Data publikacji:

Jak dobrać rozmiar paska męskiego?

Pasek do spodni często uważany jest za wygody drobiazg, który służy do utrzymania spodni na biodrach właściciela. Jednak jest to bardzo ważny drobiazg, który świadczy przede wszystkim o guście właściciela. Źle dobrany pasek może powodować dyskomfort u użytkownika, ale również odebrany może być za wpadkę w świecie mody. Nie bez znaczenia są zatem rozmiary pasków, ich kolory i grubość, a także wielkość klamry. Jak więc dobrać rozmiar paska męskiego tak, aby czuć pełen komfort oraz rewelacyjnie prezentować się w towarzystwie?

pasek

Rozmiary pasków męskich – jak je rozumieć?

Rozmiar paska wyznacza nic innego, jak obwód pasa osoby, która go nosi. Większość pasków posiada nieparzystą ilość dziurek, z reguły jest ich od 5 do 7. Ułatwia to znacznie posługiwanie się nim przy różnych sylwetkach czy wahaniach wagi bez obaw, że drogi pasek staje się po kilku zastosowaniach bezużyteczny. Idealnie dobrany pasek powinien dopinać się w środkowej części przygotowanych otworów, jednak dziurka czy dwie w jedną ze stron, to nie problem. Rozmiary pasków męskich w standardowych krojach mieszczą się w przedziale 75-125 cm.

Jak zmierzyć długość pasującego do nas paska? Najlepiej sugerować się długością poprzednika, pod warunkiem, że ten był odpowiednio dobrany. Jeżeli jest problem z odczytaniem rozmiaru z poprzedniego wystarczy położyć go na płaskiej, równej powierzchni i zmierzyć przy użyciu centymetra krawieckiego lub zwykłej miarki. Pomiar zaczynamy od miejsca połączenia klamry z początkiem materiału i mierzymy do otworu, który najczęściej był używany przy zapięciu paska. Po pomiarach otrzymujemy w przybliżeniu obwód naszego pasa. Co w przypadku, kiedy jest to nasz pierwszy zakup, lub poprzednik nam nie pasował? Nic straconego. Wystarczy zmierzyć się w obwodzie, najlepiej na stojąco. Otrzymany wynik warto porównać z tabelą rozmiarów dostępną w sklepach, aby odpowiednio dobrać swój pasek.

Na co zwrócić dodatkowo uwagę przy wyborze paska męskiego?

Bez wątpienia dość istotną rzeczą, poza długością paska, jest jego szerokość. W sklepach dostępne są przeróżne, coraz to nowsze rodzaje, które charakteryzują się właśnie szerokością.

Warto zapoznać się ze swoimi ulubionymi spodniami, czy też częścią garniturową, do której pasek będzie używany, czy na pewno nie przekroczy on możliwości szlufek w pasie. Wracając do odpowiedniej długości paska pamiętaj, że nie należy przejmować się, gdy nie znajdziemy dla siebie odpowiedniego rozmiaru. Warto zaopatrzyć się wtedy w delikatnie dłuższy pasek, który w razie potrzeby można poddać skróceniu.

Jest to dość wygodna alternatywa, tym bardziej, że za krótkiego paska nie jesteśmy w stanie wydłużyć. Skracanie paska jest często bardzo proste i wymaga od nas jedynie umiejętności posługiwania się nożyczkami oraz odkręcenia kilku mocujących śrubek, które nie stanowią żadnego problemu przy demontażu. Jeżeli nie masz wystarczająco czasu lub nie wiesz jak się za to zabrać, o pomoc można poprosić pobliskiego szewca, aby móc w pełni cieszyć się swoim nowym, idealnie dopasowanym paskiem.

Dobór paska męskiego – porady:

Poza samą długością i szerokością paska, warto znać kilka przydatnych informacji, które pozwolą ci wypaść rewelacyjnie i nie zaliczyć wpadki modowej.

  • Kolor klamry i bransolety zegarka powinien być taki sam lub bardzo podobny. To detale nadają całości męskości i poczucia nienagannego stylu;
  • Kolor paska powinien być spokrewniony z kolorem obuwia. Ważne jest to szczególnie przy oficjalnych wystąpieniach, czy eleganckim ubiorze. Odpowiednio dobrany pasek do butów to połowa sukcesu odpowiedniego wyglądu;
  • Wygląd oficjalny? Zawsze z klamrą przy pasku. Elegancja ma to do siebie, że wymusza na nas odpowiedni ubiór, aby być postrzeganym z klasą, w odpowiednim towarzystwie;

Autor: Przemysław Mańka