Data modyfikacji:

Jaki plecak na motor wybrać? Jak dobrać plecak na motocykl?

Zastanawiasz się, jaki plecak na motor wybrać? W poniższym artykule rozwiejemy twoje wszelkie wątpliwości. Podpowiemy, na co zwrócić uwagę, kupując taki plecak, i jak wybrać ten najlepszy Zastanowimy się także, czy torba na motocykl to dobry pomysł. Zapraszamy do lektury!
jaki plecak na motor wybrać

Plecak na motor – jaki wybrać? Dlaczego warto kupić plecak przeznaczony na motor?

Kupujesz plecak na motor, ale nie wiesz, jak wybrać odpowiedni model? W takim razie zerknij poniżej. W naszym kompleksowym poradniku podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, wybierając plecak motocyklowy. Sprawdź, o czym koniecznie musisz pamiętać, kupując taki plecak. Ale zanim o tym, najpierw zastanówmy się, czym różnią się plecaki motocyklowe od plecaków klasycznych.
Przede wszystkim plecak motocyklowy ma dodatkowe zapięcia, które chronią przed spadaniem plecaka z ramion. Dodatkowo takie plecaki mają bardziej ergonomiczny kształt i lepsze zabezpieczenie zapięć, czyli ekspresów. To zmniejsza ryzyko, że podczas jazdy plecak sam się otworzy. Niektóre plecaki motocyklowe mają inne funkcje specjalne, np. są wyposażone w dodatkowe ochraniacze i zrobione z materiału, który jest wodoodporny. Takich ulepszeń na próżno szukać w klasycznym plecaku.
Dlaczego warto więc wybrać plecak motocyklowy zamiast klasycznego? Ze względu na twój komfort i bezpieczeństwo jazdy. Ponadto rzeczy znajdujące w plecaku muszą być odpowiednio zabezpieczone. Nikt podczas przejażdżki na motocyklu nie chce przecież zgubić telefonu, portfela czy tabletu.

Jaki plecak na motocykl wybrać? Na to zwróć uwagę podczas zakupów

 • Ergonomiczny kształt i sztywna konstrukcja
 • Plecaki przeznaczone typowo do jazdy na motocyklu będą różnić się kształtem od plecaków klasycznych. Plecaki na motocykl będą więc bardziej opływowe, co zwiększa komfort podczas jazdy oraz dodatkowo zabezpiecza zamki przed silnymi podmuchami wiatru i ich niekontrolowanym otwarciem. Dodatkowo plecak motocyklowy powinien być dość sztywny. Dzięki temu w razie ewentualnego drobnego upadku sztywny plecak o wiele lepiej zabezpieczy rzeczy znajdujące się w środku i nie doprowadzi do ich zgniecenia. Ponadto dzięki takiej konstrukcji mało wypełniony plecak nie będzie powiewał na wietrze podczas jazdy, powodując tym samym dyskomfort.
 • Uprzęże na klatce piersiowej – must have w plecaku motocyklowym
 • Większość plecaków, także tych szkolnych, jest wyposażonych w uprzęż biodrową. Niestety w plecaku na motor to nie wystarczy. Taki plecak musi mieć dodatkowo uprząż na klatce piersiowej. Dzięki temu podczas dużych prędkości plecak nie spadnie ci z ramion. Dobre zamocowanie to też gwarancja komfortu. Żaden motocyklista nie polubi plecaka, który obija się w każdą możliwą stronę. Pamiętaj, aby po założeniu plecaka odpowiednio dopasować paski ramion, uprzęży biodrowej oraz na klatce piersiowej. Nadmiar pasków powinno się zawiązać lub uciąć, aby nie powiewały podczas jazdy.
 • Jaki plecak motocyklowy kupić? Ten z wodoodpornego materiału
 • Jeżeli na motocyklu jeździsz codziennie, również podczas kiepskiej pogody, to musisz postawić na plecak z wodoodpornego materiału. Żadne ochraniacze na plecak mogą nie wystarczyć. Dodatkowo podczas jazdy taki ochraniacz może się zsunąć i całkowicie odsłonić plecak.
 • Plecak z dodatkowo zabezpieczonymi zamkami
 • Motocykl rozwija duże prędkości. Z tym nie ma żadnej wątpliwości. Silne podmuchy wiatru mogą więc spowodować, że klasyczny zamek błyskawiczny szybko się rozepnie, a rzeczy znajdujące się w plecaku wypadną na jezdnię. To stwarza niebezpieczeństwo dla siebie, ale też innych uczestników ruchu drogowego. Aby uniknąć takiej sytuacji, musisz kupić plecak z zamkiem dodatkowo wzmocnionym. Nawet przy niedokładnym zapięciu taki zamek nie rozepnie się samoistnie.
 • Dodatkowe uchwyty
 • Mowa o uchwytach doczepionych do pasków na ramionach. Dzięki takim uchwytom będzie można dopiąć do plecaka kask czy klucze. To szalenie wygodne rozwiązanie.
 • Plecak na motocykl musi mieć odblaski
 • Odblaski mogą uratować życie! Podczas jazdy na motorze po zmroku masz rzecz jasna światła. Ale co w sytuacji, kiedy pojawi się awaria i na poboczu będzie trzeba ją naprawić lub poczekać na pomoc? Wówczas odblaski wyróżnią cię na drodze i będziesz dobrze widoczny przez innych uczestników ruchu drogowego. Oczywiście odblaski możesz mieć też na kurtce, ale jednak zalecamy posiadanie kilku z przodu, np. przy zamku kurtki, oraz z tyłu, np. właśnie na plecaku. Niektóre z plecaków mają wbudowane odblaskowe elementy. Warto więc rozważyć zakup takiego modelu.
 • Regulacja
 • Wróćmy jeszcze na chwilę do pasków i uprzęży. Te powinny posiadać szeroki zakres regulacji, aby mieć możliwość odpowiedniego dopasowania plecaka do sylwetki.
 • Bukłak na wodę
 • Dużo jeździsz latem? Gdy na zewnątrz jest gorąco, a ty dodatkowo jedziesz motocyklem ubrany w gruby strój, to nawadnianie jest niezwykle istotne. A wyciąganie za każdym razem z plecaka butelki z wodą może okazać się frustrujące. W końcu nie zrobisz tego w trakcie szybkiego postoju na światłach. W takiej sytuacji przydają się plecaki motocyklowe wyposażone dodatkowo w bukłak na wodę z rurą hydracyjną.
 • System szybkiego dostępu do rzeczy podręcznych
 • Jeśli w plecaku przechowujesz dużo rzeczy, to wówczas warto oddzielić te najpotrzebniejsze od tych mniej istotnych. Przykładowo ciuchy na zmianę nie powinny być w jednej komorze z małym portfelem czy telefonem. W razie postoju będzie trzeba wypakować cały plecak, aby dostać się do niezbędnych rzeczy. System szybkiego dostępu do rzeczy podręcznych może więc okazać się bardzo przydatny. Zdecydowanie warto szukać go w plecakach motocyklowych.

  Torba na motocykl – czy to dobry pomysł?

  Wsiadając na motocykl, podręczne rzeczy powinny być zawsze zapakowane w plecak. Nigdy nie należy wybierać torebek noszonych przez ramię. To niewygodne, ale też zagraża bezpieczeństwu na drodze. Jeśli na motocyklu potrzebujesz przewieźć więcej rzeczy, wówczas oprócz plecaka warto rozważyć zakup sakw motocyklowych i specjalnych toreb montowanych z tyłu motocykla. Więcej dowiesz się o nich z poniższego filmiku.
  Zdjęcie: Envato Elements
  Klaudia Borycka
  Klaudia Borycka

  Najczęściej pisze o modzie, najnowszych trendach, biżuterii i kosmetykach. Uwielbia podróże do Włoch oraz azjatycką kuchnię. Oprócz pracy w redakcji prowadzi też własną markę kolorowej ręcznie robionej biżuterii POLIMERY Jewellery.