Data publikacji:

Co zrobić, gdy samochód nie odpala?

Problemy z uruchomieniem silnika mogą mieć różną przyczynę. Często usterka jest na tyle poważna, że jedynym rozwiązaniem jest przetransportowanie samochodu do mechanika. W wielu przypadkach można jednak poradzić sobie na miejscu. Co robić, gdy samochód nie odpala? Dowiedz się, jakie mogą być tego przyczyny i co warto sprawdzić w pierwszej kolejności.
samochód nie odpala

Auto kręci, ale nie odpala – najbardziej oczywista przyczyna

Poszukiwanie przyczyn problemów z odpaleniem silnika warto zacząć od najbardziej oczywistych tropów. Jednym z nich jest brak paliwa. Zapaloną kontrolkę rezerwy trudno przeoczyć, ale podczas porannego pośpiechu wszystko jest możliwe. Podobne objawy mogą wystąpić jednak nawet wtedy, gdy poziom paliwa w zbiorniku jest wystarczający. Dzieje się tak w przypadku awarii pompy paliwa. Przed całkowitym zatarciem pompy często można zauważyć problemy w rozwijaniu mocy, przerywanie silnika oraz samoczynne gaśnięcie jednostki. Źródłem problemów z dostarczaniem paliwa może być też… mróz. Letni olej napędowy może wszak zamarznąć.

Auto nie chce odpalić – sprawdź akumulator

Drugi typowy problem z uruchomieniem silnika wynika z rozładowania akumulatora. To szczególnie częste zimą, gdy wydajność ogniw spada nawet o połowę. Ratunkiem w takiej sytuacji jest odpalanie silnika za pomocą kabli lub urządzenia rozruchowego. Jeśli masz więcej czasu, podłącz akumulator do prostownika. Objawem rozładowanego akumulatora jest powolne kręcenie rozrusznikiem, które przemienia się następnie w cykanie.

Samochód nie odpala i nie świecą się kontrolki

Nawet mocno rozładowany akumulator powinien mieć na tyle energii, aby zasilić kontrolki na desce rozdzielczej. Co więc może oznaczać całkowity brak ładowania? Jeśli zamek centralny nie działa, a po przekręceniu kluczyka w stacyjne nie pojawia się żadna kontrolka, wcale nie musi to oznaczać poważnej awarii elektroniki. Czasem przyczyną problemu jest… poluzowana klema akumulatora. Gdy przewód wysokiego napięcia spadnie, uruchomienie silnika oraz elektroniki będzie niemożliwe.

Nowy akumulator, samochód nie odpala

Co zrobić, jeśli samochód nie chce odpalić, mimo że akumulator jest nowy lub świeżo naładowany? Jeśli taki problem pojawia się regularnie, a samochód nagle naprawia się sam, przyczyn problemu warto szukać w rozruszniku. Skorodowany przewód masowy, zawieszony bendiks lub zużyte szczotki mogą sprawić, że rozrusznik będzie działał wybiórczo. To irytująca usterka, bo problemy z uruchomieniem silnika mogą pojawiać się znienacka co jakiś czas, w losowych momentach. Co ciekawe, rozwiązaniem problemu może być… uderzenie w rozrusznik kijem od szczotki. To skuteczny sposób na odblokowanie zawieszonych szczotek. Jeśli więc rozrusznik nie chce kręcić, warto spróbować tej metody przed wezwaniem lawety.

Diesel nie odpala na mrozie – co robić?

Sytuacja, w której samochód kręci, ale nie odpala, nie należy do rzadkości. Szczególnie powszechne jest to w silnikach wysokoprężnych, które mogą mieć problem z odpaleniem na mrozie. Zapłon samoczynny mieszanki paliwowo-powietrznej nie jest łatwy, zwłaszcza jeśli świece żarowe straciły swoją wydajność. Ratunkiem w takiej sytuacji może być wpuszczenie do układu dolotowego preparatu ułatwiającego rozruch silnika, tzw. samostartu. Środek do awaryjnego rozruchu ułatwia zapłon, dzięki czemu uruchomienie diesla na mrozie jest znacznie prostsze. W podbramkowych sytuacjach możesz także użyć… preparatu do nabłyszczania kokpitu. Najprostsze sposoby na awaryjne uruchomienie silnika czasem są najskuteczniejsze.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Szymon Sonik