Data modyfikacji:

Jeansy na pogrzebie - dobry pomysł czy faux pas?

Pogrzeb to wydarzenie, które jest ogromnym przeżyciem emocjonalnym, szczególnie jeśli żegna się bliską osobę. I mimo że ubiór może nie jest w tym momencie najistotniejszy, to jednak powinien być gustowny oraz zgodny z zasadami dress code’u. Strojem należy bowiem okazać szacunek osobie zmarłej i jej rodzinie, warto więc dobrze go przemyśleć. Szczególnie kontrowersyjne są tu zaś jeansy, które dość często są przedmiotem dyskusji. Czy jeansy na pogrzebie są akceptowalne?

Jeansy na pogrzebie

Jeansy na pogrzebie

Męski strój na pogrzeb - o czym należy pamiętać?

Najważniejsza rada, którą warto wziąć sobie do serca, wybierając ubranie na pogrzeb, to: pamiętaj, po co tam idziesz. Ceremonia ma na celu oddać cześć zmarłemu oraz dać szansę jego bliskim na godne pożegnanie. Uczestnicząc w tej ostatniej podróży zmarłego, należy więc postarać się, żeby wybrany strój był odpowiednio elegancki i stonowany. Nie jest to pora na jakiekolwiek ekstrawagancje. Zbyt rzucające się w oczy ubranie mogłoby rozpraszać uczestników pogrzebu i niepotrzebnie zwracać na ciebie uwagę.

Zgodnie z zasadami dress code’u, na pogrzeb należy założyć odzież o charakterze smart-casual lub smart, co oznacza strój pół-formalny. Przyjęło się również, że stosowne są ubrania w ciemnym kolorze. Nie musi to być czerń - zasada czarnego stroju obowiązuje tylko najbliższą rodzinę zmarłego. Z drugiej strony nie oznacza to wcale, że pozostali żałobnicy nie mogą także ubrać się na czarno. Precyzując, według zasad etykiety, czerń dla osób z poza najbliższego, rodzinnego kręgu nie jest koniecznością, lecz nadal jest w dobrym guście. Poza tym, odpowiednie będą wszelkie ciemne i chłodne barwy. Dozwolony jest więc granat oraz grafit. Lepiej unikać za to kolorów o ciepłym odcieniu, zbyt jasnych czy też jaskrawych.

Przeczytaj również: Savoir vivre: na cmentarzu, czyli jak zachować się na cmentarzu?

Jeansy na pogrzebie - tak czy nie?

W mediach co jakiś czas pojawiają się zdjęcia celebrytów, którzy przychodzą na pogrzeb znanych osobistości w stroju codziennym, np. właśnie w jeansach. Co na to etykieta? Biorąc pod uwagę wszystkie wyżej wymienione zasady, odpowiedź na pytanie, czy jeansy na pogrzebie są dobrym pomysłem, nasuwa się sama: nie jest to odpowiedni moment na takie spodnie. Jeansy są typowym, casualowym elementem garderoby. Obecnie, co prawda, moda znacznie ewoluowała i zakładanie jeansów do pracy czy też podczas różnego rodzaju pół-formalnych sytuacji nie jest niczym ekscentrycznym. Pogrzeb to jednak zupełnie wyjątkowa okoliczność, podczas której nie są istotne żadne modowe trendy. Chcąc zaś prezentować się z klasą i odpowiednio do okazji, na pewno należy odłożyć jeansy do szafy oraz zdecydować się na inny rodzaj spodni. Co ważne, dotyczy to wszelkich rodzajów jeansów - nie tylko tych klasycznych, w kolorze niebieskim czy też z przetarciami oraz dziurami. Te w kolorze ciemnego granatu i czerni również nie będą wyglądały najlepiej - mimo że przez swój ciemny kolor mogą wydawać się stosowne. Niestety, jeans to specyficzny materiał, który kojarzy się z luzem, swobodą i nonszalancją. Mając na sobie jeansy na pogrzebie, można sprawiać wrażenie, że podchodzi się lekceważąco do całej uroczystości, jak też do zmarłego i jego bliskich. Taki błąd może zaś kosztować pogorszenie stosunków z pozostałymi żałobnikami, a także być przedmiotem plotek.

Przeczytaj również: Czarna koszula męska – stylizacje na różne okazje

Męskie spodnie na pogrzeb - jakie?

Jeśli wiesz już, że jeansy na pogrzeb są absolutnie niewskazane, pozostaje zastanowić się nad tym, jakie spodnie będą najlepszym wyborem. I tutaj nie ma żadnych wątpliwości, że idealny jest klasyczny garnitur. Jest to w końcu elegancki strój, który dobrze wpisuje się w charakter uroczystości. Musi jednak spełniać przy tym kilka warunków:
  • jest w kolorze czarnym, grafitowym lub granatowym,
  • nie jest wykonany z połyskującego materiału,
  • jest jednolity - wszelkie desenie będą niepotrzebnie zwracać uwagę.
Co w przypadku, kiedy nie posiadasz garnituru? Można samodzielnie skompletować zestaw składający się z eleganckich spodni oraz marynarki - ważne jest, żeby były one ze sobą spójne. Dość dyskusyjna może być za to kwestia dotycząca chinosów i cygaretek, które cieszą się sporym powodzeniem. Takie spodnie na pogrzeb są oczywiście lepszym rozwiązaniem niż jeansy, lecz trzeba też wiedzieć, że nie są do końca zgodne z dress code’em (szczególnie chinosy z podwiniętymi nogawkami) - ich charakter jest nieco zbyt casualowy.

Garnitur - koszula i dodatki

Uzupełnieniem męskiego stroju na pogrzeb jest oczywiście koszula, krawat, obuwie i pasek. Jakie je dopasować? Bez względu na ostateczną decyzję dotyczącą rodzaju spodni na pogrzeb, trzeba zapamiętać, że:
  • najlepiej sprawdzi się biała koszula, oczywiście włożona w spodnie,
  • krawat jest elementem nieobowiązkowym, ale mile widzianym,
  • zabronione są wszelkie T-shirty, luźne bluzy, koszulki polo, longsleevy itd., 
  • skarpetki powinny być długie i czarne
  • nie należy odsłaniać kostek oraz łydek,
  • obuwie musi w kolorze czarnym, najlepiej żeby były to męskie, skórzane półbuty (derby lub oxfordy).
Buty sportowe typu sneakersy, trampki czy mokasyny nie będą tu dobrym pomysłem. Jak można więc zauważyć - obowiązują tu wszystkie klasyczne zasady dress code’u, co tylko dowodzi, że jeansy na pogrzebie byłyby wpadką.

Pora roku a strój na pogrzeb

Spodnie od garnituru oraz marynarka powinny być zakładane na pogrzeb bez względu na panującą porę roku. O ile jesienią czy zimą nie będzie to problematyczne, tak latem może już wywołać pewien dyskomfort. Należy tu rozwiać kolejne wątpliwości:
  • w sytuacji, kiedy pogrzeb odbywa się w prawdziwym upale, nadal trzeba mieć na sobie marynarkę, koszulę z długim rękawem oraz najlepiej krawat,
  • koszulka z krótkim rękawem nie może być nigdy zakładana do marynarki, także na pogrzebie,
  • spodnie na pogrzeb muszą być długie, shorty są poza jakąkolwiek dyskusją,
  • marynarkę należy mieć na sobie podczas całej ceremonii, dozwolone jest jej ściągnięcie dopiero na stypie.
Warto też wiedzieć, że z kolei zimą nie najlepszym pomysłem jest zakładanie puchowej kurtki. Odpowiedni będzie płaszcz w ciemnym kolorze, zaś pozostałe dodatki (szalik, czapka, rękawiczki) powinny być subtelne i czarne (nigdy wzorzyste!).

Zapamiętując wszystkie te zasady, można być pewnym, że będzie się wyglądało stosownie, a przede wszystkim - odda się cześć zmarłemu i jego bliskim. I na koniec - lepszym doradcą zawsze jest etykieta niż celebryci, którzy po prostu szukają rozgłosu.
Autor: Natalia Kowalska