Data modyfikacji:

Pielęgnacja skóry w samochodzie– domowe sposoby

Skórzana tapicerka w aucie niewątpliwie podnosi jego prestiż oraz nadaje wnętrzu wyjątkowy charakter. Nawet najlepsza jakość materiału nie nadaje tak eleganckiego wyglądu fotelom. Posiadanie auta ze skórzaną tapicerką wiąże się z koniecznością dokonywania jej renowacji, czyszczenia i pielęgnacji. Ma to na celu przedłużenie żywotności, zapobiegnięcie przecieraniu, przeciwdziałanie odbarwianiu czy po prostu utrzymanie naturalnych właściwości tapicerki. Jak pielęgnować skórę w samochodzie? Oto nasze domowe sposoby na konserwację skóry.
pielegnacja skory w samochodzie domowe spodoby

Domowe sposoby na pielęgnację skóry w samochodzie

Konserwacja skóry w samochodzie domowymi sposobami

Zasadniczo przyjmuje się, że częstotliwość wykonywania zabiegów pielęgnacyjnych zależy od użytkowania auta. Przy standardowym użytkowaniu powinno się je wykonywać średnio raz na trzy miesiące. Zapewni to utrzymanie skóry w zadowalającym nas stanie i wydłuży jej żywotność.

Dobrze jest wiedzieć, że skóra zastosowana w samochodzie pokryta jest warstwą ochronną broniącą ją przed promieniami UV i wilgocią. Warstwa ta uodparnia też tapicerkę na działanie niskich oraz wysokich temperatur. Ułatwia też ona proces mycia (choć z każdym myciem staje się coraz słabsza). Całkowite usunięcie warstwy ochronnej skutkuje powstawaniem trwałych wyblaknięć, przebarwień oraz przetarć czy pęknięć (w miejscach narażonych na zwiększoną eksploatację).

We współczesnych samochodach stosuje się różne rodzaje skóry: syntetyczne, naturalne lub mieszane. Do czyszczenia każdego z tych rodzajów przeznaczone są specjalne preparaty, które możemy nabyć w sklepie. Najlepiej jednak nasze auto powierzyć specjalistom zajmującym się profesjonalnie renowacją skórzanych tapicerek.

Co jednak robić, gdy nie chcemy płacić za usługę czyszczenia dość sporej kwoty pieniędzy? Otóż istnieją sprawdzone, domowe sposoby na czystą tapicerkę skórzaną w naszym samochodzie.

Pielęgnacja skóry w samochodzie przy pomocy specjalistycznych środków

Po pierwsze, zabierając się do dzieła, musimy zaopatrzyć się w miękką szmatkę, odkurzacz oraz odpowiedni preparat do pielęgnacji skóry (nie jest wskazane używanie chusteczek nawilżających, gdyż mogą one wyrządzić więcej szkody niż pożytku). Oczywiście, czyścić będziemy nie tylko siedzenia w aucie, ale też inne, pokryte skórą elementy. Najczęściej są to podłokietniki, obicia drzwiowe, kierownica, gałka zmiany biegów czy (choć rzadziej) deska rozdzielcza.

Przystępując do samodzielnego czyszczenia skórzanej tapicerki, należy pamiętać o właściwej kolejności wykonywania czynności.

Na tzw. pierwszy ogień idzie dokładne odkurzanie kabiny pojazdu. Wykonując je, pamiętajmy o używaniu różnych końcówek odkurzacza. Sprzątając piach w trudno dostępnych miejscach, zastosujmy długą i cienką końcówkę, która pozwoli wybrać luźne cząsteczki kurzu, ziarenka piasku czy resztki jedzenia z wszystkich szczelin. Pamiętajmy jednak, żeby zbyt mocno nie naciskać końcówką na tapicerkę, gdyż grozi to uszkodzeniem jej powierzchni. W celu poprawienia efektywności odkurzania możemy zwiększyć po prostu moc ssania naszego odkurzacza.

Gdy dokładnie odkurzyliśmy już powierzchnie skórzane (i nie tylko) w kabinie pojazdu, przystępujemy do przecierania ich wilgotną szmatką. W tym etapie musimy zwrócić uwagę na to, żeby szmatka nie była zbyt mokra, bo woda w nadmiernej ilości źle wpływa na skórę w samochodzie. Przecieranie skóry „na mokro” skutkuje usunięciem z jej powierzchni resztek kurzu oraz zabrudzeń, które przylgnęły do wierzchniej warstwy materiału.

Kolejnym etapem czyszczenia naszej tapicerki jest jej konserwacja. Polega ona na pokryciu skóry specjalnym preparatem pielęgnacyjnym, który nanosimy na czyszczone powierzchnie przy pomocy miękkiej szmatki. Po naniesieniu, wcieramy środek w tapicerkę, zwracając uwagę, żeby preparat był rozprowadzony równomiernie na całej czyszczonej powierzchni.

Domowe sposoby na czyszczenie skóry w samochodzie

Czy zawsze jednak do pielęgnacji tapicerki skórzanej musimy stosować preparaty zakupione w sklepie? Nie. Znawcy zagadnienia sugerują, że do wyczyszczenia skóry w samochodzie możemy zastosować samodzielnie wykonaną miksturę. Najprostszy przepis mówi, że do jej wykonania potrzebujemy litr wody i pół szklanki octu. Oba składniki mieszamy dokładnie ze sobą. Działanie w ten sposób uzyskanego preparatu sprawdzamy na niewielkim fragmencie tapicerki (najlepiej niewidocznym). Jeżeli po upływie jakiegoś czasu nie wystąpiły niepożądane efekty, możemy przystąpić do czyszczenia skory.

Dość często zdarza się, że w czasie jazdy spożywamy różnego rodzaju pokarmy. Nieraz skutkuje to przypadkowym zabrudzeniem siedzeń w naszym aucie. Co zrobić, gdy zachlapiemy tapicerkę sosem? Otóż najlepiej od razu wytrzeć ją do sucha. Bywa jednak, że sos po prostu zaschnie i powstanie widoczna plama. Domowym sposobem na jej usunięcie jest zastosowanie roztworu kwasku cytrynowego rozpuszczonego w wodzie. Pamiętajmy, że najlepszy efekt daje rozmieszanie kwasku w stężeniu od 5 do 10%. Jeżeli jednak plama na naszej skórze nadal jest widoczna, zwiększmy odrobinę stężenie, dodajmy troszeczkę rozpuszczalnika lub alkoholu. Zawsze dokonajmy próby na niewidocznym kawałku tapicerki. Pozwoli to na uniknięcie niepożądanego odbarwienia czyszczonej powierzchni.

Kolejnym domowym sposobem na czyszczenie skóry samochodowej jest szare mydło w płynie. Oczywiście przed jego zastosowaniem odkurzamy czyszczoną powierzchnię. Wolną od pyłu tapicerkę przecieramy nawilżoną wcześniej szarym mydłem szmatką. Możemy również w tym celu zastosować szczoteczkę o miękkim włosiu. W wyniku powyższego zabiegu brud ze skóry zniknie, a nasza tapicerka po prostu będzie odnowiona.

Rynek produktów przeznaczonych do konserwacji skóry w samochodzie jest bardzo szeroki. Pamiętajmy, żeby przy wyborze preparatu kierować się jego przeznaczeniem oraz stosować go tylko i wyłącznie zgodnie z zaleceniami producenta.

Autor: Paweł Sadowski