Data publikacji:

Prezenty na nowożeńców, czyli jaki prezent dla nowożeńców wybrać?

Prezenty dla nowożeńców to nie tylko koperta z pieniędzmi, butelka wina oraz kupon totolotka. Czasami warto pokusić się o coś innego, co państwo młodzi będą mogli zapamiętać na dłużej. Jaki upominek dla nowożeńców kupić? Czego lepiej unikać? Co lepiej wybrać: śmieszny czy praktyczny prezent dla nowożeńców? Na te i jeszcze kilka innych pytań znajdziesz odpowiedzi w dalszej części tego poradnika. 

Jaki powinien być prezent dla nowożeńców? 

Zacznijmy od tego, jakie cechy powinien posiadać prezent dla nowożeńców. Jeśli doskonale znasz parę młodą albo chociaż jednego z małżonków, dobrze by było, żeby taki upominek był wręczony prosto z serca. Co to właściwie oznacza? Prezent dla młodych nie musi kosztować fortuny (a nawet nie powinien, ponieważ może niepotrzebnie stresować młodych i sprawić, że będą czuć się zobowiązani do równie drogich upominków). Nowożeńcom z pewnością miło się zrobi, jeśli upominek będzie np. nawiązywał do jakiegoś wspólnie spędzonego wydarzenia, żartu sytuacyjnego lub zabawnej anegdotki z ich życia. 
Prezent dla nowożeńców może być również związany z ich wspólnymi zainteresowaniami. Państwo młodzi bardzo lubią oglądać filmy? Kup im roczny karnet do kina lub wykup kilkumiesięczny dostęp do jednej z platform streamingowych. A może wspólnie podzielają pasję do biegania lub innych aktywności fizycznych? Spraw im bardzo podobne stroje dzięki którym będą wyglądać jak drużyna. Znajdź tylko coś, co interesuje obydwie strony, pasję, którą wspólnie podzielają i kup im upominek z tej dziedziny. W razie trudności zawsze możesz dopytać sprzedawców w specjalistycznym sklepie lub poszukać porad na różnych internetowych forach. 

Praktyczny czy śmieszny prezent dla nowożeńców? 

Jaki prezent dla nowożeńców będzie lepszy: praktyczny czy śmieszny? Tak naprawdę nie ma jednej poprawnej odpowiedzi na to pytanie. Jednak uspokajamy: możesz wręczyć zarówno dowcipny upominek, jak i bardziej praktyczny – ani jeden, ani drugi nie będzie faux pas. Pamiętaj jednak, że oba rozwiązania mają swoje plusy i minusy. 
Śmieszne prezenty dla nowożeńców to zazwyczaj różnego rodzaju spersonalizowane gadżety, takie jak np. kubki do kawy lub kieliszki do wina z wygrawerowanymi imionami pary młodej, koszulki ze zdjęciami świeżo upieczonych małżonków, personalizowane długopisy, ale również skarpetki ze śmiesznymi napisami, zabawne figurki lub podkładki pod myszy komputerowe. Do grupy śmiesznych prezentów można również zaliczyć także gry planszowe, łamigłówki lub stroje do przebierania. Taki rodzaj upominku na dłużej zapewni im doskonałe humory i pozwoli szybciej zapomnieć o gorączce ślubnych przygotowań. Często jednak takie prezenty przynoszą krótkotrwałą radość, która prędzej czy później zastąpiona zostanie pytaniem „co dalej ze śmiesznym ślubnym prezentem?”. 
Praktyczne prezenty dla nowożeńców to często różne sprzęty AGD i RTV, np. żelazka, odkurzacze, ekspresy do kawy, czajniki elektryczne, wyciskarki do soków, głośniki, czyli sprzęty, które doskonale wpiszą się w codzienność świeżo upieczonej pary młodej. Jednak równie dobrze mogą to być upominki związane z pracą zawodową lub zainteresowaniami, np. aktówki, walizki, pokrowce lub elementy stroju czy wyposażenia. Praktyczne upominki spodobają się jednak wyłącznie wtedy, kiedy nowożeńcy otrzymają coś, czego jeszcze nie mają lub coś, z czego nie skorzystają. Niekoniecznie muszą ucieszyć się z trzeciego żelazka albo z ekspresu do kawy, jeśli jej nie piją… Aby uniknąć rozczarowania ze strony nowożeńców, warto przed zakupem określonego prezentu upewnić się, że nie mają już danego sprzętu w domu. 

Prezent dla nowożeńców od rodziców 

Rodzice to osoby, które zazwyczaj jak nikt inny na świecie doskonale znają swoje pociechy, dlatego też mogą skorzystać ze swojej uprzywilejowanej pozycji. Kto jak kto, ale to właśnie oni powinni orientować się, co spodoba się ich dzieciom. Warto więc, aby mama i tata w wyborze odpowiedniego prezentu dla nowożeńców kierowali się wiedzą, jaką posiadają o swoich latoroślach. Pościel w odpowiednim rozmiarze, brakująca książka z ulubionej serii, a może pasujący do wystroju wnętrza dywan, o którym tyle wspominała córka? Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zakupić tego typu prezent. 
Poza tym warto pamiętać, że rodzicom bardziej niż innym gościom wypada wręczyć drogie upominki, np. tygodniowe wczasy, telewizor lub komplet kuchennych mebli. Nie jest to jednak obowiązek! 

Co na prezent dla nowożeńców? Przykładowe propozycje 

Chociaż wymieniliśmy już kilkanaście propozycji prezentów dla nowożeńców, poniżej przedstawiamy kilka innych, o których jeszcze nie wspomnieliśmy. 

Pieniądze podane w oryginalny sposób 

Jeśli już koniecznie chcesz wręczyć nowożeńcom pieniądze, zastąp nudną kopertę oryginalną oprawą. Możesz np. przygotować słoik, który wypełnisz zwiniętymi banknotami. Dodatkowo możesz dołączyć do każdego rulonu odręcznie napisane życzenia. 

Stojak na wino 

Od kilku lat państwo młodzi coraz częściej proszą swoich gości o butelki wina zamiast kwiatów. Z tego też względu stojak na wino może być dobrym pomysłem na porządki w otrzymanych trunkach. Ceny stojaków zaczynają się nawet od kilkunastu złotych, która w dużej mierze zależy od użytego materiału i wielkości. Najtańsze są te proste, wykonane z drewna, zaś najdroższe to te o fantazyjnych kształtach. 

Komplet walizek 

Nowożeńcy zapewne niedługo po uroczystości zaślubin wybiorą się w podróż poślubną, dlatego powinni docenić komplet walizek. Taki upominek będzie jednak służył nie tylko podczas miesiąca miodowego, ale również przez wiele lat wspólnych podróży. Dobrym wyborem będą walizki wykonane z polikarbonu, ponieważ są one najtrwalsze (chociaż niestety i najdroższe). Najtańsze (obok materiałowych) będą zrobione z ABS-u. 
Zdjęcie: Envato/simbiothy