Data publikacji:

Luźny elegancki styl męski: czym się charakteryzuje?

Nie od dziś wiadomo, że moda zmienia się szybko i diametralnie co sprawia, że możliwe jest swobodne żonglowanie trendami, mieszanie ich ze sobą oraz zestawienie diametralnie różniących się stylów w jednym outficie. Podstawowe style, takie jak styl elegancki oraz luźny, swobodny przez wiele lat dominowały w męskiej garderobie, ale jako dwie skrajnie różne kategorie. Połączenie elementów stylu luźnego z eleganckim może dla wielu osób wydawać się złym pomysłem, jednak odpowiednie dopasowanie części garderoby sprawia, że nawet te dwa różniące się od siebie style mogą współgrać w jednej, niezwykle modnej stylizacji. Klasyczna męska elegancja przez wiele lat stanowiła podstawę w męskiej szafie. Chociaż ta dziedzina posiada swoje ściśle określone prawa, to nie ma żadnych przeciwwskazań do tego, aby podarować jej odrobinę luzu.

elegancki luźny styl

Jak połączyć luźny styl męski z ponadczasową elegancją?

Zestawienie stylu eleganckiego z modnym stylem luźnym może dobrze wyglądać na każdej męskiej sylwetce, ale tylko wtedy, gdy wszystkie elementy stylizacji będą do siebie odpowiednio dobrane. Oba style, zarówno styl elegancki jak i luźny, posiadają swoje charakterystyczne cechy i zasady, które nadają całej stylizacji odpowiedni wygląd. Łączenie tych dwóch stylów jest dopuszczalne, a co więcej, także bardzo modne. Łączenie poszczególnych elementów z różnych stylów powinno pozwolić na stworzenie spójnej stylizacji, która będzie wyglądała na przemyślany outfit, a nie na przypadkowo założone ubrania. Aby połączyć oba style, można zdecydować się na dobranie sportowego T-shirtu lub koszulki polo do eleganckiego garnituru. Całość można uzupełnić butami w sportowym stylu oraz dodatkami takimi jak sportowy zegarek czy okulary. W tym przypadku należy oczywiście zrezygnować z krawata, muchy lub innych dodatków tego typu. W takiej stylizacji główną rolę gra garnitur, ale dobrane do niego elementy dodają mu sportowego zacięcia, luzu i lekkości. Taki outfit jest jednocześnie elegancki i niezobowiązujący, dlatego idealnie sprawdzi się jako strój na różne okazje, od wesel po nieformalne spotkania służbowe.


Podstawowe zasady luźnego, eleganckiego stylu męskiego

Aby połączenie stylu eleganckiego ze stylem luźnym wyglądało korzystnie, modnie i atrakcyjnie za każdym razem, warto przestrzegać kilku podstawowych zasad:

  • Ubrania powinny być dobrej jakości – nie jest tajemnicą, że nawet najbardziej modne ubrania i dodatki wykonane z materiałów o złej jakości nie będą się dobrze prezentowały. Zestawiając ubrania z różnych stylów, należy zadbać o to, by jakość i wykonanie poszczególnych elementów była na podobnym poziomie. Decydując się na połączenie garnituru z T-shirtem, warto zadbać o to, aby wybrać koszulkę wykonaną z dobrego materiału. Buty sportowe, które także są częstym dodatkiem do garnituru, powinny być estetyczne, czyste oraz, co najważniejsze, wykonane z dobrych materiałów.
  • Najlepiej postawić na klasyczne kolory i zdobienia – połączenie luźnego stylu z elegancją jest wystarczająco dużym krokiem ku niekonwencjonalnej modzie. Aby stylizacja wyglądała modnie, nie należy przesadzać z wzorami, aplikacjami i kontrastowymi kolorami. Najlepszym wyborem do garnituru w kratkę będzie gładka koszulka w jednolitym, stonowanym kolorze. Do tak wymagającej bazy, jaką jest garnitur w kratę, należy dobrać stonowane dodatki, takie jak buty, skarpetki, okulary czy zegarek.
  • Najlepszy wybór to proste formy – elementy garderoby, które posłużą do zbudowania stylizacji na granicy stylu eleganckiego i luźnego, powinny mieć proste fasony i klasyczne formy. Nie należy wybierać spodni z przetarciami lub innymi aplikacjami, złym pomysłem jest także wybór zbyt dużych, przeskalowanych ubrań oraz tych, które nie są dopasowane do posiadanej sylwetki.

Elegancja i luźny styl męski – kiedy zdecydować się na takie połączenie?

Luźna elegancja to sposób stylizacji, który sprawdzi się w wielu różnych sytuacjach. Nie oznacza to jednak, że całkowicie należy zrezygnować z klasycznego, eleganckiego stylu. Wręcz przeciwnie, klasyczną wersję elegancji warto zostawić na wyjątkowe okazje, a przełamanie jej luźnymi dodatkami świetnie się sprawdzi podczas rodzinnych imprez, spotkań ze znajomymi, na nieformalnych spotkaniach biznesowych oraz w wielu innych sytuacjach z życia codziennego. Aby dobrze wyglądać w stylizacji luźno-eleganckiej, należy nie tylko dobrze dopasować do siebie jej poszczególne elementy, ale trzeba także dobrać całość stylizacji do okoliczności. Chociaż outfity eleganckie z elementami stylu luźnego są wyjątkowo popularne wśród nastolatków i osób młodych, to nie oznacza to, że osoby bardziej doświadczone nie mogą zdecydować się na takie stylizacje. Wręcz przeciwnie. Klasyczna, elegancka stylizacja przełamana casualowymi dodatkami może w znacznym stopniu poprawić wizerunek, a także pozytywnie wpływa na odbiór osoby w nią ubranej.


Przykładowy outfit łączący elegancki styl męski z odrobiną luzu

Aby zbudować atrakcyjną stylizację łączącą w sobie elementy stylu eleganckiego ze stylem luźnym, należy przestrzegać zasady, że im mniej, tym lepiej. Oznacza to, że decydując się na bazę w formie eleganckiego garnituru lub samych eleganckich spodni, nie należy dobierać do niej zbyt wielu dodatków w luźnym stylu. Spodnie lub cały garnitur nie muszą być w jednolitym kolorze. W ostatnim czasie dużą popularność zyskały garnitury w elegancką kratę lub inny wzór. Do takiego elementu garderoby należy dobrać stonowane dodatki. Obuwie dobierane do takiej stylizacji może łączyć w sobie elementy sportowe. W tym przypadku dobrym rozwiązaniem jest wykorzystanie niskich sneakersów, trampek lub mokasyn.

Zdjęcie: DragonImages/Envato Elements