Data publikacji:

Jak podwijać spodnie? Moda na podwijanie spodni wciąż trwa!

Moda na podwijanie spodni nie słabnie. Schludne podwinięcie nogawki jest już nie tylko sposobem na zbyt długie spodnie, ale i świadomym zabiegiem estetycznym. Jak podwijać spodnie, by się nie rozwijały? Wyjaśniamy, jak zrobić to w najskuteczniejszy sposób, metodą pinroll.

podwinięte jeansy

Jak podwijać spodnie?

Po co podwijać spodnie?

Noszenie zbyt długich spodni to najczęstszy błąd stylistyczny wśród mężczyzn. W dużej mierze jest to pokłosie mitu, że nogawka powinna sięgać do połowy obcasa. Takie spodnie są zdecydowanie zbyt długie i niemal na pewno będą się włóczyć po ziemi. Dodatkowo rozmiarówka niektórych spodni utrudnia dobranie odpowiedniej długości względem szerokości w pasie, dlatego mężczyźni o krępej budowie ciała mogą mieć nie lada problem.

Drugi powód, dla którego warto podwijać spodnie, to estetyka stylizacji. Niektóre buty, np. mokasyny, sneakersy lub trampki, wręcz proszą o to, by odsłonić kostkę. Wystarczy niewielkie podwinięcie dżinsów, by uzyskać stylowy i schludny efekt. To idealne rozwiązanie na lato, gdy chcesz zapewnić sobie większą przewiewność, a nie możesz wybrać szortów. W podobny sposób możesz podwinąć rękawy koszuli z długim rękawem.

Jakie spodnie możesz podwinąć? Nie tylko jeansy!

Najczęściej podwijanymi spodniami są jeansy. Wewnętrzna, kontrastowa strona dżinsu prezentuje się ciekawie i daje schludny efekt. Jednocześnie spodnie są na tyle sztywne, że podwinięcie utrzymuje swój kształt przez cały czas. Podwinąć możesz jednak także inne rodzaje spodni, np. chinosy, sztruksy czy letnie lniane spodnie.

Kluczem do uzyskania schludnego efektu jest szerokość spodni. Podwinięcie nie będzie dobrze wyglądać na dzwonach, spodniach typu baggy lub szerokich bojówkach. Nie nadaje się także do optycznego skrócenia szerokich dżinsów. Najlepiej, jeśli nogawka ma szerokość nie większą niż 23 cm. Co oczywiste, nie wolno podwijać spodni garniturowych. Jeśli nogawki są zbyt długie, nie obędzie się bez wizyty u krawca.

Jak podwinąć spodnie?

W jaki sposób podwinąć spodnie? Jak się okazuje, sposobów jest kilka! Każdy z nich pozwoli ci uzyskać nieco inny efekt, więc możesz nimi skorygować np. nadmierną szerokość lub długość. Oto trzy metody podwijania męskich spodni:

  • Klasyczne podwinięcie – to trwały i prosty sposób podwinięcia, który sprawdzi się na stosunkowo wąskich spodniach. Zawiń dół nogawki trzy razy, podwijając niewielki fragment materiału. Jeśli podwinięcie się rozwija lub nie wygląda schludnie (jest za szerokie), przejdź do poniższego sposobu.
  • Pinroll – pinroll to niezwykle popularna metoda podwijania spodni, zwłaszcza w streetwearze. Również polega na trzech podwinięciach, jednak najpierw tworzy się zakładkę zmniejszającą obwód nogawki. Zbierz nadmiar materiału wokół kostki, a następnie ciasno zawiń nogawkę na trzy razy. Dobrze wykonany pinroll jest trwały i nie rozwiązuje się w trakcie chodzenia. To idealny sposób na wyszczuplenie zbyt szerokiej nogawki.
  • Szeroki mankiet – bardzo stylowe, choć rzucające się w oczy podwinięcie. Zawiń dosyć długi fragment spodni (ok. 3-5 cm) do góry na jeden raz. Następnie schowaj obszycie wewnątrz mankietu. Szeroki i kontrastowy mankiet świetnie pasuje do rockowych stylizacji.
Autor: Szymon Sonik