Data publikacji:

Jakie suplementy na redukcji przyjmować?


Redukcja tkanki tłuszczowej to jeden z elementów walki o idealną sylwetkę. Sportowcy często przeplatają etap odchudzania z etapem przyrostu masy. Budowa masy mięśniowej to czas, kiedy kaloryczność diety wzrasta, a trening skupia się wokół ćwiczeń siłowych z ciężarami. W momencie, gdy osiągniemy już właściwą masę, przychodzi czas na redukcję. Na tym etapie ważny jest nie tylko spadek wagi, lecz także utrzymanie wcześniej wyrzeźbionych mięśni, co nie jest łatwym zadaniem. Właśnie z tego powodu tak istotne są trzy elementy: dieta, dobrze dobrany trening oraz właściwa suplementacja. Po jakie suplementy na redukcji warto sięgnąć? Przekonajcie się sami!
mężczyzna

Odżywki na redukcję


Zanim przejdziemy do konkretów, musimy podkreślić jedną kwestię. Wszelkie suplementy i odżywki stanowią jedynie dodatek do prawidłowej diety oraz ćwiczeń. Stworzone zostały po to, aby usprawnić proces odchudzania. Nie ma możliwości, że odżywki na redukcję sprawią, iż stracimy na wadze bez deficytu kalorycznego oraz treningu. Jeśli więc nie planujesz wprowadzenia aktywności fizycznej czy zasad zdrowego odżywiania się z zachowaniem umiaru, ale chcesz spożywać odżywki na redukcję – nie schudniesz. Takie działanie może mieć wręcz odwrotny skutek, zwłaszcza gdy sięgasz po suplementy i odżywki bez konsultacji ze specjalistami.

Suplementy na redukcji


Podczas redukcji można sięgać po różnego typu suplementy i odżywki. Nie powinno się wówczas rezygnować chociażby z koncentratu białka, ale można zamienić go na mniej kaloryczny izolat. Oprócz tego warto postawić na suplementy witaminowe, które dostarczają wartości odżywczych, a także suplementy egzoenergetyczne. Zadaniem tych drugich jest dodanie energii i poprawa termogenezy organizmu.

Oto najpopularniejsze grupy suplementów na redukcji:

• substancje oczyszczające – ich zadaniem jest oczyszczenie organizmu z toksyn, co może przyspieszyć procesy trawienia,

• spalacze tłuszczu – suplementy te przyspieszają proces spalania tkanki tłuszczowej poprzez zwiększenie termogenezy organizmu i poprawę metabolizmu,

• suplementy ograniczające łaknienie – zazwyczaj oparte są na błonniku, czyli substancji, która naturalnie występuje w naszym pożywieniu. Błonnik pęcznieje w żołądku, dzięki czemu mamy poczucie sytości i łatwiej jest nam utrzymać deficyt kaloryczny.

Jeśli myślisz o redukcji tkanki tłuszczowej, koniecznie wybieraj suplementy o naturalnym składzie. Są one bezpieczne dla zdrowia i w większości przypadków nie powodują skutków ubocznych, a równocześnie świetnie stymulują różne procesy w organizmie.

Konkretnie – jakie suplementy na redukcji przyjmować?


Wybór suplementów na redukcję jest bardzo duży. Wśród nich największą popularnością cieszą się poniższe produkty.

1. Odżywki białkowe – bardzo ważne dla sportowca podczas odchudzania. Pozwalają uniknąć niepożądanego efektu redukcji mięśni. Oprócz tego białko nasila przemianę materii, a zatem może pomóc w przyspieszeniu procesu odchudzania. Jeżeli zależy nam na zmniejszeniu kaloryczności odżywki, sięgnijmy po mniej kaloryczny izolat i rozrabiajmy koktajl z wodą.

2. Kreatyna – suplement, po który warto sięgnąć zarówno podczas budowania masy, jak i redukcji. Zadaniem kreatyny jest ochrona przed utratą siły oraz masy mięśniowej, co może być efektem zmniejszenia kalorii w diecie. Keratyna jest też bardzo przydatna podczas treningu.

3. Spalacze tłuszczu – wspomnieliśmy już o tych suplementach, jednak warto to powtórzyć, ponieważ są one bardzo istotne na redukcji. Wpływają bezpośrednio na tempo spalania tkanki tłuszczowej poprzez zwiększenie termogenezy organizmu – zwiększają temperaturę ciała i wspomagają metabolizm. Korzystanie ze spalaczy tłuszczu może sprawić, że podczas treningu znacznie bardziej się spocimy, jednak jest to zjawisko naturalne.

4. Aminokwasy BCAA – czyli walina, leucyna i izoleucyna. To swoiste paliwo dla mięśni, które sprawia, że pomimo obniżonej kaloryczności diety, będziemy mieli siłę na intensywne treningi. Aminokwasy BCAA stymulują procesy energetyczne, co sprzyja redukcji masy ciała.

5. Adaptogeny – to środki, które ułatwiają przystosowanie organizmu do aktualnych warunków. Wspomagają układ nerwowy i zmniejszają poziom stresu, który może negatywnie wpłynąć na redukcję. Wśród najskuteczniejszych adaptogenów wymiana się gotu kolę, ashwagandhę czy cytryniec chiński.

Jakie spalacze tłuszczu na redukcji stosować?


Spalacze tłuszczu – już sama nazwa tych suplementów jest bardzo zachęcająca. Pamiętajmy jednak, że substancje te same w sobie nie są w stanie zredukować tkanki tłuszczowej, a jedynie usprawnić proces odchudzania poprzez wpływ na metabolizm i temperaturę organizmu. Konieczna jest zatem właściwa dieta oraz wysiłek fizyczny. Wśród najpopularniejszych spalaczy tłuszczu wymienia się:

• ekstrakt z pieprzu cayenne – dzięki zawartości kapsaicyny wpływa on na temperaturę ciała, co prowadzi do konieczności czerpania energii z zapasów, czyli z tkanki tłuszczowej,

• kofeinę – substancja dodająca energii, która bardzo dobrze wpływa na regenerację powysiłkową,

• l-karnitynę – bierze udział w transporcie kwasów tłuszczowych do mitochondriów, gdzie zostają one przekształcone w energię,

• synefrynę – zwiększa wydatek energetyczny i przyspiesza spalanie komórek tłuszczowych,

• l-tyrozynę – niweluje uczucie zmęczenia i znużenia oraz pozytywnie wpływa na procesy redukcji tkanki tłuszczowej.
Jak widać, można wybierać wśród wielu suplementów na redukcję tkanki tłuszczowej. Musimy jednak pamiętać o tym, co już kilkukrotnie podkreśliliśmy w tym artykule: suplementy i odżywki na redukcji to jedynie dodatki do zbilansowanej diety oraz starannie ułożonego treningu. Bez tego nawet najlepsze spalacze tłuszczu czy inne substancje nie są w stanie zadziałać prawidłowo i przyspieszyć procesu odchudzania. Mamy nadzieję, że nasz artykuł pomógł ci nieco poznać świat suplementów na redukcji.
Autor: Olga Sadowska