Data modyfikacji:

Monitor dotykowy – wady i zalety. Czy warto kupować?

Jeszcze kilkanaście lat temu monitory dotykowe były szczytem marzeń większości z nas. Dziś zarówno smartfony, jak i tablety oraz laptopy wyposażone są w ekran sterowany dotykiem. Jakie są wady i zalety takiego rozwiązania? Czy warto inwestować w monitor dotykowy?

monitor dotykowy

Jakie są wady i zalety monitora dotykowego?

Monitor z możliwością sterowania dotykowego jest dziś łatwo dostępny, a co za tym idzie – nie stanowi tak dużego obciążenia dla kieszeni konsumenta. Jednakże, tak jak większość rozwiązań technologicznych, ma swoje wady i zalety.

Monitor dotykowy ma zdecydowanie więcej zwolenników niż przeciwników. Do jego zalet zalicza się przede wszystkim brak konieczności używania myszki.

Korzystanie z tego urządzenia bywa czasami problematyczne, szczególnie w przypadku, gdy dojdzie do jej zgubienia. Ponadto często manipulowanie myszką komputerową jest zwyczajnie niewygodne dla użytkownika, a w pewnych pozycjach bardzo obciąża stawy nadgarstka.

Część dostępnych na rynku myszek jest nieprecyzyjna lub wymaga podłączenia do komputera. Dodatkowy plus ekranów dotykowych to ich większa wydajność. Jakie są zatem wady takich rozwiązań? Specjaliści z dziedziny IT uważają, że monitory dotykowe nie nadają się do gier. Poza tym częste dotykanie takiego ekranu sprawia, że wymaga on codziennego przecierania specjalnymi ściereczkami lub płynami.

Nie zaleca się korzystania z tego rodzaju monitorów osobom, które zawodowo piszą dużą ilość maili czy tekstów. W takim przypadku znacznie precyzyjniejsza i wygodniejsza będzie tradycyjna myszka.

Na co zwracać uwagę podczas zakupu ekranu dotykowego?

Ekrany dotykowe to dobre rozwiązanie dla osób, które dużo podróżują. W trakcie jazdy pociągiem czy w przerwie na kawę podczas jazdy samochodem sprawdzenie najważniejszych wiadomości odbywa się dzięki temu dużo szybciej.

Laptop lub tablet z monitorem obsługiwanym dotykiem to doskonale centrum rozrywki. Można na nim obejrzeć ulubiony film, posłuchać muzyki czy audiobooka – zarówno w podróży, jak i w domowym zaciszu.

Dobrym rozwiązaniem jest dokupienie do ekranu specjalnego rysika, który pozwoli na uniknięcie pozostawienia nieestetycznie wyglądających odcisków palców. Przed zakupem warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań dotyczących parametrów. Przede wszystkim chodzi o:

  • Przekątną ekranu – zależy ona od indywidualnych potrzeb. Najmniejsze mają ok. 7 cali, a te większe ok. 11 cali. Im większa przekątna, tym większy ekran.
  • Proporcje ekranu – zwane inaczej formatem obrazu. Najczęściej tablety mają proporcję: 4:3, 16:9, 16:10.
  • Technologię dotyku – najczęściej spotyka się ekrany pojemnościowe (podczas dotyku zmienia się pojemność elektryczna). Ponadto wyróżnia się technologię optyczną (kamery zamontowane w narożnikach ekranu rejestrują dotyk), SAW (wykorzystuje fale akustyczne) oraz oporową (jedne z najbardziej trwalszych ekranów, odporne na kurz).
  • Matrycę – wyróżnia się IPS (szybki czas reakcji, żywe kolory), TN (szybki czas reakcji, kolory oddające rzeczywistość) oraz VA (w zakresie pomiędzy IPS a TN).

Tekst: Artykuł partnera