Zakorkowane miasta, poprawa kondycji, oszczędność, bezproblemowość, moda – powodów do przesiadki na rower jest wiele. Jednym z najpopularniejszych wyborów na co dzień jest rower miejski. Dzięki wygodnej pionowej pozycji bez obaw można na nim jeździć nawet w garniturze. Jaki męski rower miejski wybrać? Oto przegląd 10 popularnych modeli.
Rowery męskie miejskie zyskują coraz większe grono zwolenników. Najwięksi i najpopularniejsi producenci rowerów, tacy jak Le Grand, Electra czy Romet, mają w swojej ofercie również męskie rowery miejskie. Przed wami przegląd 10 popularnych modeli męskich rowerów miejskich:
Rower miejski, jak sama nazwa wskazuje, został stworzony z myślą o jeździe po mieście. Doskonale spisuje się podczas podróży ścieżkami rowerowymi, drogami czy chodnikami. Zamontowane w rowerze miejskim światła gwarantują dobrą widoczność również podczas wieczornej lub nocnej jazdy. Specjalne błotniki i osłony chronią przed ochlapaniem. Charakterystyczną cechą roweru miejskiego jest układ kierownicy i siodełka, dzięki któremu rowerzysta pozostaje w pozycji wyprostowanej. Taka jazda po mieście jest bardzo wygodna oraz bezpieczna.
Na pytanie, czy warto kupić rower miejski, musimy tak naprawdę odpowiedzieć sobie sami. Zależy to od wielu czynników. Po pierwsze i najważniejsze – musimy zastanowić się, czy będziemy na nim jeździć, jeśli tak – to gdzie, kiedy i jak często. Jeśli planujemy dojeżdżać nim na przykład do pracy, ponieważ pozwala nam na to niewielka odległość, jaką mamy do pokonania, to kupno roweru miejskiego będzie strzałem w dziesiątkę.
Rower miejski to idealny rower do poruszania się po mieście. Dzięki jego specyficznej budowie można na nim jeździć nie tylko w sportowych ubraniach, ale również garniturze. Bagażnik rowerowy pozwala na przewiezienie torebki, szkolnego plecaka albo torby z zakupami. Rower miejski będzie doskonałym środkiem transportu do szkoły, na uczelnię czy do pracy. Sprawdzi się także podczas weekendowych przejażdżek po mieście.
Z pewnością będzie to rozwiązanie dla osób, które lubią wygodę. Można spokojnie spakować do przedniego lub tylnego bagażnika (usytuowany jest w zależności o modelu) najpotrzebniejsze rzeczy. Jeśli jest się osobą ceniącą czas i niecierpliwą, to na rowerze miejskim omijanie zakorkowanego miasta i znienawidzonego ronda będzie czystą przyjemnością.
Rower miejski powinien przede wszystkim gwarantować komfort podczas pokonywania kolejnych kilometrów. Przed zakupem warto zwrócić uwagę na ramę i jej geometrię, które są niezwykle istotne w konstrukcji roweru i sprawiają, że użytkowanie go jest komfortowe. Zajęcie wyprostowanej pozycji sprawi, że twój kręgosłup będzie odpoczywał. Pomocna w osiągnięciu tego jest również regulowana kierownica, dzięki której będzie można swobodnie dostosować wysokość do naszej postawy oraz wzrostu. Kupując rower miejski zwróć uwagę, czy jest on wyposażony w amortyzowany widelec. Taki dodatek umożliwi pokonywanie większych, jak i nieco mniejszych nierówności. Męskie rowery miejskie znajdziesz w ofercie rowerów Kellys, Romet, Le Grand czy Merida. Warto także zwrócić uwagę na rower holenderski i krossowy.
Osprzęt w rowerach odgrywa drugorzędną rolę, ale warto pomyśleć o hamulcach tarczowych, które gwarantują bezpieczeństwo oraz mają o wiele lepsze właściwości od standardowych hamulców szczękowych. Jeśli podróżujesz w różnych warunkach atmosferycznych, to sprawdź, czy dany model ma w komplecie komplet błotników. To drobny, ale bardzo przydatny dodatek podczas podróży, w szczególności przyda się podczas przejeżdżania przez kałużę czy błotnisty teren, zamortyzuje chlapnięcie i tym samym zaoszczędzi nasze ubranie oraz buty. A jeśli wybieramy się do pracy lub na randkę, to z pewnością nie będziemy chcieli pokazać się brudni albo będziemy się wracać i przebierać, co grozi spóźnieniem i krzywymi spojrzeniami osób, które na nas czekały. Ceny rowerów miejskich zaczynają się już od kilkuset złotych, dlatego każdy znajdzie dla siebie coś odpowiedniego, dostosowanego do jego budżetu.
Rowery polskiej marki Kross są coraz chętniej wybierane przez użytkowników. Dlaczego? Przede wszystkim w stosunkowo niskiej cenie otrzymujemy bardzo dobre wyposażenie, które spokojnie posłuży przez wiele sezonów. Idealnym przykładem jest rower męski Kross Trans Arctica zbudowany w oparciu o aluminiową ramę. Zadowoleni z niego będą z pewnością wymagający użytkownicy, którzy cenią sobie jakość idącą w parze z ceną.
Za pokonywanie nierówności odpowiada widelec marki Sr Suntour. Hamulce tarczowe znakomicie spisują się w deszczowych warunkach i pozwalają się zatrzymać w ułamku sekundy, zachowując przy tym bezpieczeństwo użytkownika i innych użytkowników pokonywanej przez niego trasy. Trzy biegi z przodu i osiem biegów z tyłu to wystarczający zakres do pokonywania lekkich wzniesień, jak i szybkich płaskich odcinków, przerzutki dadzą nam komfort jazdy i poczucie lekkości przy trudniejszych podjazdach. W komplecie znajduje się bagażnik, oświetlenie i błotniki. Taki rower znakomicie spisuje się do jazdy po mieście po równych, asfaltowych i pokrytych kostką trasach, jak i rekreacyjnych wypadów za miasto, gdzie nawierzchnia może być nieco bardziej wymagająca, często z kamykami i innymi nierównościami.
Szukasz szybkiego roweru? Kross oferuje model Seto, który jest połączeniem roweru górskiego i szosowego. To typowy sprzęt z wąskimi kołami, który pozwoli na rozwijanie większych prędkości. W podstawowym wyposażeniu nie zabrakło sztywnego widelca i hamulców tarczowych. Prosta kierownica, w odróżnieniu od zagiętego baranka stosowanego w szosówkach, jest znacznie wygodniejsza, nie męczy i nie wygina podczas jazdy tak bardzo naszego kręgosłupa. Minusem jest brak bagażnika i błotników, ale jeśli nie potrzebujemy roweru do zadań specjalnych, to będzie wystarczający. Jeśli zależy ci na dostaniu się do pracy w krótkim czasie, to wybierz Kross Seto – na pewno cię nie zawiedzie.
Nowością z segmentu rowerowego wśród męskich rowerów miejskich jest Kross Evado 2.0 2022. Co go wyróżnia? Z pewnością uniwersalność – jest on rowerem, który dostosuje się do każdej nawierzchni każdych warunków atmosferycznych, zachowując przy tym bezpieczeństwo. Dodatkowym atutem jest bardzo wygodna geometria, która wpływa na komfort jazdy posiadacza danego modelu.
Składaki to już przeżytek? Nic bardziej mylnego! Nowoczesne rowery składane wciąż mają rzeszę zwolenników. Można je bez problemu przewieźć w bagażniku samochodu, komunikacji miejskiej lub schować w biurze – to najlepsze zabezpieczenie przez złodziejami. Kross Flex 2.0 wyposażony jest w sześciorzędowy wolnobieg, hamulce V-brake i przerzutkę tylną Shimano Tourney. Składaki są tworzone w bardzo gustownym stylu, pokochały je nie tylko kobiety, za swoją wygodę i design, ale zebrały również grono fanów wśród mężczyzn.
Kolejny polski producent swoimi rowerami nawiązuje do historii. Za mniej niż tysiąc złotych bez problemu znajdziesz coś dla siebie. To bardzo wygodne rozwiązanie, jeśli nie dysponujesz sporą kwotą przeznaczoną na zakup roweru, ale czujesz, że bardzo by ci się przydał i chcesz przetestować, jak sprawdzi się w twoim przypadku. Romet Vintage to bardzo stylowy model, który gwarantuje komfortową jazdę, dzięki wyprofilowanej kierownicy i siodełku o dużej powierzchni. Napęd firmy Shimano będzie spisywał się bez najmniejszych kłopotów. Ten rower raczej polecamy do jazdy po utwardzanych ścieżkach bez większych wzniesień, czyli idealnie spisze się w codziennych dojazdach do pracy czy szkoły.
Jeśli szukasz kompaktowego roweru w cenie poniżej tysiąca złotych, to zastanów się nad Rometem Wigry 2. Rower oparty na 20 calowych kołach może zostać złożony w krótkim czasie, dlatego wygodnie można go transportować, na przykład w samochodzie, i zabrać w góry czy dalszą trasę, jaką masz do przebycia. Kompaktowe wymiary sprawiają, że będziesz mógł go przypiąć w dowolnym miejscu. Wigry 2 znakomicie odnajdzie się w mieszkaniach, gdzie ilość miejsca jest ograniczona.
Model Orion to w naszym przeglądzie następna propozycja od Rometa. Największą różnicę stanowi tylna przerzutka. W Orionie jest to trzybiegowa przekładnia planetarna Shimano Nexus 3 umieszczona w tylnej piaście. Jej zaletą jest fakt, że można zmieniać biegi nawet w czasie postoju. Niewielka liczba przełożeń oznacza jednak, że środowiskiem naturalnym roweru Romet Orion są tereny płaskie, pozbawione stromych podjazdów.
W ofercie męskich rowerów LeGrand szczególną uwagę zwraca William 3. Połyskująca czarna rama idealnie komponuje się z białymi oponami. Zamontowany na stałe bagażnik i skórzane dodatki idealnie wpisują się w stylistykę typu retro. Przerzutka wbudowana w piastę Shimano Nexus oferuje 3 biegi, jednak do poruszania po mieście taki zakres będzie wystarczający. Ten rower stawia przede wszystkim na estetykę, dlatego do eleganckiej stylizacji William 3 pasuje jak ulał.
W ofercie tego producenta uwagę zwraca również model Metz 2, który jest stylizowany na rowery z lat 40 XX wieku. Charakterystyczna geometria ramy umożliwia zajęcie wyprostowanej, wygodnej pozycji. Nawet na nieco dłuższych dystansach twój kręgosłup będzie odpoczywał i to ogromna zaleta. Rama w porównaniu do innych modeli jest wykonana z aluminium, co znacznie obniża wagę. Podobnie, jak w przypadku Wiiliama 3 do dyspozycji jest piasta Shimano Nexus oferująca trzy biegi. Temu modelowi również nie można odmówić klasy i elegancji.
Rowery Merida słyną z bardzo dobrej jakości wykonania, dlatego możesz mieć pewność, że otrzymujesz sprzęt najwyższej klasy. Na pierwszym miejscu w segmencie rowerów miejskich pojawia się Merida Crossway Urban 500, która wykorzystuje najnowsze technologie. Przedni widelec amortyzowany ma opcję blokady skoku, co szczególnie przydaje się na płaskich, utwardzonych odcinkach.
Napęd składa się z osprzętu Shimano Deore oraz Shimano Deore XT. Warto dodać, że takie podzespoły są stosowane w rowerach z wyższej półki. Dodatkowo do dyspozycji są hamulce tarczowe o solidne koła stworzone przez Meridę. Tym rowerem nie tylko dojedziesz do pracy, ale również poprawisz swoją kondycję.
Drugi ciekawy rower Meridy to model Freeway 9200, który jest przeznaczony do jazdy po mieście. Zastosowanie przedniego widelca i napędu 8-biegowego umożliwia również jazdę po lekkich szutrowych odcinkach. Plusem jest również komplet oświetlenia, błotników i bagażnik do przewożenia torby. Solidny rower teraz jest dostępny w jeszcze niższej cenie.
Romet Vintage M to doskonały kompromis między wyglądem a względami praktycznymi. Jest to rower o klasycznym miejskim kształcie, jednak wyposażony został w zwykłą zewnętrzną przerzutkę o 6 tarczach ułatwiającą dobór przełożenia. Waga roweru z pełnym wyposażeniem to 17, 4 kg.
Le Grand to marka należąca do polskiego giganta rowerowego – firmy Kross. Oferuje ciekawe stylistyczne modele przeznaczone głównie do miasta. Model Metz 1 nawiązuje swoim wyglądem do jednośladów z lat 40. Co ciekawe, rower wyposażono w aluminiową ramę, dzięki czemu jest znacznie lżejszy od stalowych odpowiedników. Napęd roweru Le Grand Metz oparto na podstawowej grupie Shimano Tourney TX35.
Utrzymany w stylistyce retro rower Le Grand William 3 zdecydowanie może się podobać. Charakteru dodaje mu skórzane siodło na sprężynach, a bagażnik w kolorze ramy zapewnia spójność stylistyczną. Męski rower miejski musi nie tylko dobrze jeździć, ale i świetnie wyglądać.
Propozycja od firmy Cossack to konstrukcja, której przyświecała jedna myśl: maksimum komfortu. Model Epica wyposażony jest więc w wygodne szerokie siodło, amortyzowany widelec Suntour CRV7 i regulowany mostek kierownicy. Na uwagę zasługuje też umieszczona w piaście przekładnia Shimano Nexus 7. Siedem biegów zapewnia wystarczającą rozpiętość biegów nawet w pagórkowatym terenie.
Rayon to polski producent rowerów z Poznania. W asortymencie firmy znajdziesz głównie rowery miejskie, trekkingowe i MTB. Model Philadelphia wyróżnia się stylistyką nawiązującą do letniego plażowego klimatu amerykańskich miast. To cruiser, w którym główną rolę gra wygląd. Rayon Philadelphia wyposażony jest w przekładnie Nexus 3 i tylny hamulec torpedo. Ma stosunkowo szerokie opony ułatwiające jazdę po grząskim gruncie lub piasku.
Enigme to marka, której modele nazywane są nazwami… przypraw! Czym zaskakuje Enigme Cardamom? Przede wszystkim dodatkową rurą górną ramy. Wraz z retro siodełkiem, jasnymi oponami i zamontowaną w trójkącie ramy pompką całość zyskuje świeży, nieco hipsterski wygląd.
Cannondale to wśród marek rowerowych prawdziwy potentat. Choć kojarzy się raczej z rowerami MTB i szosowymi, ma w swojej ofercie ciekawe modele do miasta. Jednym z nich jest Trial 29 wyposażony w 9-biegową przerzutkę Shimano Altus oraz bardzo wygodne siodło Cannondale Stage 3. Warto również zobaczyć pozostałe rowery Cannondale.
Wygląd roweru nawiązuje do klasycznych rowerów angielskich z lat 50. i 60. Większość rowerów miejskich i trekkingowych ma seryjnie montowany bagażnik, lecz Creme Caferacer Man Solo ma go… z przodu! Przyjemnym dla oka rozwiązaniem stylistycznym jest też wykorzystanie niemal samych czarnych elementów. Mimo stalowej ramy rower nie waży bardzo dużo – 14,5 kg.