Data modyfikacji:

Jak wybielić zęby? Domowe sposoby

Śnieżnobiały hollywoodzki uśmiech to marzenie wielu mężczyzn. Co w sytuacji, gdy regularne sięganie po kawę, palenie papierosów czy dieta obfitująca w curry albo czerwone wino sprawiły, że twoje zęby nabrały żółtawego koloru? Na szczęście nie musisz panikować i inwestować z licówki. Zamiast tego warto wypróbować sprawdzone sposoby. Jak wybielić zęby? Dowiedz się, czytając nasz poradnik.
wybielanie zębów

Jak naturalnie wybielić zęby? Poznaj dostępne metody

Jak szybko i skutecznie wybielić zęby? Jeżeli chcesz przywrócić im naturalny odcień, to masz do wyboru kilka metod:
 • pasty wybielające,
 • paski wybielające,
 • szczoteczka soniczna lub magnetyczna,
 • domowe sposoby,
 • wybielanie w gabinecie dentystycznym.
 • Jak wybielić zęby? Wypróbuj pastę wybielającą

  Pierwszym i jednym z najpopularniejszych sposobów na to, jak wybielić zęby, jest zainwestowanie w specjalną pastę wybielającą. W tej kategorii znajdziesz setki produktów, w tym np. od takich marek jak Colgate, White Glo, Meridol, Blend-a-med czy Blanx.
  Pasty wybielające działają mechanicznie lub enzymatycznie. W pierwszym przypadku mają specjalne drobinki, które usuwają w trakcie szczotkowania przebarwienia powierzchniowe. Co istotne, pasty radzą sobie wyłącznie z tym. Nie zapewnią ci śnieżnobiałego uśmiechu, ale pomogą w usunięciu śladów po kawie czy papierosach.
  Warto pamiętać, że nadmierne korzystanie z pasty wybielającej może prowadzić do nieodwracalnego zniszczenia szkliwa. Właśnie dlatego warto używać ich przez krótki czas, najlepiej zgodnie z instrukcją producenta umieszczoną na opakowaniu.

  Jak szybko wybielić zęby? Paski wybielające to dobra opcja

  Zamiast pasty możesz wybrać paski wybielające. Jak sama nazwa wskazuje, to artykuły w formie pasków, które należy przyklejać na zęby na określony czas. To, ile dni trwa kuracja, jest uzależnione między innymi od mocy działania i stężenia składników aktywnych. Jeżeli zdecydujesz się na tę formę wybielania, to pamiętaj, aby nigdy nie przekraczać czasu określonego przez producenta. Dla uzyskania jak najlepszego efektu i utrzymania go na dłużej, warto na czas stosowania pasków wybielających przejść na białą dietę.
  Paski wybielające są dość tanią i szybką metodą, która w zależności od aktualnego odcienia zębów może przynieść naprawdę spektakularne efekty. To wszystko dzięki zastosowaniu nadtlenku wodoru, z którego korzystają również dentyści. Pamiętaj jednak, że paski działają tylko na zdrowych i prawdziwych zębach. Co to oznacza w praktyce? Nie wpływają one w żadnym stopniu na kolor zębów martwych czy wypełnień. 

  Jak wybielić zęby w domu szybko? Skuteczna może być wymiana szczoteczki

  Panowie, którzy chcą wybielić zęby w domu, powinni rozważyć wymianę szczoteczki tradycyjnej lub elektrycznej na model soniczny albo magnetyczny. Jak się okazuje, tego typu urządzenia sprawiają, że uśmiech staje się bielszy już po pierwszym myciu. Jak to możliwe?
  Szczoteczki soniczne i magnetyczne dokładnie usuwają przebarwienia i nagromadzoną płytkę nazębną, dzięki czemu przywracają zębom naturalny odcień. Dodatkowo pozwalają w kompleksowy sposób dbać o higienę jamy ustnej – nie tylko o zęby, ale także o dziąsła czy świeży oddech. 

  Jak wybielić zęby domowymi sposobami?

  Masz ograniczony budżet i zastanawiasz się, jak wybielić zęby domowymi sposobami? W internecie znajdziesz wiele metod, w tym przede wszystkim te wymagające użycia sody oczyszczonej. Nie zalecamy jednak używać jej do higieny jamy ustnej. Dlaczego? Powód jest prosty – może powodować uszkodzenie szkliwa i osłabienie zębów, a co za tym idzie – sprawić, że będą bardziej podatne na szkodliwe działanie bakterii. Podobnie jest z cytryną, kurkumą czy popularnym ostatnio węglem aktywnym.
  Jak w takim razie wybielić zęby w domu i najlepiej szybko? Możesz spróbować płukać jamę ustną olejem kokosowym. To dość bezpieczna metoda, która nie wpływa negatywnie na szkliwo. Może za to pomóc w walce ze szkodliwymi bakteriami, nieświeżym oddechem czy właśnie przebarwieniami na zębach.
  Dobrym sposobem jest również przyjrzenie się swojej diecie. Jak wspomnieliśmy już we wstępie artykułu – niektóre z produktów spożywczych i napojów mogą powodować barwienie zębów. To np. owoce leśne, herbata, kawa, czerwone wino, sosy i przyprawy czy słodzone napoje. Podobnie jest w przypadku niektórych warzyw. Są one jednak na tyle zdrowym dodatkiem do diety, że nie warto z nich rezygnować.

  Jak skutecznie wybielić zęby? Skorzystaj z pomocy dentysty

  Jeżeli szukasz sposobu na to, jak skutecznie wybielić zęby, lub domowe metody nie przyniosły oczekiwanego efektu, to najlepszym wyborem jest umówienie się do dentysty. Wybielanie pod okiem profesjonalisty pozwala uzyskać wymarzony i długotrwały efekt, który wymaga jednak stosowania tzw. białej diety przez określony czas po zabiegu. 
  W przypadku wybielania zębów w gabinecie dentystycznym masz do wyboru dwie metody. Pierwsza z nich wymaga użycia lampy po wcześniejszej aplikacji specjalnego preparatu. Z kolei druga nie odbywa się u dentysty, ale to u niego mają miejsce przygotowania. Mowa o wybielaniu nakładkami. Aby móc z niego skorzystać, konieczne jest pobranie wycisków pod modele i przekazanie specjalnego żelu, który należy używać razem z nimi.
  Pamiętaj, że wybielanie zębów pod okiem dentysty nie zawsze jest możliwe. Przeciwwskazaniem do zabiegu jest np. niewyleczona próchnica, ciąża i okres karmienia piersią, trwające leczenie ortodontyczne, opryszczka czy nadwrażliwość zębów. Wybielania nie wykonuje się również u osób z alergią na substancje stosowane podczas zabiegu, np. na nadtlenek wodoru czy nadtlenek karbamidu.
  Zdjęcie: Envato Elements
  Katarzyna Wendzonka
  Katarzyna Wendzonka

  Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Miłośniczka kawy, dobrych seriali, thrillerów i pisania. Największą przyjemność sprawia jej tworzenie tekstów na temat mody, pielęgnacji, jedzenia oraz wszystkiego, co związane z marketingiem internetowym.