Data publikacji:

Jaka gitara elektryczna na początek?

Gitara elektryczna jest jednym z kilku podstawowych instrumentów używanych przez wykonawców niezliczonych gatunków muzycznych i sięgają po nią między innymi fani rocka, metalu, jazzu i bluesa. Konstrukcja gitary elektrycznej nie zmieniła się znacząco na przestrzeni czasu, ale osoby zaczynające z nią przygodę często są sparaliżowane różnorodnością dostępnych modeli. Podpowiadamy zatem, jaka gitara elektryczna na początek będzie najlepsza.
jaka gitara elektryczna na początek
Gitary elektryczne narodziły się w latach 30. XX wieku. Swoją prawdziwą karierę na scenie muzycznej zaczęły jednak w latach 50. i 60., kiedy ich charakterystyczne brzmienie stało się jednym z najważniejszych aspektów rozwijającego się wówczas rocka i rodzącego się metalu. Instrumenty tego typu są pozbawione tradycyjnego pudła rezonansowego, a do wytwarzania dźwięku wykorzystują przetworniki reagujące na drganie strun, które wytwarza zmienne napięcie elektryczne. Wybór pierwszej gitary elektrycznej jest z pewnością wyzwaniem, przyjrzyjmy się zatem cechom, na jakie warto zwracać uwagę podczas zakupów.

Jaka gitarę wybrać dla poczatkującego i dlaczego nie najtańszą?

Kiedy wejdziesz do sklepu muzycznego lub gdy oglądasz różne oferty dostępne w internecie, z pewnością zobaczysz mnóstwo ciekawych instrumentów. Niestety, szczególnie w momencie, kiedy nie masz jeszcze rozeznania, możesz czuć się przytłoczony. Jaka zatem gitara będzie odpowiednia dla początkujących?
Przede wszystkim nie popełniaj typowego błędu większości osób pragnących rozpocząć swoją przygodę z grą na gitarze. Wielu adeptów jako główne kryterium uznaje bowiem cenę instrumentu: oczywiście im niższa, tym lepiej. Tylko czy aby na pewno? Zgubne jest myślenie, że bardzo tania gitara to okazja. W końcu gdyby nauka gry na tym instrumencie jednak nie byłaby dla ciebie, to przynajmniej nie stracisz zbyt dużo pieniędzy, nawet gdyby nie udałoby ci się jego sprzedać. Niestety problemem jest wykonanie takiej najtańszej możliwej gitary. Często taki instrument jest nieznanej firmy, pochodzi z masowej produkcji z Chin i przy jego tworzeniu nikt nie przejmował się detalami. W rezultacie powstaje sprzęt, który ma np. krzywy gryf, nierówne progi lub nie da się go nastroić. Taka gitara zabija przyjemność z nauki gry oraz skutecznie zniechęca do kolejnych prób.
Jaką zatem kupić gitarę dla początkującego? Z pewnością wcale nie musisz na nią wydawać kilku tysięcy złotych. Przy wyborze pierwszej gitary żadna skrajność nie jest dobra. Dobrze jest przyjąć taki punkt wyjścia jako około 500–600 zł dla gitary klasycznej i akustycznej oraz 800–1000 zł dla gitary basowej oraz elektrycznej. Jeśli masz ograniczony budżet, rozważ zakup używanego instrumentu.

Jaka jest najlepsza gitara dla początkujących?

Jaką gitarę kupić dla poczatkującego amatora gry na tym instrumencie? Zacznij od nauki podstawowych akordów na gitarze klasycznej, nawet jeśli twoim celem są ostre riffy na gitarze elektrycznej. Gitara klasyczna posiada część nylonowych strun, które są znacznie delikatniejsze dla opuszków palców niż metalowe. Palce i tak muszą przyzwyczaić się do przesuwania ich po strunach oraz do nacisku na nie. Twoje opuszki i tak będą nieco obolałe, ale na pewno mniej boleśnie niż przy wyłącznie metalowych strunach, co szczególnie poczujesz po kilkunastu dniach regularnych ćwiczeń na gitarze klasycznej. Niestety, jeżeli będziesz chciał przełożyć nylonowe struny do gitary akustycznej, elektrycznej lub basowej, musisz wiedzieć, że możesz uszkodzić tym zabiegiem swój instrument.
Dobrze też, jeśli przed zakupem konkretnej gitary masz możliwość przymierzyć się do niej. Zweryfikujesz w ten sposób, czy będziesz czuł się z danym instrumentem odpowiednio komfortowo.

Jaka gitara klasyczna dla początkujących?

Jak już wspomnieliśmy, gitara klasyczna polecana jest na samym początku przygody z nauką gry na tym instrumencie, ze względu na przyjazne dla opuszków nylonowe struny. Jej ciepłe i delikatne brzmienie doskonale sprawdzi się nie tylko dla fanów muzyki klasycznej, ale również dla wszystkich tych, którzy pragną przygrywać w nienachalny sposób podczas różnych spotkań z rodziną i znajomymi. Poza tym gitara klasyczna nie wymaga dodatkowego sprzętu, np. w postaci wzmacniacza.
Jednym z najpopularniejszych modeli jest Yamaha C40, który często wymieniany jest w różnych rankingach najlepszych gitar klasycznych dla początkujących. Ze względu na swój klasyczny wygląd i dźwięk doskonale nadaje się do nauki gry szczególnie na samym początku. Dużym plusem jest także niewygórowana cena: około 550 zł.

Jaka gitara basowa dla początkujących?

Dla fanów basowych dźwięków gitary polecamy natomiast gitarę Ibanez GSR 180 BK. Jej cena zaczyna się od około 800 zł. Instrument ma przyjemne brzmienie, ciekawy design oraz dobrą jakość wykonania.
Inną propozycją od Ibaneza jest instrument z serii Talman (np. Ibanez TMB 100 Talman Tri Fade Burst), który jest doskonały na początek przygody z gitarą basową. Posiada ona krótszą menzurę, dzięki czemu łatwo ćwiczyć na niej nowe umiejętności. Jej cena to około 850 zł.

Jaka gitara elektryczna dla początkujących?

Jeśli jednak jesteś wyjątkowo uparty i dalej chcesz pominąć etap uczenia się gry na gitarze klasycznej, by przejść od razu do elektrycznej, zainteresuj się np. modelem Fender Squier Bullet Stratocaster Tremolo RW. Jest to „poprawna” gitara zapewniająca głębokie brzmienie bez zbędnego przeładowania funkcjami, które szczególnie na początku mogą przyprawiać o zawrót głowy. Na uwagę zasługuje również cena, która zaczyna się od około 600 zł.

Gitara elektryczna na początek – jaka cena?

Gitara elektryczna dla początkującego to najczęściej wydatek co najmniej kilkuset złotych. Jeżeli mamy ograniczony budżet, zawsze możemy sięgnąć po używane egzemplarze, ale warto pamiętać, że bardzo często wymagają one naprawy i konserwacji albo mają ukryte wady, które mogą utrudnić naukę grania. Jeżeli gra na jest naszą pasją, powinniśmy rozglądnąć się za gitarami, których ceny zaczynają się od 700 zł.

Gitara elektryczna na początek – jaki korpus?

Korpusy gitar elektrycznych przyjmują jeden z kilku popularnych kształtów, każdy z nich ma swoją specyficzną nazwę niezależną od producenta. Wybór konkretnego rodzaju jest najczęściej uzależniony od osobistych preferencji oraz gustu. Niektóre z nich są też wygodniejsze w użyciu w różnych sytuacjach, np. gitarę typu V trudno będzie wygodnie oprzeć o kolano w pozycji siedzącej. Dla początkujących zaleca się kupno modeli typu Stratocaster, Les Paul, Ibanez RG lub Telecaster. Za najbardziej uniwersalne i przyjazne nowicjuszom uznaje się Sratocastery.

Gitara elektryczna na początek – jakie przetworniki?

Przetworniki to w teorii nieskomplikowane sensory składające się z magnesu nawiniętego na cewkę, który rejestruje drgania metalowej struny. W gitarach montowanych jest zazwyczaj kilka rzędów (przystawek) sensorów, po jednym dla każdej struny.

Wyróżniamy dwa podstawowe typy przetworników – single i humbucker

Przetworniki single (S)

Starszy typ przetwornika, który wytwarza zazwyczaj jaśniejszy dźwięk w wyższych częstotliwościach. Gitary korzystające z tych przetworników spisują się świetnie w repertuarze muzyki pop, country lub rockandrollowym.

Przetworniki humbucker (H)

Przetworniki humbucker to nowsza konstrukcja, która zapewnia mocniejszy dźwięk oraz operuje głównie w jego średnim paśmie. Dźwięk wytwarzany przez sensory jest też mniej podatny na zniekształcenia, minimalizując słyszalne w singlach szumy. Wyposażone w nie instrumenty odnajdują się świetnie w bluesie i jazzie, a także ciężkim rocku i metalu.

Najpopularniejsze układy przetworników na gitarze

Przetworniki mogą być ze sobą łączone na różne sposoby, co wpływa bezpośrednio na brzmienie instrumentu. Poniżej zebraliśmy najczęściej występujące kombinacje.
  • Układ: S (single) – S (single) – stosowany przede wszystkim w gitarach typu Telecaster
  • Układ: S – S – S – trzy przystawki single spotkamy głównie w gitarach Stratocaster
  • Układ: H (humbucker) – S – S – jedna przystawka humbucker i dwie single to układ między innymi gitar typu Superstrat
  • Układ: H – H – dwa humbuckery to idealne rozwiązanie dla osób grających rocka i metal. Kombinacja spotykana w gitarach typu Les Paul lub SG

Gitara elektryczna na początek – jaki mostek?

Mostki gitar przymocowane są do korpusu gitary, a ich zadaniem jest solidne trzymanie napiętych strun oraz przenoszenie ich wibracji na cały instrument. Wyróżniamy w sumie trzy rodzaje mostków gitarowych.

Mostek nieruchomy

Klasyczny mostek, który podczas grania pozostaje całkowicie nieruchomy. Po wsunięciu do jego mechanizmu strun nie wymaga żadnej specjalnej regulacji. Rozwiązanie zalecane dla gitarowych nowicjuszy.

Mostek tremolo

Mostek połączony jest z charakterystyczną wajchą, która minimalnie przesuwa go w kierunku środka gitary, co daje możliwość modulacji dźwięku. Wajchy używa się w zaawansowanych technikach gry, a jej poprawne zaimplementowanie wymaga odpowiedniej wprawy i doświadczenia.

Obustronny mostek tremolo

Mostek spotykany w droższych modelach gitar, wajchą poruszamy tutaj w obie strony, luzując lub jeszcze mocniej naciągając struny, obniżając lub podwyższając jego ton. Konstrukcja taka może sprawiać jednak spore problemy początkującym, utrudnia ona bowiem poprawne nastrojenie gitary. W tym przypadku potrzebna będzie do tego bardzo wprawna ręka doświadczonego muzyka.

Wzmacniacz i inne akcesoria dla gitary na początek

Pamiętajmy, że sama gitara elektryczna to nie wszystko. Musimy do niej dokupić także odpowiedni wzmacniacza, bez którego nie usłyszymy jej dźwięku, a także głośniki. Nie można zapomnieć też o odpowiednich akcesoriach, takich jak pasy, pokrowiec lub futerał, stojak, kostki i odpowiednie kable.

Gitara elektryczna na początek, czyli jak nie przesadzić z wyborem

Ogólnie rzecz biorąc, naukę gry na gitarze można rozpocząć w każdym wieku. Najlepiej jest jednak rozpocząć przygodę z gitarą w młodym wieku, co daje dużo czasu na opanowanie gry na tym instrumencie, a także pomaga w wyborze zawodowej drogi (może to być decyzja o tym, by stać się uczniem szkoły muzycznej lub stać się studentem akademii muzycznej). Osoby bez wykształcenia muzycznego traktowane są jak amatorzy, co jest dość mylące, gdyż wiele muzycznych gwiazd w historii, chociażby rocka, nie miało wykształcenia muzycznego. W Polsce takim przykładem jest Zbigniew Hołdys (mainstream) i Jarek Krzemiński z zespołu Tattva (muzyczny underground). Ulubione gitary Hołdysa to zdecydowanie Gibson. Ukochane gitary Krzemińskiego to Gibson, PRS i Ibanez.
Znani na całym świecie starzy wyjadacze zazwyczaj nie grają na nówkach. Wybierają kultowe modele, najlepiej z XX wieku. Jeśli decydują się na nowe modele gitar, oznacza to, że pracują nad wprowadzeniem takiej gitary do świadomości gitarzystów. Niektóre firmy produkują gitary specjalnie dla światowej sławy gitarzystów. Unikaty z autografem osiągają kolosalne ceny nie tylko na aukcjach charytatywnych. Kupują je kolekcjonerzy. Trzeba powiedzieć wprost: świetna gitara to inwestycja. Instrument nie traci na wartości, a nawet na niej sporo zyskuje.

Jaką gitarę elektryczną na początek kupić?

Dla początkującego gitarzysty wystarczy gitara, która będzie kosztować nie więcej niż 3000 zł. Taka kwota w przypadku instrumentu muzycznego nie jest wysoka. Jeśli okaże się, że gitara to jednak nie jest życiowa pasja, zazwyczaj bez większego problemu będzie można ją sprzedać. Trzeba jednak wybierać instrumenty znanych firm. Gitary, które nie są popularne wśród muzyków, nie znajdą szybko nowego nabywcy na rynku wtórnym.

Gitara elektryczna na początek – czy to wszystko?

Bycie gitarzystą to super sprawa, ale trzeba liczyć się z tym, że przez całe życie czekają na gitarzystę różne wydatki. Zazwyczaj gitarzyści nie kończą na posiadaniu jednej gitary. Stale chcą testować wyższe modele gitar, a szczytem marzeń są egzemplarze, które są warte fortunę. Prędzej czy później gitarzysta będzie mieć inną gitarę na próby, inną gitarę koncertową i jeszcze inną gitarę w studiu nagrań. Ponieważ gitarzyści dość często miewają problemy z kręgosłupem, w awaryjnych stanach zdrowotnych będą potrzebować gitar lekkich (ważących poniżej 5 kg). Do gitary elektrycznej dokupuje się rozmaite akcesoria (na przykład efekty gitarowe).
Niezbędny będzie wzmacniacz lampowy, a także kolumny gitarowe. Sprzęt muzyczny też się zmienia – muzycy chcą korzystać z nowinek. Chodzi nie tylko o poprawę brzmienia czy jakości dźwięku, ale i zmniejszenie wagi sprzętu, który trzeba zabierać ze sobą na koncerty. Jeśli chodzi o trasy koncertowe, sprzęt powinno przewozić się w odpowiednich skrzyniach transportowych (lub w kejsach i futerałach). Na każdym kroku trzeba pamiętać o okablowaniu oraz o strunach do gitary elektrycznej.

Czy warto zostać gitarzystą?

Z pewnością warto rozwijać swoje pasje i robić wszystko, co pozwoli na realizację marzeń. Nie każdemu gitarzyście będzie pisana zawrotna kariera, ale to może wynikać z tego, że sama branża muzyczna jest zbyt hermetyczna. Nie jest łatwo się przebić do mainstreamu, ale zawsze można spróbować powalczyć o swoją pozycję w branży. Polski rynek muzyczny jest trudny, ale pocieszające jest to, że niektórzy muzycy, którzy nie zostali docenieni w kraju, odnoszą duże sukcesy na Zachodzie.
Jeśli chodzi o Polskę, to zazwyczaj muzycy zakładają zespoły, z którymi koncertują. Mogą brać udział w różnych festiwalach czy przeglądach muzycznych, które mają charakter konkursowy (przewidywane są na takich wydarzeniach nagrody). Zespoły najchętniej prezentują swój materiał autorski. Nagrywają płyty i je wydają (bardzo często tworzą własny label). Serwisy streamingowe ułatwiają im dotarcie do fanów na całym świecie. 
Zdjęcie: GeorgeRudy/Envato Elements