Data modyfikacji:

Jaki motocykl na A2?

Świat motocykli dla wielu osób jest kuszący. Kojarzy się z wolnością, dużymi prędkościami i adrenaliną. Jazda jednośladem wymaga jednak dużej dawki rozsądku i… odpowiednich uprawnień. Do egzaminu na kategorię A można podejść po ukończeniu 24. roku życia. Uzbieranie funduszy na zakup wymarzonego pojazdu niewiele da, jeżeli nie osiągnie się odpowiedniego wieku. Z pomocą przychodzi istniejąca od stosunkowo niedawna kategoria A2. Czym różni się od tej podstawowej, na jakie pojazdy daje uprawnienia i jak wygląda egzamin? Odpowiadamy!
Jaki motocykl na A2?

Prawo jazdy kat. A2 – co daje i czym różni się od kat. A?

Kategoria A to kategoria prawa jazdy pozwalająca na korzystanie z motocykli o dowolnych parametrach – nie ma ograniczeń względem masy, pojemności ani mocy. Aby móc podejść do egzaminu na nią, należy mieć ukończone 24 lata. Utworzona w 2013 roku kategoria A2 daje możliwość rozpoczęcia swojej przygody z motocyklami kilka lat wcześniej.
Do egzaminu na kat. A2 można przystąpić po ukończeniu 18 lat. Na kurs można jednak zapisać się już trzy miesiące wcześniej. Zdobycie tej kategorii prawa jazdy uprawnia do kierowania motocyklem o maksymalnej mocy 35 kW (czyli 47,6 KM) i o stosunku mocy do masy własnej nieprzekraczającej 0,2 kW/kg, motorowerami, a także lekkimi czterokołowcami, których maksymalna masa wynosi 350 kg. Ponadto zdanie egzaminu na kat. A2 w wieku 18 lat i otrzymanie prawa jazdy pozwala ubiegać się o kategorię A sporo wcześniej. Posiadanie kat. A2 przez minimum dwa lata otwiera drogę do egzaminu na kategorię ogólną. Od tych przepisów jest jednak jeden wyjątek. O pełne uprawnienia kategorii A już w wieku 18 lat mogą się starać funkcjonariusze różnych służb, np. policji.
Kiedy kwestia prawa jazdy jest już jasna, pojawia się pytanie – jaki motocykl na A2?

Egzamin A2 – jaki motocykl i jak wygląda egzamin?

Procedura związana z egzaminem na kat. A2 jest taka sama, jak w przypadku innych kategorii. W pierwszej kolejności należy uzyskać orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do prowadzenia pojazdów, następnie uzyskać numer PKK i zgłosić się do ośrodka szkolenia kierowców. Po ukończeniu kursu można zapisać się na egzamin.
Część teoretyczna obejmuje zasady bezpiecznego poruszania się pojazdem po drodze, potencjalne zagrożenia związane z ruchem drogowym, a także postępowanie w nadzwyczajnych sytuacjach. Podczas części praktycznej egzaminowany zostanie poproszony o wykonanie kilku zadań, do których należy: sprawdzenie stanu technicznego pojazdu, płynna jazda po łukach w kształcie 8, slalom wolny i szybki, omijanie przeszkody oraz ruszanie na wzniesieniu. Następnie sprawdzana jest poprawność i swoboda poruszania się w ruchu drogowym. Po zdaniu egzaminu pozostaje już tylko jedna kwestia: prawo jazdy kat. A2 – jaki motor warto kupić?

A2 – jakie motocykle można prowadzić?

Zdobycie kategorii prawa jazdy A2 umożliwia jazdę motocyklem o maksymalnej mocy 35 kW (czyli 47,6 koni mechanicznych) i stosunku mocy do masy własnej nieprzekraczającej 0,2 kW/kg. Wielu producentów, po utworzeniu tej kategorii, wprowadziło na rynek skromniejsze wersje mocnych motocykli. Przypominają swoje odpowiedniki o pełnej mocy, mają jednak odpowiednio zmodyfikowane parametry.
Warto jednak pamiętać, że nie każdy motocykl o pomniejszonej mocy spełnia warunki narzucane przez kat. A2. Przepis mówi, że zmiany nie mogą być wprowadzone w pojazdach, których oryginalna moc była ponad dwukrotnie większa od obecnej. Tak więc przed ograniczeniem motocykl mógł mieć maksymalnie 70 kW (czyli 95 KM). Modele, które można prowadzić, posiadając kat. A2, oferują m.in. firmy takie jak Suzuki, Yamaha, Kawasaki, Honda, BMW czy też Aprilia.

Kat. A2 – jakie motocykle warto rozważyć?

Jakie motory na A2 są warte uwagi? Przede wszystkim takie, które będą wygodne, łatwe w balansowaniu i spełniające wymogi estetyczne. Może się to wydać niecodziennym kryterium, jednak oczywistym jest, że prezencja pojazdu jest istotna dla każdego motocyklisty. Ergonomia jazdy także jest bardzo ważna. Przygarbione plecy, mocno ugięte stawy i łokcie oparte na kolanach po dłuższej jeździe dadzą o sobie znać i mogą się pojawić dolegliwości bólowe lub skurcze. Aby do tego nie dopuścić, warto dostosować motocykl do swojego wzrostu.
Drugą istotną kwestią jest cena – zakupu, ale też eksploatacji. Wartymi rozważenia motocyklami są po prostu te, na które nas stać. Dobrym wyborem może okazać się motocykl używany, choć z pewnością znajdą się osoby, dla których obowiązkowym kryterium będzie nowość. Zarówno na rynku wtórnym, jak i pierwotnym, warto przyjrzeć się markom takim jak Suzuki, Yamaha, Kawasaki, Honda, BMW czy też Aprilia.

Co jeszcze warto wiedzieć, zastanawiając się: jakie motocykle na A2?

Wybór pierwszego motocykla nie jest prosty. Dodatkowe ograniczenia narzucane przez kategorię A2 nie ułatwiają sprawy. Wielu młodych kierowców ma ambicje czy też pragnienia opanowania jednośladów o potężnej mocy i czują się rozczarowani obowiązującymi przepisami.
Podczas szukania, jaki motocykl na A2 wybrać, warto mieć świadomość, że może to być pierwszy, ale z pewnością nie ostatni pojazd. Na większe pojemności, rozmiary i moce przyjdzie jeszcze czas. Warto być na to gotowym i zdobywać doświadczenie oraz umiejętności w bezpieczny, rozsądny sposób.
Karolina Grad
Karolina Grad

Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!