Data publikacji:

Jaką przetwornicę samochodową kupić?

Planujesz zbudować camper-vana, jesteś kierowcą samochodu ciężarowego lub chcesz uniezależnić się od energii sieciowej? W każdym z tych przypadków przyda ci się przetwornica samochodowa. Jak dobrać przetwornicę samochodową do własnych potrzeb i na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Polecamy: Co oznaczają kontrolki w samochodzie?

jaką przetwornicę samochodową kupić

Do czego służy przetwornica samochodowa?

W instalacji samochodowej energia magazynowa jest w akumulatorach, najczęściej klasycznych kwasowo-ołowiowych. Dlaczego jednak w autach nie ma klasycznych gniazdek elektrycznych, a jedynie gniazda zapalniczki oraz porty USB?

Wynika to z faktu, że akumulator samochodowy dostarcza prąd stały, a tymczasem domowe urządzenia zasilane z gniazdka potrzebują prądu zmiennego. Z tego powodu korzystanie z laptopa czy telewizora w aucie jest możliwe tylko pod jednym warunkiem – gdy podepniesz je do przetwornicy.

Przetwornica to nic innego, jak urządzenie elektroniczne zmieniające prąd stały na prąd zmienny. Można ją podpiąć do gniazda zapalniczki lub bezpośrednio do akumulatora. Dzięki odpowiednio dobranej przetwornicy uruchomisz wiele urządzeń zasilanych sieciowo, np. telewizor, komputer, suszarkę do włosów, termowentylator czy lampę.

Kiedy przydaje się przetwornica do samochodu?

Przetwornice samochodowe zyskały popularność wraz z modą na camper-vany, czyli samodzielnie budowane pojazdy kempingowe. Lockdown i ograniczenia w podróżowaniu sprawiły, że wiele osób wybrało zamiast hoteli własny dom na kółkach. Aby jednak móc zagotować wodę w czajniku, obejrzeć film na telewizorze lub doładować laptopa, niezbędne jest gniazdko.

Dostęp do sieci elektrycznej możliwy jest jedynie na polach kempingowych, które w okresie zimowym nie zawsze działają. Rozwiązaniem jest uniezależnienie się od sieci i postawienie na własną elektrownię w postaci samochodu. Doładowywane w trakcie jazdy akumulatory mogą zapewnić sporą ilość prądu, ale dopiero po przetworzeniu napięcia na prąd zmienny. Niektórzy decydują się więc na zamontowanie na dachy panelu fotowoltaicznego, który zapewnia całkowicie darmową energię elektryczną.

Jaką przetwornicę samochodową wybrać?

Najtańsze przetwornice samochodowe 12 V 230 V znajdziesz już za kilkadziesiąt złotych, ale przed zakupem koniecznie sprawdź jej parametry. Muszą bowiem być dobrane do konkretnych potrzeb.

Przetwornice różnią się maksymalną generowaną mocą oraz rodzajem sinusoidy. Nie każda przetwornica nadaje się więc do zasilania czajnika lub elektronarzędzia i po podpięciu wtyczki nie będzie działać. Jakie są podstawowe parametry każdej przetwornicy samochodowej?

Moc przetwornicy samochodowej

Podstawowym kryterium wyboru jest obsługiwana moc urządzeń. Najtańsze przetwornice dostarczają 150 W, co wystarczy do podłączenia zasilacza laptopa lub wentylatora, ale nie pozwoli na zagotowanie wody lub ogrzanie przyczepy kempingowej. Przed zakupem przetwornicy sprawdź więc, jaką moc mają urządzenia elektryczne, których zamierzasz używać jednocześnie.

Jednoczesne włączenie np. grzejnika 1000 W i czajnika 2000 W wymaga aż 3000 W mocy. Tutaj od razu wyjaśnimy, że przetwornica nie powinna pracować przez długi czas z pełną mocą. Wartością graniczną jest 80% mocy. Dobierz odpowiednio większą przetwornicę, która zapewni ci dodatkowy zapas mocy.

Napięcie przetwornicy samochodowej

Napięcie przetwornicy uzależnione jest od rodzaju instalacji samochodowej. W autach osobowych jest to niemal zawsze instalacja 12 V, więc musisz do niej dobrać przetwornicę 12 V - 230 V. Inne urządzenie potrzebne jest natomiast w aucie ciężarowym, w którym znajdziesz instalację 24 V. Napięcie wyjściowe musi być jednak takie samo, jak w domowym gniazdku, czyli 230 V.

Rodzaj sinusoidy przetwornicy samochodowej

Duże znaczenie na pracę urządzeń ma także rodzaj sinusoidy, czyli wierność w przetworzeniu napięcia. Kiepskiej jakości lub źle dobrane przetwornice mogą prowadzić do szybszego zużycia lub nawet uszkodzenia podłączonych do nich urządzeń. Efektem są m.in. przepalone żarówki albo niedziałające zasilacze laptopów.

Przetwornice samochodowe dzielą się na:

  • sinusoidy modyfikowane (IPS) – o prostokątnym przebiegu sinusa,
  • pełne sinusoidy – czyli idealne odwzorowanie sinusoidy prądu zmiennego, jak w domowym gniazdku.

Zastosowanie przetwornic o prostokątnym sinusie wynika z niskiej ceny. Takie urządzenia są tańsze w produkcji i nadają się do zasilenia urządzeń rezystancyjnych, np. elektronarzędzi (bez silnika indukcyjnego), żarówek, grzałek, czajników, zasilaczy laptopa, telewizora czy sprzętu audio. W niektórych warunkach mogą niestety generować zakłócenia.

Pełny sinus wymagany jest wówczas, gdy zamierzasz podłączyć urządzenia elektryczne z mikroprocesorami lub silnikami indukcyjnymi. Sinusoidalne napięcie niezbędne jest do zasilania elektronarzędzi z silnikiem indukcyjnym, sprzętu AGD, świetlówek, zasilaczy transformatorowych, pomp, klimatyzatorów i wielu innych narzędzi. Jednocześnie przetwornice sinusoidalne nie mają problemu w zasileniu prostszych urządzeń, więc są bardziej uniwersalne.

Zabezpieczenia przetwornicy samochodowej

Każda przetwornica samochodowa zabezpieczona jest szeregiem systemów, które gwarantują bezpieczeństwo jej, instalacji, jak i podłączonym urządzeniom. Podstawą jest oczywiście zabezpieczenie przeciwzwarciowe, które chroni przed porażeniem, uszkodzeniem instalacji lub pożarem.

Urządzenie wyłączy się także po osiągnięciu zbyt wysokiej temperatury, np. 70 stopni Celsjusza. Kolejnym systemem zabezpieczającym jest ochrona nad- i podnapięciowa. Dzięki niej przetwornica wyłączy się przed zbyt mocnym rozładowaniem akumulatora oraz w momencie, gdy napięcie podane na wejściu będzie zbyt wysokie (np. po uszkodzeniu regulatora napięcia).

Najważniejszym zabezpieczeniem jest jednak renoma producenta – tylko dobrej jakości przetwornice są w pełni bezpieczne. Z instalacją elektryczną nie ma żartów, więc unikaj przetwornic, których nazwa nic ci nie mówi, a o producencie nie ma w internecie żadnych informacji. Opinie użytkowników o najchętniej wybieranych przetwornicach samochodowych znajdziesz na Ceneo.pl.

Autor: Szymon Sonik