Data modyfikacji:

Jaki wosk do auta jest najlepszy? Jaki wosk do auta wybrać?

Każdy posiadacz pojazdu wie, jak z biegiem czasu niszczy się lakier znajdujący się na jego samochodzie. Delikatne rysy, odpryski czy inne wizualne defekty nie tylko rzucają się w oczy i niszczą wizerunek auta, ale też pogarszają kondycję jego warstwy ochronnej. Producenci nie tworzą pojazdów z grubszą warstwą, więc z upływem lat starszy samochód będzie bardziej dotknięty działaniem czasu niż nowszy egzemplarz. Co w takiej sytuacji? Jak poprawić wygląd i jakość lakieru swojego pojazdu? Co zrobić, aby starszy model pięknie połyskiwał i wyglądał, na naprawdę zadbany egzemplarz? Z pomocą przychodzi nam wosk samochodowy. Preparat, który nie tylko odświeży wizerunek naszego pojazdu, ale również naniesie ochronną warstwę na lakier, co zabezpieczy go przed szkodliwymi czynnikami. Jaki wosk do auta wybrać? Sprawdź!
jaki wosk do auta

Jaki wosk do auta jest najlepszy?

Na kondycję lakieru wpływają szczególnie czas i warunki atmosferyczne. Lakier ulega systematycznemu zużyciu. Obtarcia, zadrapania dodatkowo osłabiają jego jakość. Lakier matowieje, przez co wizerunek auta spada, a sam pojazd wizualnie nie jest tak zachęcający, jak wypolerowany konkurent. Dodatkowo warunki atmosferyczne znacznie niszczą jakość naszego lakieru. Latem odbija promienie słoneczne, jesienią i wiosną znosi opady deszczu, zimą zaś zmaga się z oblodzeniem i śniegiem. Każdy z tych czynników odkłada się w historii żywotności pojazdu. Dodatkowo nieostrożne działanie osób trzecich pogarsza jakość lakieru. Obtarcia drzwiami czy przeciskanie się pieszego między pojazdami na parkingu może spowodować uszkodzenia.

Jaki wosk do auta wybrać?

Wybór wosku nie jest tak prosty, jak mógłby się wydawać. Przede wszystkim upewnić się trzeba, czy kondycja naszego lakieru pozwala na pokrycie go woskiem samochodowym. Kolejna sprawa to czas i wyposażenie. Zadać sobie należy pytanie, czy chcemy uzyskać szybki efekt woskowania, czy możemy pozwolić sobie na dłuższe woskowanie przy pomocy specjalistycznych narzędzi polerskich.

Sposoby na woskowanie auta

Na pierwszą metodę zdecydują się osoby, które nie mają czasu na detailing swojego pojazdu. Kiedy po myciu pojazdu trzeba zaraz ruszać w drogę, z pomocą przyjdzie wosk w płynie. Jest to preparat, który w ciągu chwili zadba o lakier i detale pojazdu, nadając im połysk i zabezpieczając przed szkodliwymi czynnikami. Kilka minut wystarczy, aby auto błyszczało w blasku promieni słonecznych znacznie podnosząc jakość swojego wizerunku.

Niewątpliwą zaletą wosku w płynie jest to, że nie trzeba martwić się o rozgrzany lakier, ponieważ preparat ten nie zostawia żadnych smug bez względu na temperaturę, dodatkowo świetnie nadaje się do elementów gumowych czy plastikowych, dzięki czemu zastosować można go również do kokpitów samochodowych.

Trochę dłuższą, lecz lepiej wypadającą w perspektywie czasu metodą jest woskowanie preparatem syntetycznym, często w formie mleczka. Podstawowym zadaniem wosku jest ochrona lakieru pojazdu. Wosk syntetyczny utrzymuje się na powłoce nawet do pół roku. Decydując się na częstsze mycie auta (co około dwa tygodnie) wosk taki utrzymuje się przez co najmniej kilkanaście zabiegów czyszczących. Wosk syntetyczny często posiada większy współczynnik hydrofobowy, w porównaniu do płynnego odpowiednika, przez co lepiej odpycha wodę czy zebrane zabrudzenia. Wosk w formie mleczka nakłada się przy pomocy specjalistycznej, dołączanej do zestawu gąbki lub przy pomocy maszyny polerskiej (z prędkością około 600 - 800 obrotów na minutę). Pamiętać należy, aby powierzchnia lakieru była czysta, odtłuszczona i sucha, dzięki czemu nałożony wosk utrzyma się dłużej i wykaże lepsze właściwości ochronne. Najważniejsze jest, aby pamiętać, że wosk syntetyczny potrzebuje czasu na wytworzenie wiązania z powierzchnią lakieru, w związku z czym mycie pojazdu jeszcze tego samego dnia może spowodować, że nasza praca pójdzie na marne.

Połączeniem dwóch poprzednich rodzajów wosku, czyli połysku przy wosku płynnym i ochrony przy wosku syntetycznym, jest wosk twardy. Jest to wysokiej jakości preparat, który zapewni naszemu samochodowi dwie poprzednie cechy. Ten wariant przeznaczony jest dla osób ceniących sobie wysokiej jakości długotrwałą ochronę. Pojazd nie traci połysku nawet po kilkunastu myciach. Wprawdzie woskowanie ręczne jest dość pracochłonne, to efekt końcowy jest satysfakcjonujący i warty chwili cierpliwości. Wosk nakładać należy przy pomocy dołączonego aplikatora zgodnie z instrukcją zawartą na opakowaniu preparatu. Do wypolerowania przyda się również ściereczka z mikrowłókna, która zapewni delikatne polerowanie i dokładne krycie powłoki woskowej.

Dla osób najbardziej wymagających powstały powłoki ceramiczne. Cienka, niewidoczna warstwa kryje lakier niemalże od razu, jednak do aplikacji wymaga specjalnego sprzętu polerskiego i doświadczenia osoby nakładającej wosk. Producenci niektórych preparatów zapewniają, że warstwa ceramiczna zapewnia nawet do 5 lat ochrony. Wytworzona powłoka ochronna całkowicie odizolowuje lakier od działania zewnętrznych czynników, takich jak temperatura, promienie UV oraz delikatne obtarcia czy rysy.

Jaki wosk do auta wybrać?

Jeżeli mamy mało czasu, a nasz lakier jest w bardzo dobrej kondycji, najlepiej sprawdzi się wosk płynny, który odświeży kolor i zapewni połysk. W przypadku, gdy chcemy poświęcić trochę czasu na polerowanie auta lub gdy nasz lakier jest już gorszej jakości, najlepiej zainwestować w wosk syntetyczny lub twardy. Ten drugi poleca się szczególnie do kolorowych lakierów. Dla osób, które ochronę i wygląd auta cenią sobie szczególnie, poleca się powłokę ceramiczną. Ta jednak jest dość kosztowną inwestycją i wymaga specjalistycznego podejścia do sprawy.
Autor: Przemysław Mańka