Data publikacji:

Jakie męskie spodnie do biegania wybrać?

Męskie spodnie do biegania – inne na lato, inne na zimę, a jeszcze inne jesienią. Jakie spodnie najlepiej sprawdzą się podczas biegania w lesie, a jakie po miejskim parku? Czy dresy do biegania męskie to dobry pomysł na strój do joggingu? Jakie męskie spodnie do biegania wybrać, by być widocznym na drodze, odczuwać komfort termiczny i wyglądać dobrze?

Legginsy męskie do biegania – nieodzowny element garderoby każdego biegacza

Dobre męskie spodnie do biegania to takie, które mają na tyle swobodny krój, że nie cisną cię tam, gdzie potrzebujesz luzu, ale nie spadają, gdy wykonujesz intensywne ruchy podczas rozgrzewki, treningu właściwego oraz rozciągania mięśni po biegu.
Strój do biegania męski powinien być wykonany z technicznego materiału, który sprawnie odprowadza pot po to, by skóra pozostawała sucha. Przyda ci się także kilka funkcji dodatkowych, jakie mogą mieć męskie legginsy do biegania. Są to: kieszonka na kluczyki, kieszeń na telefon, odblaskowe wstawki.

Spodnie do biegania męskie z technicznego materiału – dlaczego to takie ważne?

Ruch ciała = produkcja potu. Każdy materiał transportuje nadmiar ciepła na zewnątrz. Nie każdy jednak robi to dostatecznie dobrze, szybko i sprawnie. Bawełniane spodnie do biegania szybko chłoną wilgoć, a długo schną. Są też dość przewiewne, więc i niekomfortowe przy silniejszym wietrze.
Dlatego, gdy trenujesz (nieważne, jaki poziom intensywności biegowej prezentujesz), to spodnie męskie do biegania z technicznego materiału uratują ci „tyłek”. Od przemrożenia, obtarć i wychłodzenia całości organizmu. Spodnie biegowe z technicznych materiałów syntetycznych (poliester, poliamid, elastan) sprawiają, że skóra biegacza pozostaje sucha nawet przy bardzo intensywnym wysiłku fizycznym.

Jakie przydatne elementy dodatkowe mają spodnie biegowe męskie?

Rozwiązania, którymi producenci wzbogacają szyte spodnie biegowe, sprawiają, że odzież staje się bardziej funkcjonalna. Zapewnia też wyższy poziom bezpieczeństwa biegacza. Nowoczesne legginsy do biegania męskie są wyposażone w:
  • wstawki odblaskowe – które sprawiają, że biegacz jest lepiej widoczny po zapadnięciu zmroku. Są informacją dla kierowców, rowerzystów i pieszych, że w ich pobliżu znajduje się osoba uprawiająca aktywność fizyczną,
  • funkcjonalne kieszenie – zmieścisz w nie odtwarzacz muzyki, telefon, klucze, karty dostępu, chusteczki higieniczne,
  • kieszonka na lędźwiach – coraz bardziej popularne rozwiązanie  w spodniach biegowych. Na plecach zmieścisz bowiem dość duże rzeczy, które blokowałyby ci ruch kończyn dolnych, gdyby były umieszczone w przednich kieszeniach spodni dla biegacza,
  • panele wentylacyjne – nieodzowny element, którypowinny posiadać dresy do biegania męskie, jeśli ich właściciel intensywnie się poci,
  • materiał o właściwościach antybakteryjnych – tak jak panele wentylacyjne, pomaga biegaczom, z których intensywnie leje się pot podczas treningu. Spodnie męskie do biegania z materiału antybakteryjnego to skarb dla tego typu sportowców.

Strój do biegania męski to spodnie biegowe długie czy krótkie?

I wąskie legginsy, i spodnie biegowe luźne męskie mogą mieć różne długości. Biegaj w takich, w jakich jest ci wygodniej, ale zawsze dopasuj długość spodni do pory roku. Wiemy, że niektórzy panowie preferują bieganie latem w lesie w długich legginsach, a niektórzy już wczesną wiosną przerzucają się z długich spodni na krótkie spodenki biegowe.
Weź pod uwagę to, że luźne nogawki będą haczyć o gałęzie, ale już nogawki dopasowane uchronią cię przed podrapaniem łydek przez gałęzie jeżyn, gdy wybiegniesz z lasu na polanę.
Ogólna zasada jest taka, że w trudniejszym terenie najlepiej sprawdzają się długie legginsy biegowe, ale wiemy, że ciężko jest biec w górach przy 30-stopniowym upale w spodniach do kostek. Dlatego zawsze dopasuj spodnie biegowe do terenu, pory roku i aktualnych warunków pogodowych.

Dresy do biegania męskie – dobre też do domu i na piknik

Jakie męskie spodnie do biegania wybrać, jeśli chcesz czuć się w nich komfortowo także podczas pikniku, oglądania filmu w domu oraz przy ognisku na działce? Takie, które mają uniwersalny krój, są mało rzucające się w oczy (nie każdy lubi obcisłe legginsy biegowe wdziewać na biwak ze znajomymi) oraz lekkie. Oczywiście – klasyczne spodnie dresowe z materiału technicznego będą nieco mniej wygodne przy bieganiu (możesz mieć uczucie, że coś ci się plącze między nogami), ale nic nie przebije ich funkcjonalności.
Pamiętaj jednak o istotnej sprawie. Luźniejsze spodnie męskie do biegania, w szczególności takie, które mają luźne nogawki u dołu, szybko moczą się w małych kałużach albo gdy ziemia jest wilgotna, a wilgoć i brud sprawnie wędrują w stronę kolan. Także może okazać się, że wrócisz z treningu mocno zabrudzony, mimo że nie wybrałeś się w wymagający teren, a na ścieżki biegowe nad pobliską rzeką. Dlaczego tak się dzieje? Bo luźne nogawki to także większa szansa, że mokre nogawki będą ocierały się jedna o drugą.

Strój do biegania męski – zadbaj o kilka elementów, aby odczuć komfort

Same legginsy do biegania męskie nie wystarczą. Potrzebne są jeszcze przynajmniej T-shirt biegowy, skarpety, buty, a czasem także: czapka, rękawiczki biegowe męskie oraz bluza lub kurtka dla biegacza. Prawidłowo zestawione elementy stroju biegowego, które będą ze sobą współpracować w kwestii odprowadzania nadmiernej ilości wyprodukowanego przez twoje ciało ciepła, nie wpuszczą deszczu do środka oraz ochronią przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym, to klucz do sukcesu każdego biegacza.
Zdjęcie: Envato/sportpoint74
Ewa Doniec
Ewa Doniec

Podróże z plecakiem, kolarstwo szosowe, góry wysokie. Pilot wycieczek, absolwentka ekonomii oraz turystyki i rekreacji.