Savoir-vivre: kapcie dla gości

Gdy zapraszamy kogoś do domu, musimy stworzyć właściwą atmosferę. Mieszkanie powinno być posprzątane i gotowe na wizytę. Jeśli na dworze panuje plucha, to możesz się spodziewać, że na czystych podłogach pojawią się brudne ślady. Czy możesz poprosić gości o zdjęcie butów? 

W takiej sytuacji zasady savoir-vivre'u na pierwszym miejscu stawiają komfort gości. Nie wypada poprosić odwiedzających o zdjęcie obuwia. Jeżeli sami tego nie zaproponują, to należy się przed prośbą powstrzymać. Może zostać odebrana bardzo źle. Zapraszasz osobę do swojego domu, ale już od frontu sugerujesz, że higiena jego odzieży pozostawia wiele do życzenia. Dla niektórych przekroczenie cudzego progu bywa bardzo krępujące, a taka uwaga odbierze gościowi pewność siebie i przez resztę wizyty nie będzie mógł zachowywać się swobodnie.

Musisz również założyć, że nie wszyscy lubią chodzić boso czy tylko w skarpetach. Być może to tylko kwestia marznących stóp, a może również kwestia higieny. Tak jak Ty obawiasz się o stan swoich dywaników i parkietów, tak goście będą lękać się o czystość swoich skarpetek. 


Może zaproponować kapcie?  

Podczas przyjęcia czy oficjalnej wizyty, na której obowiązuje strój wizytowy, zdjęcie butów i przywdzianie kapci zniweczy cały trud włożony w przygotowania. Garnitur czy sukienka koktajlowa i babcine paputki nie tworzą zbyt fortunnego zestawu. Niemniej warto mieć przygotowany zestaw wygodnych i schludnych kapci w kilku rozmiarach dla upartych (bose stopy mogą kłuć w oczy innych gości).

Jeśli nie zechcą ściągnąć butów?

W tej sytuacji pozostaje Ci zapobiec rozprzestrzenianiu się zabrudzeń. Przygotuj przy wejściu dodatkową wycieraczkę , aby goście mogli dodatkowo oczyścić podeszwę. Możesz także postawić zaaranżować kącik z siedziskiem i stoliczkiem lub szafką, na której umieścisz zestaw do czyszczenia butów . Każdy będzie miał możliwość przetrzeć swoje ulubione trzewiki. 

A jak to działa w drugą stronę?

Możesz zdjąć buty lub zostać obuty. Nie unoś się, gdy gospodarz poprosi Cię o zdjęcie obuwia. Odwiedzając cudzy dom, bądź przygotowany na każdą ewentualność. I na wszelki wypadek sprawdź kondycję swoich skarpetek.