Data publikacji:

Co musisz wiedzieć o prawidłowej pielęgnacji obuwia?

Mówi się, że buty są wizytówką mężczyzny – te zadbane to świadectwo wysokiej klasy. Oczywiście, aby obuwie naprawdę świetnie się prezentowało, musisz się o nie nieco zatroszczyć. Jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja obuwia? Jak dbać o buty z nubuku, zamszu czy skóry? Sprawdź poniżej.

prawidłowe czyszczenie obuwia

Pielęgnacja butów skórzanych – zasady

Obuwie skórzane cieszy się ogromnym zainteresowaniem – jest trwałe, wygodne i pięknie prezentuje się przez lata. Jak o nie dbać?

Pielęgnacja obuwia skórzanego
to przede wszystkim stosowanie się do kilku podstawowych zasad.
 • Regularnie pastuj buty
Powinno się to robić minimum raz na tydzień i oczywiście za każdym razem, gdy dojdzie do poważnego zabrudzenia obuwia. Najpierw wyczyść je szczotką, a następnie nałóż pastę. Pamiętaj, żeby wypolerować obuwie dopiero po 30 minutach od aplikacji preparatu.
 • Pamiętaj o dodatkowych kosmetykach
Prawidłowa pielęgnacja butów skórzanych to także smarowanie ich – raz na miesiąc, specjalnym kremem, oczywiście w odcieniu zbliżonym do koloru skóry.
 • Używaj prawideł
Prawidła służą nie tylko do powiększania butów, ale również do utrzymywania ich ładnego kształtu. Zakładaj je za każdym razem, gdy zdejmujesz obuwie.
 • Daj butom odpocząć
Specjaliści zalecają, aby mieć dwie pary ulubionego obuwia ze skóry i zakładać je naprzemiennie – tak aby każda para była noszona po dniu przerwy. Dzięki temu skóra będzie mogła „pooddychać”, co zapobiegnie nagromadzaniu się wilgoci.
 • Odpowiednio układaj buty w szafce
Nigdy nie wrzucaj butów niedbale do szafki i nie stawiaj jednego na drugim – to prosta droga do ich odkształcenia i zniszczenia.
 • Unikaj past w płynie
Być może cenisz je za szybkie nabłyszczanie butów. Pamiętaj jednak, że regularne używanie takich płynów sprawi, że obuwie zacznie pękać. Dla własnej wygody od razu przy zakupie butów zaopatrz się w zestaw do pielęgnacji obuwia. Powinien on zawierać szczotkę do czyszczenia, ściereczkę do polerowania, pastę, krem oraz oczywiście solidne, drewniane prawidła.

Pielęgnacja butów ze skóry licowej

Nieco inaczej powinna wyglądać pielęgnacja butów ze skóry licowej (skóra licowa jest gładka i błyszcząca). O takie obuwie koniecznie musisz zatroszczyć się od razu po zakupie.
 1. Umyj buty delikatnym płynem czyszczącym. Po około 10-15 minutach użyj renowatora – substancja ta pozwoli usunąć stare woski i przygotować obuwie do dalszej pielęgnacji.
 2. Użyj pommadiera w celu natłuszczenia obuwia.
 3. Wyczyść buty szczotką (najlepiej z końskiego włosia).
 4. Nałóż specjalny, dobrany kolorystycznie wosk do butów.
Pamiętaj, że i w tym przypadku może pomóc ci gotowy zestaw do pielęgnacji butów – znajdziesz w nim wszystkie powyżej opisane akcesoria i preparaty.

Pielęgnacja butów z nubuku

Nubuk jest pięknym, choć bardzo wymagającym materiałem. Jak powinna wyglądać jego pielęgnacja?

Po pierwsze, pamiętaj, że nubuk nie toleruje wody – obuwie z takiego materiału zawsze czyści się na sucho. Plamy i zabrudzenia należy usuwać najszybciej jak to możliwe.
Po drugie, potrzebujesz specjalnych akcesoriów. Do codziennego czyszczenia będzie ci potrzebna szczotka z miękkim włosiem. Kiedy taki zabieg okaże się nieskuteczny, możesz użyć specjalnej gumki do nubuku. Ostatnim, co będzie ci naprawdę potrzebne, jest spray do czyszczenia tego typu obuwia – stosuj go regularnie, a twoje buty będą bardziej odporne za zabrudzenia i zniszczenia.

Pielęgnacja butów z zamszu

Obuwie z zamszu należy czyścić dokładnie tak, jak buty z nebuku – przyda ci się miękka szczotka, specjalna gumka oraz spray. Musisz jedynie pamiętać, że:
 • butów zamszowych nie należy czyścić na mokro,
 • nie wolno ci suszyć butów na grzejniku ani używać w tym celu suszarki,
 • tłuste plamy usuniesz za pomocą talku.