Data publikacji:

Jaka koszula na pogrzeb? Stosowny ubiór męski na pogrzeb


Pogrzeb to wyjątkowa, choć przykra okoliczność, która wymaga zastosowania się do pewnych zasad ubioru. Właściwa odzież to sposób okazania szacunku osobie zmarłej oraz pogrążonej w smutku rodzinie. Podpowiadamy, jaka koszula na pogrzeb będzie najlepszym rozwiązaniem, a także o jakich regułach żałobnego ubioru warto pamiętać, by prezentować się elegancko i stosownie.
grób
W dzisiejszych czasach coraz rzadziej mamy do czynienia ze sztywnymi konwenansami dotyczącymi ubioru na wesele, chrzciny czy ważne egzaminy. Należy jednak pamiętać, że nie dotyczy to kwestii pogrzebów. Smutne uroczystości wciąż wymagają trzymania się określonych reguł, których celem jest okazanie szacunku zarówno zmarłemu, jak i jego bliskim. Jeśli wkrótce wybierasz się na pogrzeb, koniecznie sprawdź, co założyć, by prezentować się odpowiednio.

Jak ubrać się na pogrzeb?


Najważniejszą regułą dotyczącą ubioru na pogrzeb jest unikanie ekstrawagancji. Smutna uroczystość z całą pewnością nie sprzyja modowym eksperymentom. Jedyny i słuszny ubiór męski na pogrzeb to ten stonowany, skromny i zachowany w ciemnej kolorystyce.

Dodatkowo warto pamiętać, że pogrzeb to uroczystość o charakterze formalnym. Nie powinieneś więc pojawić się na nim np. w ubraniach sportowych (nawet, jeśli są czarne). Odpadają więc czarny T-shirt, krótkie spodnie oraz kurtka puchówka. Co założyć na pogrzeb, aby swoim wyglądem wyrażać szacunek do osoby zmarłej, a przy tym czuć się komfortowo?

Garnitur na pogrzeb: tak czy nie?


Wiele osób sądzi, że panowie na pogrzeby powinni zakładać wyłącznie czarne, klasyczne garnitury. To element garderoby, który powinien znaleźć się w szafie każdego mężczyzny, ze względu na swoją uniwersalność. Garnitur powinien być jednolity, pozbawiony dekoracyjnych elementów.
Nie brakuje również osób, które sądzą, że czerń to nie jedyna opcja w ubiorze na pogrzeb. Dopuszczalne są również grafit oraz bardzo ciemny odcień koloru granatowego.

Jeśli nie masz garnituru lub po prostu nie chcesz go zakładać, optymalnym rozwiązaniem okażą się ciemne spodnie (np. chino), połączone z odpowiednią koszulą oraz ciemną marynarką.

Jaka koszula na pogrzeb?

Poświęćmy uwagę męskiej koszuli. Jaka będzie odpowiednim wyborem na pogrzeb? Wybrać białą, a może czarną? Tak naprawdę obydwa rozwiązania są dopuszczalne. Biała koszula będzie pasowała do klasycznego czarnego garnituru; czarna natomiast sprawdzi się, jeśli założysz mniej formalne spodnie oraz marynarkę. Mankiety koszuli na pogrzeb możesz ozdobić spinkami. Najlepiej, jeśli wybierzesz te proste, w kolorze srebrnym, złotym lub grafitowym.

Przeczytaj również: Savoir vivre: na cmentarzu, czyli jak zachować się na cmentarzu?

Nie ma również przeszkód ku temu, abyś założył ciemnoszarą lub granatową koszulę. Te modele dobrze będą współgrały z marynarką o pół formalnym charakterze. Na pogrzebie najlepiej sprawdzi się jednolita koszula pozbawiona jakichkolwiek zdobień. Z oczywistych względów nie wybieraj modelu w zabawne printy, a także wszelkich koszulek z logo.

Odpowiednie buty na pogrzeb


Istotnym elementem całego wizerunku są również buty. Te, które dobierasz do garnituru, powinny być wykonane ze skóry, wiązane i oczywiście czarne. Przed uroczystością upewnij się, że są czyste oraz wypastowane.

Jeśli zamiast garnituru zakładasz mniej formalne czarne spodnie, możesz zdecydować się na półbuty wykonane z zamszu czy nubuku. Pamiętaj jednak, że wciąż powinny być one czarne, sznurowane i eleganckie. Wystrzegaj się butów typu lordsy, trampki, sneakersy.

Krawat, muszka i poszetka na pogrzeb


Swój żałobny strój możesz uzupełnić o odpowiednio dobrane dodatki. Krawaty i muszki na pogrzebach są jak najbardziej dopuszczalne; należy jednak pamiętać, że najlepszym wyborem będą te w kolorze czarnym. Jeśli decydujesz się na poszetkę, unikaj modeli kolorowych i wzorzystych. Jednak ze względu na modowy savoir vivre, poszetka nie powinna być w tym samym kolorze, co krawat. Bezpiecznym wyborem będzie poszetka biała lub grafitowa.

Co założyć na pogrzeb zimą?


Wielu panom problemów przysparza skompletowanie stroju na pogrzeb odbywający się w chłodnej porze. Co założyć na garnitur? Idealnym okryciem wierzchnim będzie rzecz jasna czarny, długi płaszcz, podkreślający powagę całej stylizacji. Niemniej jednak, krótsze modele będą równie stosownym rozwiązaniem. Pogrzeb nie jest natomiast odpowiednią okazją do tego, by zakładać sportowe puchówki, kurtki skórzane lub jeansowe.
Pamiętaj także o doborze zimowych dodatków. Nie zdziwimy cię zapewne, pisząc, że optymalnym rozwiązaniem będzie zestaw złożony z czarnej czapki, rękawiczek i szalika. Jeśli zabierasz ze sobą parasol, zadbaj o to, by i on był zachowany w ciemnej kolorystyce.

Galanteria męska na pogrzeb


Zdarza się, że na pogrzeb zabierane są różne akcesoria, takie jak chociażby portfel, klucze czy telefon. Wiele osób tuż po uroczystości powraca do swoich codziennych obowiązków – pojawia się problem, gdzie schować niezbędne przedmioty. Upychanie ich w kieszeniach garnituru to nie najlepszy pomysł. Jeśli planujesz zabrać ze sobą kilka drobiazgów, pomyśl o zakupie eleganckiej męskiej aktówki. Ona najlepiej pasuje do czarnego garnituru. Będzie dobrze prezentowała się również z ubiorem nieco mniej formalnym.

Jaki strój na pogrzeb? Klasyczny i stonowany


Reasumując, stój męski na pogrzeb powinien wyrażać szacunek i współczucie wobec pogrążonych w smutku żałobników. Najlepiej sprawdzą się klasyczne rozwiązania, takie jak czarny garnitur i biała koszula. Zrezygnuj w rzucających się w oczy elementów ubioru i dodatków o nieformalnym charakterze.
Autorka: Joanna Stanuch