Data modyfikacji:

Kołpaki wyglądające jak alufelgi – jakie wybrać?

Dla wielu osób samochód to jeden z najważniejszych elementów życia codziennego, dlatego nie powinien dziwić fakt, że coraz więcej zmotoryzowanych szczególną uwagę przywiązuje do wyglądu zewnętrznego swojego pojazdu. Samochód, którego koła wyposażone są jedynie w stalowe felgi, nie prezentuje się zbyt dobrze, dlatego coraz więcej kierowców decyduje się na poprawę tej sytuacji, wykorzystując kołpaki.
kołpaki wyglądające jak alufelgi
Odpowiednio dopasowane do samochodu kołpaki prezentują się wyjątkowo dobrze i wzbogacają wygląd każdego samochodu. Kierowcy, którzy zdecydowali się na takie rozwiązanie, często zastanawiają się, jakie kołpaki wybrać, aby cieszyć się ich dobrym wyglądem oraz jakością.

Kołpaki w samochodzie – dlaczego warto je mieć?

Kołpaki w samochodzie to obecnie jeden z najbardziej popularnych dodatków, w jakie inwestują kierowcy. Kołpaki, tak jak felgi, sprawiają, że samochód zdecydowanie lepiej wygląda. Dzieje się tak, ponieważ kołpaki skutecznie zasłaniają stalówki. Wykorzystanie kołpaków jest szczególnie zalecane w przypadku kilkuletnich samochodów, których stalowe felgi mają widoczne ślady korozji oraz inne oznaki upływającego czasu.
Kołpaki to także świetne rozwiązanie, które ochrania felgi oraz zacisk hamulcowy. Plastikowa tarcza kołpaka skutecznie zabezpiecza te części przed możliwymi uszkodzeniami mechanicznymi.
Kołpaki to dobry wybór także pod względem ekonomicznym. Plastikowe wersje kołpaków są stosunkowo tanie, a większość modeli prezentuje się wyjątkowo dobrze. Osoby, które nie chcą wydawać fortuny na alufelgi w samochodzie, mogą postawić na kołpaki – takie rozwiązanie łączy w sobie atrakcyjny wygląd samochodu oraz niski koszt.

Jak prawidłowo założyć kołpaki?

Zakładanie kołpaków, wbrew pozorom, nie jest tak trudne, jak początkowo może się wydawać. Prawidłowo zamontowane i przytwierdzone do samochodu kołpaki nie odpadną w czasie jazdy, dlatego nie należy się martwić ich ewentualną utratę w ten sposób.
Zakładanie kołpaków to proces, który nie jest zbyt skomplikowany, jednak wymaga skupienia oraz szczególnej uwagi. Dobrze zamontowane kołpaki zapewnią spokojną podróż.
Przed przystąpieniem do montażu kołpaków należy zadbać o stalową felgę, która będzie znajdować się bezpośrednio pod kołpakiem. Najlepszym sposobem jest dokładne oczyszczenie felgi, ponieważ po zamontowaniu kołpaków dostęp do tego obszaru będzie bardzo utrudniony.

Rodzaje kołpaków – kołpaki na śruby oraz uniwersalne

W świecie akcesoriów i dodatków samochodowych ciągle przybywa nowych elementów, które zyskują popularność i zaufanie wśród kierowców i właścicieli samochodów. Nie inaczej jest także z kołpakami. Obecnie na rynku znaleźć można dwa najpopularniejsze rodzaje kołpaków: kołpaki na śruby oraz kołpaki w wersji klasycznej. Czym te dwa rodzaje się różnią?
Kołpaki na śruby, jak wskazuje nazwa, są wzbogacone o specjalnie dopasowane śruby mocujące. Takie modele wyróżniają się doskonałą trwałością oraz niskim ryzykiem ich zgubienia podczas jazdy.
Kołpaki uniwersalne to najpopularniejszy rodzaj kołpaków. Pasują niemal do każdej felgi, dlatego sięga po nie niezliczona ilość kierowców na całym świecie. Kołpaki uniwersalne dobiera się do samochodu na podstawie rozmiaru, a w ich konstrukcji znaleźć można metalowy pręt, który dopasowuje się do budowy felgi. W niektórych przypadkach może on być powiększany lub zmniejszany, tak aby jak najlepiej przylegał do felgi.
Montowanie uniwersalnych kołpaków jest wyjątkowo proste, ponieważ po odpowiednim dopasowaniu należy jedynie delikatnie wcisnąć produkt aż do usłyszenia charakterystycznego dźwięku sugerującego, że kołpak znalazł się na swoim miejscu. Podczas zakładania kołpaku niezwykle ważne jest, aby wentyl kół znalazł się w miejscu, który przewidział producent kołpaków.

Kołpaki imitujące alufelgi – jakie wybrać?

Kołpaki, które obecnie dostać można w wielu różnych wersjach, są alternatywą dla felg aluminiowych. W zestawieniu z aluminiowymi felgami kołpaki zdecydowane wygrywają niższą ceną, dlatego są tak częstym wyborem kierowców. Koszt alufelg to często kwota sięgająca kilkuset złotych, a w niektórych przypadkach koszt przekracza nawet tysiąc złotych.
Obecnie w asortymencie marek produkujących tego typu dodatki samochodowe znaleźć można kołpaki, które swoim wyglądem imitują aluminiowe felgi. Są one dostępne w dwóch odsłonach: jako kołpaki uniwersalne wyglądające jak alufelgi oraz kołpaki dostosowane do felg strukturalnych.
Kołpaki wyglądające jak alufelgi to rozwiązanie, z którego korzystają osoby chcące uzyskać jak najlepszy efekt wizualny. Takie kołpaki swoim wyglądem niemal identycznie odwzorowują felgi aluminiowe, jedynie sprawne oko profesjonalisty jest w stanie dostrzec różnice.
Kołpaki dostosowane do felg strukturalnych zazwyczaj dopasowują się do felg, przez co tworzą dobrze wyglądającą, spójną całość. Idealne dopasowanie oraz brak jakichkolwiek prześwitów sprawia, że odróżnienie tego typu kołpaków od felg jest znacznie utrudnione.

Rozmiary kołpaków

Kołpaki, które obecnie dostać można w sklepach z dodatkami samochodowymi, występują w wielu rozmiarach, z czego najpopularniejsze to:
 • kołpaki 12” – z całej grupy stanowią najrzadziej występujący rozmiar;
 • kołpaki 13”;
 • kołpaki 14”;
 • kołpaki 15” – kołpaki w tym rozmiarze pasują do wielu samochodów, dlatego są wyborem wielu kierowców na całym świecie;
 • kołpaki 16” – to najbardziej uniwersalny rozmiar, przez co kołpaki w tym rozmiarze są najczęściej wybieranym produktem z tej kategorii. Kołpaki w tym rozmiarze sprawdzają się zarówno w lżejszych, jak i w zdecydowanie cięższych samochodach;
 • kołpaki 17”.
 • Zdjęcie: Envato Elements
  Karolina Grad
  Karolina Grad

  Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!