Na kondycję lakieru wpływają szczególnie czas i warunki atmosferyczne. Lakier ulega systematycznemu zużyciu. Obtarcia, zadrapania dodatkowo osłabiają jego jakość. Lakier matowieje, przez co wizerunek auta spada, a sam pojazd wizualnie nie jest tak zachęcający, jak wypolerowany konkurent. Dodatkowo warunki atmosferyczne znacznie niszczą jakość naszego lakieru. Latem odbija promienie słoneczne, jesienią i wiosną znosi opady deszczu, zimą zaś zmaga się z oblodzeniem i śniegiem. Każdy z tych czynników odkłada się w historii żywotności pojazdu. Dodatkowo nieostrożne działanie osób trzecich pogarsza jakość lakieru. Obtarcia drzwiami czy przeciskanie się pieszego między pojazdami na parkingu może spowodować uszkodzenia.
Na pierwszą metodę zdecydują się osoby, które nie mają czasu na detailing swojego pojazdu. Kiedy po myciu pojazdu trzeba zaraz ruszać w drogę, z pomocą przyjdzie wosk w płynie. Jest to preparat, który w ciągu chwili zadba o lakier i detale pojazdu, nadając im połysk i zabezpieczając przed szkodliwymi czynnikami. Kilka minut wystarczy, aby auto błyszczało w blasku promieni słonecznych znacznie podnosząc jakość swojego wizerunku.
Niewątpliwą zaletą wosku w płynie jest to, że nie trzeba martwić się o rozgrzany lakier, ponieważ preparat ten nie zostawia żadnych smug bez względu na temperaturę, dodatkowo świetnie nadaje się do elementów gumowych czy plastikowych, dzięki czemu zastosować można go również do kokpitów samochodowych.
Trochę dłuższą, lecz lepiej wypadającą w perspektywie czasu metodą jest woskowanie preparatem syntetycznym, często w formie mleczka. Podstawowym zadaniem wosku jest ochrona lakieru pojazdu. Wosk syntetyczny utrzymuje się na powłoce nawet do pół roku. Decydując się na częstsze mycie auta (co około dwa tygodnie) wosk taki utrzymuje się przez co najmniej kilkanaście zabiegów czyszczących. Wosk syntetyczny często posiada większy współczynnik hydrofobowy, w porównaniu do płynnego odpowiednika, przez co lepiej odpycha wodę czy zebrane zabrudzenia. Wosk w formie mleczka nakłada się przy pomocy specjalistycznej, dołączanej do zestawu gąbki lub przy pomocy maszyny polerskiej (z prędkością około 600 - 800 obrotów na minutę). Pamiętać należy, aby powierzchnia lakieru była czysta, odtłuszczona i sucha, dzięki czemu nałożony wosk utrzyma się dłużej i wykaże lepsze właściwości ochronne. Najważniejsze jest, aby pamiętać, że wosk syntetyczny potrzebuje czasu na wytworzenie wiązania z powierzchnią lakieru, w związku z czym mycie pojazdu jeszcze tego samego dnia może spowodować, że nasza praca pójdzie na marne.
Połączeniem dwóch poprzednich rodzajów wosku, czyli połysku przy wosku płynnym i ochrony przy wosku syntetycznym, jest wosk twardy. Jest to wysokiej jakości preparat, który zapewni naszemu samochodowi dwie poprzednie cechy. Ten wariant przeznaczony jest dla osób ceniących sobie wysokiej jakości długotrwałą ochronę. Pojazd nie traci połysku nawet po kilkunastu myciach. Wprawdzie woskowanie ręczne jest dość pracochłonne, to efekt końcowy jest satysfakcjonujący i warty chwili cierpliwości. Wosk nakładać należy przy pomocy dołączonego aplikatora zgodnie z instrukcją zawartą na opakowaniu preparatu. Do wypolerowania przyda się również ściereczka z mikrowłókna, która zapewni delikatne polerowanie i dokładne krycie powłoki woskowej.
Dla osób najbardziej wymagających powstały powłoki ceramiczne. Cienka, niewidoczna warstwa kryje lakier niemalże od razu, jednak do aplikacji wymaga specjalnego sprzętu polerskiego i doświadczenia osoby nakładającej wosk. Producenci niektórych preparatów zapewniają, że warstwa ceramiczna zapewnia nawet do 5 lat ochrony. Wytworzona powłoka ochronna całkowicie odizolowuje lakier od działania zewnętrznych czynników, takich jak temperatura, promienie UV oraz delikatne obtarcia czy rysy.
Tani dobry wosk do samochodu to produkt, w który warto zainwestować oraz poświęcić trochę czasu na dokonanie prawidłowego wyboru. Oceniając poszczególne oferowane na rynku produkty, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim stopień, w jakim wosk poprawia wygląd lakieru. Warto uwzględnić takie parametry jak podbicie i przyciemnienie koloru, połysk i blask, efekt hydrofobowy oraz maskowanie lub niwelowanie widoczności mikrorys. Równie ważną właściwością produktu jest jego trwałość, czyli czas, jaki wosk zachowuje swoje pełne właściwości. Kolejnym kryterium powinna być ochrona lakieru – należy przeanalizować, jakie składniki i w jakim zakresie przyczyniają się do ochrony powierzchni samochodu. Łatwość aplikacji to również ważna kwestia szczególnie dla osób, które zaczynają swoją przygodę z car detailingiem. Na koniec ocenić warto nie mniej ważną kwestię, czyli stosunek kosztów do jakości produktu.
W pierwszej kolejności warto się zastanowić, czy wybór padnie na wosk produkowany na bazie naturalnych substancji, czy też syntetyków. Te pierwsze są trudniejsze w aplikacji i dokładnym rozprowadzeniu. Posiadają jednak bardzo dobre właściwości ochronne i pozwalają na uzyskanie głębi koloru. Doskonale odświeżają karoserię, dając jej charakterystyczny „mokry” wygląd. Ich stosowanie preferują zwłaszcza miłośnicy auto detailingu. Woski naturalne mają zazwyczaj piękne zapachy, co uprzyjemnia ich aplikację. Charakteryzują się wysoką trwałością – od 4 do 9 tygodni, dzięki znakomitym właściwościom hydrofobowym.
W składzie wosków naturalnych zazwyczaj znajduje się Carnauba, czyli bardzo twardy wosk roślinny, który pozyskuje się z liści kopernicji – palmy rosnącej na terenie Brazylii. To właśnie dzięki niemu preparaty naturalne cechuje wysoka twardość, która z jednej strony zapewnia długotrwały efekt, z drugiej utrudnia aplikację.
Jednym z najczęściej polecanych wosków na bazie składników naturalnych jest Autoglym High Definition Wax. Znalazł się on na 4. pozycji w rankingu najlepszych wosków samochodowych 2017 roku magazynu motoryzacyjnego AutoExpress. High Definition to wosk hybrydowy stanowiący połączenie naturalnej i cenionej Carnauby oraz specjalnie dobranych trwałych polimerów, cząstek mikrokrystalicznych oraz naturalnych olejów. Ten produkt stanowi doskonałe połączenie właściwości ochronnych z ostatecznym efektem wizualnym. Autoglym High Definition Wax daję wyjątkowo skuteczną ochronę przed detergentami, solą, promieniami UV i kwaśnymi deszczami, a dodatkowo pozostawia bardzo wysoki blask i połysk na lakierze – tak zwany efekt lustra. Dzięki kremowej konsystencji nie sprawia problemów z aplikacją, więc poradzą sobie nawet początkujący miłośnicy woskowania. High Definition Wax, mimo zawartości Carnauby, bardzo długo utrzymuje się na lakierze – nawet do 6 miesięcy. Jest też bardzo wydajny, jedno opakowanie przy prawidłowej aplikacji powinno wystarczyć na około 30-40 aplikacji.
Dla osób nieposiadających doświadczenia w woskowaniu, optymalnym wyborem będą woski syntetyczne. Zawierają one polimery, które nie tylko ułatwiają aplikację preparatu, ale również zwiększają jego właściwości ochronne. Dzięki ich zastosowaniu lakier samochodu zostaje bardzo dobrze zabezpieczony przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych, takich jak promieniowanie UV, kwaśne deszcze, kurz czy też ptasie odchody. Produkty te charakteryzują się znakomitymi właściwościami hydrofobowymi, o czym przekonuje trwałość najlepszych środków z tej kategorii, która waha się od 3 do 6 miesięcy. Dzięki ich stosowaniu karoseria jest łatwiejsza do ponownego umycia. Nie przywiera do niej aż tak wiele zanieczyszczeń.
Na rynku woski syntetyczne zazwyczaj występują w trzech postaciach: w płynie, w formie mleczka lub trwałej pasty.
Wosk w płynie sprawdzi się szczególnie dobrze, jeśli użytkownikowi zależy przede wszystkim na ekspresowym rezultacie. W kilka chwil od aplikacji bowiem preparat ten odświeży kolor lakieru, sprawiając, że będzie wydawał się on intensywniejszy. Nada również karoserii blask. Jest to rozwiązanie doskonałe, by zadbać o ładny wygląd samochodu, nie posiadając zbyt wiele czasu na jego pielęgnację. Sprawdzi się również dla osób, które nie mają doświadczenia w woskowaniu. Środek w płynie nie zostawia bowiem żadnych śladów. Nie trzeba się zatem obawiać, że po niewłaściwie wykonanym polerowaniu na karoserii będą widoczne brzydkie smugi. Warto go stosować, jeśli lakier naszego samochodu jest zadbany i pozbawiony dużych rys i defektów. Pozwoli to na dodatkowe zabezpieczenie karoserii przed zabrudzeniami i czynnikami atmosferycznymi, takimi jak deszcz, śnieg czy promieniowanie ultrafioletowe.
Wosk w formie twardej pasty wymaga przede wszystkim nieco większej wprawy w aplikacji. Istnieje ryzyko, iż w wyniku niewłaściwego nakładania pozostawi po sobie nieestetyczne smugi. Dzięki jego zastosowaniu uzyskać można twardą, a przede wszystkim trwałą warstwę ochronną, która zabezpieczy karoserię przed szkodliwym wpływem różnorakich czynników zewnętrznych. Twardy wosk to gwarancja pięknego połysku i pogłębionego koloru. Właściwości hydrofobowe preparatu tego typu sprawiają z kolei, że późniejsze mycie samochodu nie jest aż tak czasochłonne. Środek skutecznie odpycha bowiem wodę i zanieczyszczenia. Aplikacja wosku w formie pasty wymaga nieco wysiłku. Warto jednak poświęcić na nią popołudnie. Gwarantuje bowiem spektakularne efekty.
W światowej czołówce wosków od lat wysokie miejsce zajmuje Collinite 476S Duble Coat. Został on w 2007 roku okrzyknięty najlepszym woskiem samochodowym. Nic dziwnego, że od tego czasu jest jednym z najpopularniejszych wosków również w Polsce. Collinite 476S stanowi doskonałe połączenie najlepszych cech, jakie oczekujemy od wosków samochodowych. Posiada bardzo dobrą trwałość (około 6 miesięcy), doskonałe poprawia właściwości wizualne. Pozostawia doskonały połysk, blask i wydobywa głębię koloru. Jest to produkt hybrydowy, więc zapewnia ochronę przed wszelkimi czynnikami szkodliwymi, począwszy od promieniowania UV, na kwaśnych deszczach skończywszy. To, co wyróżnia Collinite 476S spośród trwałych wosków, to łatwość aplikacji. Poradzą sobie z jego aplikacją nawet początkujący miłośnicy samochodów. Co więcej, ten wosk samochodowy można kupić za naprawdę niewielkie pieniądze. Colinite 476S to zdecydowanie numer 1. jeżeli chodzi o stosunek jakości do ceny.