Data publikacji:

Savoir vivre: na cmentarzu, czyli jak zachować się na cmentarzu?

Pierwsze dni listopada to dla większości z nas czas, w którym tradycyjnie udajemy się na groby naszych bliskich i przyjaciół. Przekraczając bramę cmentarza, nierzadko zapominamy, że znajdujemy się w miejscu szczególnym. Jak więc powinniśmy się zachować na cmentarzu? Przy wejściu na nekropolie widnieje zazwyczaj regulamin odwiedzin tej wyjątkowej przestrzeni. Możemy w nim m.in. przeczytać, że cmentarz to miejsce "ciszy, zadumy i modlitwy", któremu należy się szacunek. Niestety, wielu z nas zapewne przytoczy mnóstwo sytuacji niemających nic wspólnego z kulturą osobistą i godnym zachowaniem. Aby rozwiać wątpliwości, postanowiliśmy więc przypomnieć podstawowe zasady, które obowiązują nas na cmentarzu.
savoir vivre na cmentarzu

Przeczytaj również: Jeansy na pogrzebie - dobry pomysł czy faux pas?

1. Tłumy kontra ciasne alejki

Bez względu na porę dnia pierwszego listopada na cmentarzach będzie raczej tłoczno. Począwszy od dróg dojazdowych i parkingów, a skończywszy na alejkach wiodących do grobów. Poruszając się wyznaczonymi dróżkami, miejmy na uwadze ruch prawostronny, ale i bądźmy wyrozumiali dla innych przechodniów. Starajmy się ustępować sobie miejsca i pamiętać o uprzejmości.

2. Rozmowy na cmentarzu

Chyba najbardziej kontrowersyjny temat. Jedni wizytę na cmentarzu traktują jako kolejną okazję do spotkania dalszych członków rodziny lub znajomych, nie widząc w "pogawędkach" nic złego. Inni regularnie szarpią sobie nerwy, słuchając o remoncie mieszkania albo kupnie felernego samochodu. Naczelna zasada jest jednak prosta - na cmentarzu powinno się rozmawiać ściszonym głosem. Strońmy od tematów prywatnych. Zdecydowanie zabronione jest używanie wulgaryzmów.

3. Dzieci na cmentarzu

Ich zachowanie jest uzależnione od postawy rodziców. Zanim zabierzemy malucha na cmentarz, zastanówmy się, czy taka wizyta na pewno ma sens. Jeśli uznamy, że tak, wybierzmy godzinę odwiedzin zgodną z rytmem dnia niemowlęcia. Niedopuszczalne jest też fundowanie na tę okazję dzieciom głośnych zabawek, które mają za zadanie zająć czymś pociechę, zanim rodzice zapalą znicze i ustawią kwiaty.

4. Strój na cmentarz

Wielu z nas odwiedzając groby bliskich, nie potrafi oprzeć się wrażeniu, że dookoła trwa wielka giełda modnych ubiorów. Krótkie spódniczki, ekstrawaganckie szpilki lub bardzo mocny makijaż naprawdę potrafią w takie dni obrazić czyjeś uczucia. Ubiór powinien być dostosowany do charakteru wizyty - i tak jest również w tym przypadku.

5. Urządzenia mobilne

Czyli prawdziwa zmora nie tylko miejsc publicznych. Dzwoniące w nieskończoność telefony, muzyka dobiegająca ze słuchawek smartfona czy błyski wbudowanych w urządzenia aparatów przy wspólnych zdjęciach albo selfie to zwykłe przejawy braku szacunku dla zmarłych, jak i innych wizytujących nekropolie.