Wybór wosku do czarnego samochodu jest nieco trudniejszy, ponieważ na czarnym lakierze bardzo łatwo dostrzec potencjalnie mogące powstawać smugi po preparacie lub wszelkie drobne zniszczenia. Warto go stosować, ponieważ znacznie ułatwia późniejszą pielęgnację samochodu i podnosi jego walory estetyczne. Dowiedz się, jaki wosk do czarnego lakieru wybrać, aby być z niego zadowolonym.
Woski samochodowe nakładane regularnie na karoserię zabezpieczają ją przed działaniem niszczących czynników zewnętrznych, takich jak opady, niskie i wysokie temperatury, promienie UV czy drobne uszkodzenia mechaniczne. Poza tym sprawiają, że kolor lakieru staje się o wiele głębszy i nadają mu estetyczny połysk. Ponieważ wyrównują powierzchnię, na którą są nakładane, mogą maskować niewielkie rysy. Utrudniają także przyleganie do lakieru zanieczyszczeń i ułatwiają mycie samochodu.
Wyróżniamy dwa główne rodzaje wosków:
Woski naturalne bazują najczęściej na karnaubie, wytwarzanej z liści brazylijskich palm. To właśnie one są najczęściej stosowane w pielęgnacji samochodów, ponieważ są najtwardszym woskiem występującym naturalnie. Dają piękny efekt mokrej, lustrzanej tafli na karoserii. Są droższe, niż pozostałe opcje, ale są ekologiczne i dają piękny efekt wizualny. Woski syntetyczne są przeciwieństwem wosków naturalnych. Nazywamy je również sealantami. Oparte na polimerach, dobrze chronią przed czynnikami atmosferycznymi i fizycznymi, nadając matowe wykończenie karoserii.
Sprzedawane są w bardzo korzystnych cenach i pojemnościach. Woski hybrydowe to połączenie pozytywnych właściwości wosków naturalnych z syntetycznymi. Zapewniają bardzo dużą poprawę wyglądu karoserii i koloru oraz gwarantują dobrą odporność na czynniki zewnętrzne – zarówno fizyczne, jak i atmosferyczne. Są opcją stosunkowo trwałą, ze średniej półki cenowej o dobrych parametrach ochronnych i estetycznych.
Wosk należy stosować niezależnie od koloru samochodu. Czarnym lakierom przywiązuje się jednak o wiele więcej uwagi ze względu na to, że rysy na nich są łatwiej zauważalne. Również wszelkiego rodzaju osady, jasne zabrudzenia i smugi, które zostawiają niektóre preparaty do woskowania, są bardziej widoczne na czarnym aucie. W związku z tym producenci kosmetyków do pielęgnacji samochodów zadbali o dostępność wosków przeznaczonych specjalnie do czarnych lakierów lub wosków koloryzujących. Dla wielu posiadaczy pojazdów z czarnym lakierem to właśnie one mogą okazać się strzałem w dziesiątkę.
Wosk koloryzujący to doskonały sposób na maksymalne odświeżenie wyglądu samochodu. Świetnie sprawdza się w przypadku spłowiałych lakierów lub rys i uszkodzeń karoserii. Preparaty z kolorem pozwalają podbić oryginalny kolor auta i zamaskować wszelkie niedoskonałości. Ładny efekt odbijania światła sprawi, że samochód będzie wyglądał praktycznie jak nowy.
Żeby rozpocząć nakładanie wosku, należy wcześniej umyć i osuszyć samochód. Gruntowne, bardzo dokładne czyszczenie jest zalecane. Wówczas wosk będzie bardziej skuteczny. Nakładanie go na zabrudzone auto mogłoby również pogłębić mikrouszkodzenia spotykane na lakierze każdego samochodu.
Aplikacja wosków niezależnie od tego, czy klasycznych, czy tych przeznaczonych wyłącznie do czarnego lakieru, właściwie niewiele się różni. Wosk trzeba rozprowadzić po powierzchni lakieru, rozetrzeć go dołączoną zazwyczaj do produktu gąbeczką, odczekać, a następnie wypolerować ściereczką niezostawiającą nitek i kłaczków, najlepiej wykonaną z mikrofibry. Woski mokre, które sprzedawane są w opakowaniach wyposażonych w wygodny atomizer, nakładamy jeszcze przed osuszeniem samochodu. Spryskujemy nimi lakier i pozostawiamy. Stosowanie wosków mokrych jest o wiele szybsze, niż wosków twardych.
Wosk należy stosować każdorazowo przed rozpoczęciem i po zakończeniu sezonu zimowego, który jest zazwyczaj bardzo wymagający nie tylko dla podzespołów czy akumulatora, ale również karoserii. Większość osób mówi o tym, że woskować auto powinno się raz na trzy miesiące lub co kilka myć samochodu. Wszystko jednak zależy od potrzeb konkretnego pojazdu, sposobu i częstotliwości jego użytkowania, a także zastosowanego do pielęgnacji wosku. Zależnie od preparatu można liczyć na trwałość i ochronę lakieru od kilku tygodni do nawet 12 miesięcy.
Czyszczenie, którego dokonujemy przed woskowaniem za pomocą preparatu twardego, powinno być dwuetapowe. Nazywamy je dekontaminacją. Pierwsze mycie wstępne powinno polegać na umyciu aktywną pianą, spłukaniu i osuszeniu samochodu. Kolejne oczyszczanie polega na dokładnym usunięciu wszelkich, nawet najmniejszych plamek. Później można przeprowadzić deironizację, czyli pozbyć się zabrudzeń metalicznych. Wosk, niezależnie od tego, czy na sucho, czy na mokro, należy zawsze nakładać na chłodną blachę.