Data publikacji:

Jak wyczyścić białe buty z siatką?

Białe obuwie sportowe jest jednym z najczęściej kupowanych. I nic dziwnego – pasuje do wielu różnych stylizacji i jest szalenie uniwersalne. Założysz je nie tylko do dresów, ale także jeansów, a nawet bardziej eleganckich chinosów. Problemem może okazać się jednak jego czyszczenie. W poniższym poradniku podpowiadamy, jak wyczyścić białe buty z siatką. Dzięki naszym sposobom twoje białe obuwie zawsze będzie prezentować się schludnie i atrakcyjnie.
jak wyczyścić białe buty z siatką
Zastanawiasz się, jak wyczyścić białe buty z siatką? Przeczytaj poniższy poradnik. Przedstawiamy w nich sprawdzone sposoby na czyszczenie białych butów ze wstawkami siatki. I pamiętaj – jeśli chcesz utrzymać białe buty w czystości, to zadbaj o regularne czyszczenie. Tylko wtedy posłużą ci na długo.

Myj buty po każdym wyjściu

Białe buty, szczególnie te z siatką, kurzą się jak mało które. Dlatego też, aby utrzymać je w czystości, ważna jest regularność. Po każdym przyjściu do domu przetrzyj obuwie delikatnie wilgotną szmatką. Mała uwaga – dotyczy to wyłącznie elementów skórzanych. Siatki nie mocz zbyt często, ponieważ pocierając ją, możesz jeszcze bardziej wetrzeć brud. Siatkę przetrzyj więc z kurzu suchą szmatką. Możesz też wytrzepać buty, uderzając jeden o drugi.

Wrzuć buty do pralki

Bardzo wygodnym patentem na wyczyszczenie białych butów z siatką jest po prostu wypranie ich. Piorąc buty sportowe, musisz jednak pamiętać o kilku kwestiach.
Po pierwsze, nigdy nie pierz wyłącznie samych butów. Wówczas w bębnie pralki będzie zbyt małe obciążenie, a to oznacza jedno – buty będą mocno się obijać i w ten sposób mogą szybciej się zniszczyć. Razem z butami wrzuć inne białe rzeczy. Sprawdzą się wszelkiego rodzaju koce czy ręczniki. Przed wrzuceniem butów do pralki wytrzep je z największego piachu.
Po drugie, butów nie wrzucaj luzem. Buty możesz prać w pralce tylko wtedy, jeśli włożysz je do małego woreczka. Musi to być taki woreczek, który nie odbarwia. Najlepiej sprawdzą się woreczki bawełniane, ale te niebarwione lub białe. Do prania butów świetnie sprawdzają się też woreczki na owoce. Te kupisz w większości marketów. Mają one zastępować wkładanie owoców i warzyw do plastikowych reklamówek. Pamiętaj, aby przed praniem związać woreczek.
Po trzecie, wyjmij z butów sznurówki. Te najlepiej wypierzesz ręcznie. Gdy nie wyjmiesz sznurówek, to język butów może się nie doprać. A jeśli twoje sznurówki są już bardzo zniszczone, to kup nowe. Będziesz zaskoczony, jak nowe sznurowadła zmienią wygląd buta.
Po czwarte, nie ustawiaj w pralce zbyt mocnego wirowania. 400 obrotów na minutę to max. W przeciwnym razie twoje białe buty mogą się zniszczyć.
Jaką temperaturę prania wybrać, jeśli zamierzasz prać białe buty z siatką? 30–40 stopni. Możesz najpierw spróbować z niższą temperaturą. Sam ocenisz, jak dobrze buty się wyprały. I nie ryzykujesz ich zniszczenia.
Jaki proszek lub płyn wybrać do prania białych butów? Najlepiej postaw na produkty przeznaczone do prania białych rzeczy.
Pamiętaj, aby nie prać butów w pralce zbyt często. W ten sposób możesz uprać je maksymalnie 2 razy w roku.

Magiczna gąbka

Zastanawiasz się, jak wyczyścić siatkę w butach? Samo wycieranie jej na sucho może nie wystarczyć. Przyda ci się więc magiczna gąbka. Tak, nie ma tu żadnej pomyłki. Magiczne gąbki są powszechnie dostępne w drogeriach czy sklepach z artykułami gospodarstwa domowego. To klasyczna biała gąbka, która już podczas produkcji została namoczona w szeregu różnych substancji. Później wystarczy ją jedynie delikatnie zmoczyć wodą, dobrze odcisnąć i przetrzeć siatkę. Mała uwaga – ta metoda może nie sprawdzić się przy bardzo silnych zabrudzeniach. Mimo wszystko warto ją przetestować.

Jak wyczyścić białe buty z siatką? Woda z mydłem i klasyczna gąbka świetnie się sprawdzą!

To metoda stosowana najczęściej. Jeśli regularnie czyścisz buty i nie ma na nich zbyt wiele zabrudzeń, to takie czyszczenie świetnie się sprawdzi. Zwyczajnie wlej do letniej wody odrobinę mydła w płynie. Teraz weź gąbkę i czyść nią buty obszar po obszarze. Jeśli widzisz, że w pianie jest dużo brudu, to wypłucz buty w wodzie bez mydła. Wcieranie brudnej piany w buty może tylko pogorszyć sprawę!

Silne zabrudzenia? Użyj odplamiacza

O ile wybielanie białych butów może być niebezpieczne i takie sposoby nierzadko trwale niszczą obuwie, to użycie odplamiacza często jest nawet wskazane. Dlaczego? Ponieważ przy bardzo silnych zabrudzeniach, np. sokiem z jagód czy z pomidorów, klasyczne pranie nie wystarczy. Tutaj bezpośrednio na plamę należy nanieść odplamiacz o mocniej skoncentrowanym działaniu.
Odplamiacz nanoś bezpośrednio przed praniem. Wlej do miski ciepłą wodę, a następnie zamocz w niej buty. Teraz brudny obszar posyp lub polej odplamiaczem. Zostaw na około 15 minut. Weź gąbkę i spróbuj potrzeć brudną plamę. Wypłucz buty, a na sam koniec ponownie włóż je do letniej wody z dodatkiem odplamiacza. Teraz odplamiacz rozpuść w całej wodzie. Twoje buty powinny spędzić w takiej kąpieli około 30 minut. Po tym czasie należy je wyprać w pralce. A jeśli plama jest oporna, to odplamiacz możesz dodać ponownie do prania.
Utrzymanie w czystości białych butów bywa pracochłonne. Najważniejsza w tej kwestii jest jednak systematyczność. Pamiętaj, aby regularnie przecierać buty wilgotną szmatką. Gdy widzisz na butach dużo piachu, to dokładnie je otrzep. Nie zostawiaj na butach błota. Po takich zabrudzeniach od razu czyść obuwie. Dwa razy do roku wypierz białe buty w pralce. Na mocniejsze plamy możesz użyć odplamiacza. I pamiętaj o regularniej wymianie sznurówek!
Zdjęcie: Envato Elements
Klaudia Borycka
Klaudia Borycka

Najczęściej pisze o modzie, najnowszych trendach, biżuterii i kosmetykach. Uwielbia podróże do Włoch oraz azjatycką kuchnię. Oprócz pracy w redakcji prowadzi też własną markę kolorowej ręcznie robionej biżuterii POLIMERY Jewellery.