Data publikacji:

Rękawice na motocykl – jak wybrać? Najlepsze rękawice na motocykl

Jeśli kupujesz rękawice na motocykl, to może zakręcić ci się w głowie. Na rynku znajdziesz tak wiele ich modeli, że ciężko się zdecydować. Dodatkowo producenci prześcigają się w oferowaniu coraz to nowszych rozwiązań. Jak więc odnaleźć się w tym gąszczu? Czym kierować się podczas zakupu rękawic na motocykl? Poniżej odpowiadamy na te pytania. Zapraszamy do lektury naszego kompleksowego poradnika.
rękawice na motocykl

Rękawice na motocykl – poznaj ich rodzaje i wybierz najlepsze dla siebie

Jeśli nie wiesz, jakie rękawice na motocykl wybrać, to zacznijmy od postaw – najpierw musisz poznać rodzaje rękawic motocyklowych. Poniżej omawiamy i dokładniej opisujemy wszystkie z nich.
  • Rękawice motocyklowe sportowe
Przeznaczone typowo do sportowej jazdy. W rękawicach sportowych stosuje się materiały najwyższej jakości, takie jak tytan czy kevlar. Tego typu rękawice najczęściej mają dość długi mankiet, który ma chronić kostki. Warto zaznaczyć, że tego typu rękawice mogą być dla niektórych niewygodne. Ale w sportowej jeździe nie ma to większego znaczenia. Tutaj chodzi przede wszystkim o bezpieczeństwo. Dlatego nie wybieraj rękawic sportowych, jeśli nie zamierzasz na motocyklu trenować. Będą one po prostu dla ciebie mało komfortowe – a już na pewno latem, kiedy temperatury sięgają zenitu.
  • Rękawice turystyczne
To rękawice, po które sięga wielu nieprofesjonalnych motocyklistów. Będą idealne w trasy, kiedy, np. jedziesz motocyklem na weekendowy wypad za miasto. Rękawice turystyczne są wyposażone w specjalne membrany – te, w razie załamania pogody, ochronią przed deszczem i chłodem. Takie rękawice mają też mniej ochraniaczy niż rękawice sportowe. Ponadto charakteryzują się zdecydowanie krótszymi mankietami.
  • Rękawice miejskie
Wybieraj je wtedy, kiedy jeździsz motocyklem po mieście na krótkich trasach, np. dojeżdżasz nim do pracy. Rękawice miejskie mają kompaktowe rozmiary, co znacznie zwiększa komfort ich użytkowania – w razie potrzeby łatwo schowasz je do kieszeni kurtki. Takie rękawice to najczęściej połączenie skóry i innego, bardziej przyjemnego w dotyku materiału, np. meshu. I pamiętaj – wybierając rękawice miejskie na lato, kup model z dużą ilością otworów wentylacyjnych.
  • Rękawice cross/enduro
Rękawice przeznaczone do off-roadu. Mają podwójne ochraniacze i nierzadko przypominają rękawice sportowe. Raczej nie sprawdzą się do codziennej jazdy do mieście lub do jazdy turystycznej.

Rękawice na motocykl – na co jeszcze zwrócić uwagę podczas zakupów?

Wybierając rękawice motocyklowe, należy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Poniżej omawiamy te najważniejsze.

Rękawice motocyklowe męskie – zwróć uwagę na ich materiał

Podstawowym materiałem, z jakiego wykonane są rękawice motocyklowe, jest skóra. Ale tutaj uwaga – producenci takich rękawic nierzadko stawiają na skórę nietypową, która ma specjalne właściwości doceniane właśnie przez motocyklistów. I tak hitem jest chociażby skóra kangura czy płaszczki. Ta pierwsza jest bardzo miękka i przyjemna w dotyku, a jednocześnie wytrzymała. Z kolei skórę płaszczki wykorzystuje się na niewielkich fragmentach, gdzie istotna jest bardzo duża wytrzymałość, np. na wzmocnieniach. Pod tym względem skóra płaszczki nie ma sobie równych. Oczywiście na rynku znajdziesz też rękawice wykonane ze skóry koziej czy bydlęcej. Minusem tej ostatniej jest jednak to, że bywa dość sztywna.
Oczywiście, oprócz skóry korzysta się też z innych materiałów syntetycznych, takich jak wspominany już wcześniej tytan i kevlar, a także carbon. Tytan i carbon wykorzystuje się na ochraniaczach. Z kolei kevlar chroni rękawice przed rozdarciem. Skoro mowa o materiale, to nie możemy pominąć elementów antypoślizgowych. Wybierając rękawice na motocykl, zwróć uwagę na to, aby elementy antypoślizgowe znajdowały się po wewnętrznej stronie dłoni. Dzięki temu nawet w trudnych warunkach pogodowych twoje ręce będą pewnie trzymały za kierownicę.

Rękawiczki motocyklowe – zwróć uwagę na ich mankiety

Na rynku znajdziesz rękawice motocyklowe krótkie, a także te z dłuższymi rękawami. Wszystko zależy od rodzaju rękawic. Ale pamiętaj, że inne mankiety sprawdzają się latem, a inne zimą. W rękawicach noszonych jesienią czy zimą mankiety powinny być na tyle szerokie, aby można było włożyć w nie rękawy kurtki. Oczywiście powinny być też odpowiednio regulowane, co pozwoli te rękawy przytrzymać i zapobiec ich podwijaniu. Z kolei rękawice motocyklowe letnie powinny mieć krótsze mankiety dodatkowo wyposażone w specjalne otwory wentylacyjne, co ochroni dłonie przed przegrzaniem. Oczywiście parametry, o których piszemy, dotyczą wyłącznie rękawic miejskich lub turystycznych. W rękawicach sportowych czy tych do off-roadu mankiety rządzą się swoimi prawami – najczęściej są wysokie i mocno zabudowane, co wynika z kwestii bezpieczeństwa.

Rękawice na motocykl – zwróć uwagę na protektory

Czym są protektory? To nic innego jak dodatkowe wzmocnienia ochronne. Dobre rękawice motocyklowe powinny oczywiście być w nie wyposażone. Protektory znajdują się po zewnętrznej stronie dłoni i powinny chronić zarówno kostki, jak i palce.

Rękawice motocyklowe męskie – odpowiednio dopasuj ich rozmiar

Nawet najlepsze rękawice na motocykl nie spełnią swojego zadania, jeśli wybierzesz zły rozmiar. Nigdy nie kupuj w ciemno! Zawsze dokładnie wymierz rękawice. Najważniejsze, co musisz zrobić, to zmierzyć obwód pod linią kostek. Później należy rękawice przymierzyć i sprawdzić, jak się układają. Odpowiednio dobrane rękawice będą przylegać do dłoni, ale nie będą ich nadmiernie uciskać. Zwróć też uwagę na palce. Szwy rękawic nie powinny wchodzić pod paznokieć, ponieważ to powoduje duży dyskomfort, a skórzane rękawice w tym miejscu i tak już się nie rozciągną. Dobierając odpowiedni rozmiar rękawic, koniecznie obejrzyj też poniższy filmik, gdzie kompleksowo omówione jest to, jak rękawice motocyklowe powinny układać się na dłoniach.
Zdjęcie: Envato /cookelma
Autor: Redakcja Ceneo