Data publikacji:

Jakie skarpety do czarnych butów wybrać?

Czarne buty, zarówno sportowe, jak i eleganckie, to klasyka. Stanowią najpopularniejszy i najbardziej praktyczny wybór. Pasują do wszystkiego i skomponowanie stylizacji z ich udziałem nie stanowi dużego wyzwania. Poradzą sobie zarówno w wydaniu ekstrawaganckim, jak i zupełnie zwyczajnym. Często jednak nie wiadomo, jakie skarpety do nich dobrać, zwłaszcza w przypadku oficjalnych uroczystości i eleganckiego stroju. Jakie skarpetki będą pasować do czarnych butów? Podpowiadamy!
jakie skarpety do czarnych butów

Czy można nosić czarne buty bez skarpetek?

Wszystko zależy od tego, jakiego rodzaju są to buty i na jaką okazję się przygotowujemy. W przypadku oficjalnych uroczystości, podczas których wymagany jest elegancki ubiór, swoboda w kwestii skarpet jest mocno ograniczona. Choć nikt nie będzie nikogo karał ani wyciągał konsekwencji z powodu skarpetek lub ich braku, do czarnych butów i eleganckiego stroju zaleca się ich zakładanie, a także wybieranie ich wedle konkretnych zasad.
Nieco inaczej wygląda kwestia obuwia sportowego i casualowego, jak np. trampki, adidasy czy mokasyny. W tym przypadku swoboda jest znacznie większa i można zdecydować się zarówno na długie, jak i krótkie skarpetki, a także nie zakładać ich w ogóle. Odsłonięte kostki przy takich butach nie będą razić. Wolny wybór jest także w kwestii tego, jakie skarpety będą miały kolor i czy będą one gładkie, czy wzorzyste.
Najważniejszą kwestią jest to, by skarpetki były czyste, świeże i bez widocznych dziur czy kulek uformowanych z luźnych włókien. Znaczenie ma także materiał, z jakiego zostały wykonane. Najlepszym wyborem w tej kwestii jest bawełna, wełna i jedwab, czyli materiały naturalne i oddychające. Poliester i inne sztuczne tworzywa blokują przepływ powietrza, wzmagają pocenie się stóp i powstawanie niemiłego zapachu. Mogą także prowadzić do rozwoju bakterii i pojawienia się infekcji grzybiczych.

Czy białe skarpetki pasują do czarnych butów?

Odpowiedź na to pytanie jest prosta. Białe skarpetki do czarnych butów nie są dobrym wyborem. Dobranie tego koloru do eleganckiego stroju dla wielu osób jest oznaką złego gustu i nieznajomości podstawowych zasad odzieżowego savoir-vivre. Popełnienie tego rodzaju faux pas może zrujnować całą stylizację i wywrzeć złe wrażenie na osobach, z którymi przeżywamy dane wydarzenie. Jeżeli mamy problem z doborem skarpet do eleganckiego ubrania, warto pokierować się najbardziej podstawową zasadą – kolor skarpet może być taki sam lub o ton ciemniejszy niż spodnie czy też buty.
Większa swoboda panuje w przypadku obuwia sportowego, jak trampki czy adidasy. Krótkie białe skarpety, wystające nieco ponad krawędź buta, nie powinny budzić negatywnych emocji ani szczególnie zaburzać całego stroju. Warto jednak zamiast nich wybrać modele ciemne lub wzorzyste, które będą kontrastować w lepszy, ładniejszy sposób.

Jakie skarpetki do czarnych butów i garnituru?

Choć wciąż ogrom osób kieruje się zasadą, że skarpety powinny być dobrane do koloru butów lub odcienia spodni, nie jest to konieczne. Skarpetki nie muszą zlewać się kolorem ze strojem czy też obuwiem, muszą za to tworzyć z całą stylizacją spójną całość.
Osoby, które lubią się wyróżniać i przyciągać wzrok, mogą śmiało wybrać kontrastowe kolory i ciekawe wzory. Choć takie skarpety z pewnością będą się wybijać na tle stroju, nie mogą się z nim gryźć. Idealnie sprawdzą się zestawienia takie jak szary garnitur i fioletowe skarpety czy też granatowy garnitur i żółte skarpety. Nierzadko w taki sposób dobiera się również poszetkę.
Należy jednak pamiętać, by nie decydować się na białe skarpetki do czarnych butów i eleganckiego stroju. Jest to nie tylko sprzeczne z zasadami ubraniowej etykiety, ale także nie wygląda korzystnie i łatwo takim strojem sprawić kiepskie wrażenie.
Oprócz koloru i wzoru istotnym kryterium wyboru skarpet jest ich grubość i gramatura. Poszczególne elementy stroju nie mogą zbyt mocno różnić się grubością, ponieważ nie będą wtedy tworzyć spójnej całości. Jakie skarpety do czarnych butów i garnituru wybrać? Najlepiej lekkie, wykonane z cienkiej bawełny lub jedwabiu i w odpowiednim rozmiarze, aby nie zsuwały się z nóg, a jednocześnie nie odcinały ściągaczami krążenia. Powinny także być odpowiedniej długości, aby przy siadaniu zakrywały odsłonięty przez spodnie fragment łydki. Porą zimową można wybrać stosowne podkolanówki.

Jakie skarpetki do czarnych butów i sportowego stroju?

W przypadku czarnych butów i stroju do uprawiania aktywności fizycznej czy też na siłownię wygląd skarpetek nie ma większego znaczenia. Najważniejszy jest komfort noszącego i jego wygoda. Najbardziej istotnym kryterium wyboru powinien być materiał – naturalny i przewiewny. Podczas ruchu pocimy się znacznie bardziej niż w spoczynku, dlatego jest to jeszcze ważniejsze niż w przypadku codziennej stylizacji.
Jeżeli jednak zależy nam na wyglądaniu korzystnie, warto wybrać skarpetki krótkie i ciemne. Mogą chować się całkowicie w obuwiu lub wystawać lekko ponad krawędź buta. To rozwiązanie najbardziej popularne i najbardziej wygodne. Podczas uprawiania sportu nie warto rezygnować z noszenia skarpet, ponieważ pochłaniają one wilgoć, dzięki czemu nie wnika ona tak mocno w wyściółkę buta, a także zapobiegają nieprzyjemnemu przyklejaniu się wkładki do stopy.
Zdjęcie: Envato Elements
Patrycja Wojas
Patrycja Wojas

Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!