niesamowicie wydolni i pewni siebie, kiedy go brakuje – jesteśmy osowiali i apatyczni. Właśnie dlatego tak bardzo odczuwamy wahania jego poziomu – wbrew pozorom dla naszego zdrowia niebezpieczny jest nie tylko niedobór tego hormonu, ale również jego nadmiar. Warto dowiedzieć się, w jaki sposób czerpać maksimum z życia i utrzymywać właściwy poziom testosteronu we krwi.

Od czego zależy poziom testosteronu

W organizmie mężczyzny za produkcję testosteronu odpowiadają jądra . To nie one regulują jednak jego ilość – w tym procesie decydującą rolę odgrywa przysadka mózgowa . Jeżeli jego poziom spada, wyzwala specjalny hormon, który pobudza gruczoły do pracy. Testosteron odgrywa znaczącą rolę zwłaszcza w życiu młodych mężczyzn . To dzięki niemu odczuwają niemożliwy do okiełznania popęd seksualny, uwielbiają rywalizację i ryzyko. Poza tym wysoki poziom testosteronu wpływa na liczbę czerwonych krwinek, wytrzymałość kości oraz wygląd i sprawność naszych mięśni . Niestety taka sytuacja ma też pewne minusy. Nadmiar tego hormonu wpływa negatywnie na odporność naszego organizmu, poziom cholesterolu oraz podatność na choroby infekcyjne. Może także powodować przedwczesne łysienie i zwiększać ryzyko zachorowania na raka prostaty . Z drugiej strony jego niedobór może doprowadzić do szybszego starzenia się organizmu, zaburzeń wzwodu , a nawet powodować depresję . Właśnie dlatego najrozsądniejszym i najzdrowszym dla naszego organizmu rozwiązaniem jest utrzymywanie właściwego poziomu testosteronu.

Poziom testosteronu a nasz organizm

Zapotrzebowanie na testosteron zmienia się w zależności od wieku – organizm zdrowego 20-latka produkuje go aż dwukrotnie więcej, niż organizm 40-latka. Co więcej – jego poziom waha się nawet w ciągu dnia – właśnie dlatego rano rozpiera nas energia, a wieczorem jesteśmy ospali i mniej energiczni. Zaburzenia jego ilości objawiają się wzrostem poziomu tkanki tłuszczowej, ospałością, obniżonym libido lub problemami z erekcją . O ile o niedobór tego hormonu wcale nie tak trudno, zwykle rzadko obserwuje się jego podwyższony poziom. Najczęściej z tym problemem borykają się panowie stosujący terapie hormonalne – w tym przypadku wskazaniem do przeprowadzenia badań będzie nagłe łysienie, ostry trądzik, pomniejszenie jąder i tłusta skóra . Przed udaniem się do lekarza, który zapewne zleci nam badanie poziomu testosteronu we krwi, warto zadać sobie kilka prostych pytań, które pomogą nam zdiagnozować właściwy problem:
  • Czy masz dużo siły i energii?
  • Czy Twoje libido utrzymuje się na stabilnym poziomie?
  • Czy zaobserwowałeś nagły przyrost tkanki tłuszczowej?
  • Czy masz problemy ze snem?

Jak utrzymać właściwy poziom testosteronu

Jeżeli podejrzewasz niedobór albo nadmiar testosteronu w swoim organizmie, nie ma się czym stresować – zazwyczaj terapia hormonalna , polegająca na uzupełnianiu jego poziomu, okazuje się zbyteczna . Podobnie jak w przypadku innych chorób, najważniejsza jest profilaktyka. Na poziom męskiego hormonu największy wpływ ma nasz styl życia – jeżeli obfituje w stresowe sytuacje, a aktywny wypoczynek nie jest naszą ulubioną form rozrywki, powinniśmy radykalnie zmienić swoje przyzwyczajenia. Zdrowa dieta, unikanie nerwowych sytuacji, rezygnacja z używek i regularne uprawianie sportu sprawią, że nasz organizm sam da sobie radę z regulacją poziomu testosteronu, a my będziemy czuli się nie tylko zdrowo, ale także męsko. A tego przecież się od nas oczekuje.   Zadbaj o siebie jeszcze świadomiej. Więcej artykułów dotyczących męskiego zdrowia znajdziesz TUTAJ.