Data modyfikacji:

Wygłuszenie samochodu. Czy wyciszenie samochodu się opłaca?

Chyba każdy miłośnik motoryzacji lubi mocne i głośne samochody. Tymczasem w codziennej jeździe nadmierna głośność auta to nie zaleta, a poważna wada. Co zrobić, gdy auto nie jest dobrze wyciszone fabrycznie? Sprawdź, jak samodzielnie wygłuszyć samochód za pomocą mat akustycznych.
rodzina w samochodzie

Dlaczego warto wygłuszyć samochód?

Wyciszenie kabiny pasażerskiej to rzadko sprawdzany parametr. Niemniej długotrwała jazda w dużym hałasie może potęgować zmęczenie kierowcy oraz negatywnie wpływać na jego koncentrację.

Jeżeli po dłuższej trasie boli cię głowa, a zatłoczone i głośne miasta spędzają ci sen z powiek, wygłuszenie samochodu może być dobrym rozwiązaniem.

Jakie są dodatkowe zalety wygłuszenia samochodu? Jedną z nich jest możliwość słuchania ulubionej muzyki w idealnych warunkach. Na nic zda się bowiem zamontowanie świetnego sprzętu grającego, gdy dźwięk zagłuszony będzie przez szum opon czy wielkomiejski hałas.

Niektóre modele samochodów fabrycznie wygłuszone są bardzo słabo.

Warto wspomnieć, że wygłuszenie samochodowe przyda się nie tylko do samochodów osobowych. To wręcz niezbędna modyfikacja niektórych kamperów.

Jeśli jesteś miłośnikiem podróżowania w stylu „van life” i przygotowujesz kampera na bazie samochodu dostawczego, warto nie tylko wygłuszyć, ale i zaizolować ściany przed zimnem.

Sięgnij po najlepsze modele opon z rankingu opon letnich

Wyciszenie samochodu – na czym polega?

Do wyciszenia samochodu służą maty wygłuszające. Przylepia się je w newralgicznych miejscach pod tapicerką, dzięki czemu w żaden sposób nie wpływają na wygląd samochodu.

Docięcie i montaż mat jest stosunkowo łatwe, ale wymaga precyzji i pochłania sporo czasu. Niektóre rodzaje mat wymagają dodatkowo formowania na ciepło, np. przy użyciu opalarki.

Maty mają najczęściej swój własny klej, więc przed ich przyklejeniem wystarczy umyć i odtłuścić powierzchnię, do której mają być przyczepione.

Jakiego rodzaju maty wygłuszające stosuje się w samochodach? Najtańszym rozwiązaniem są maty wykonane z grubego filcu. Choć są niedrogie i zabezpieczone przed pleśnią oraz grzybami, chłoną wilgoć z powietrza, przez co mogą być bardzo ciężkie.

Nieco lepszym, choć również dość ciężkim rozwiązaniem jest wykorzystanie mat bitumicznych. Oba rodzaje mat mogą generować nieprzyjemne zapachy we wnętrzu.

Do izolacji samochodu znacznie lepiej nadają się maty butylowe i pianki kauczukowe. Materiały te są lżejsze, łatwe do formowania i odporne na działanie wody.

Cena za metr kwadratowy jest wyższa (ok. 50-100 zł), ale możliwość samodzielnego i stosunkowo łatwego montażu trudno przecenić. Do wygłuszania komory silnika i maski użyj natomiast maty wykonanej z materiałów niepalnych, np. z poliuretanu.

Jak wygłuszyć samochód?

Co można wygłuszyć za pomocą mat akustycznych? Podstawą jest oczywiście podłoga oraz ściana grodziowa pod podszybiem. To tędy dostaje się do wnętrza wiele nieprzyjemnych dźwięków, np. z zawieszenia czy komory silnikowej.

Kolejne ważne elementy, które warto wygłuszyć, to drzwi oraz klapa bagażnika. Jest to szczególnie ważne w nadwoziach typu kombi i hatchback, których bagażnik nie jest oddzielony od części pasażerskiej, jak w przypadku sedana. Wygłuszeniu podlegają także nadkola, maska, bagażnik czy komora silnika.

Wyeliminuj źródła denerwującego dźwięku

Oprócz dodania mat wygłuszających, warto wyeliminować niepożądane dźwięki. Duży hałas może być efektem zużytych łożysk, wyjących piast czy nieszczelności układu wydechowego.

Głośny szum generują także zbyt miękkie lub zużyte opony. Podczas zakupu nowych opon zwróć uwagę na indeks głośności – to często bagatelizowany parametr.

Jeśli problemem w twoim samochodzie jest świszczący wiatr, kup nowe uszczelki lub zregeneruj je przewlekając przez nie elastyczny sznurek wypełniający. W niektórych przypadkach pomaga również regulacja drzwi na zawiasach.

Mankamentem wielu samochodów są trzeszczące plastiki. W takim przypadku wygłuszenie auta będzie nieskuteczne. Jak się pozbyć skrzypienia plastików? Najlepiej zlokalizować źródło nieprzyjemnego dźwięku, a następnie podkleić tapicerkę filcowymi podkładkami. Ten prosty zabieg może dać rewelacyjne efekty!

Autor: Szymon Sonik