Data publikacji:

Sposób na zaskórniki, czyli jak pielęgnować męską twarz?

Czarne kropki na nosie lub białe grudki na policzkach to utrapienie wielu mężczyzn bez względu na wiek. Jeśli także ty borykasz się z tym problemem, koniecznie przeczytaj nasz artykuł, z którego dowiesz się, jaki sposób na zaskórniki będzie najefektywniejszy przy twoich potrzebach.

zaskorniki

Sposób na zaskórniki: czym tak naprawdę są wągry?

Wszelkie problemy skórne mogą kojarzyć się nam z osobami poniżej 20. roku życia. Niestety, obecnie rozszerzone pory, niedoskonałości czy trądzik to nie tylko problem okresu dojrzewania, a więc burzy hormonów. Coraz częściej powyższe problemy występują bez względu na wiek, dlatego borykają się z nim także dorośli mężczyźni. Jeśli należysz do tego grona, z pewnością zainteresuje cię to, czym tak naprawdę są zaskórniki, w jaki sposób powstają – taka wiedza pomoże ci z nimi walczyć, zarówno przeciwdziałając powstawaniu wągrów, jak i niwelując już powstałe. Aby więc znaleźć sposób na zaskórniki, musisz się dowiedzieć, co jest ich przyczyną.

Zaskórniki to nazwa wykwitów na skórze o niezapalnym charakterze. Zamiennie można używać nazwy „wągry”. Przyczyną ich powstawania jest nadprodukcja tłuszczu przez gruczoły łojowe, ale także niewłaściwy przebieg procesu złuszczania naskórka, a więc zatkanie ujścia mieszków włosowych. Co istotne, zaskórniki wzmagają się poprzez niewłaściwą pielęgnację skóry. Wągry mogą występować na twarzy, ale także na plecach.

Zaskórniki dzielimy na dwa typy:

  • zaskórniki zamknięte – są to wykwity o jasnym zabarwieniu, są nieco wypukłe, tworzą małe grudki, a więc są także łatwo wyczuwalne. Wypełnione są sebum, nieprawidłowo złuszczonymi komórkami naskórka oraz zanieczyszczeniami z zewnątrz. Są one umiejscowione w głębszych warstwach skóry i z tego powodu trudniej się jest ich pozbyć niż zaskórników otwartych. Tworzą się na policzkach, nosie, brodzie, rzadziej na ramionach czy plecach; 
  • zaskórniki otwarte – cechuje je ciemne zabarwienie, widoczne są na nich ujścia mieszków gruczołów łojowych. Powstają w wyniku zastoju wydzieliny łojowej oraz utlenienia masy rogowo-łojowej. Ich powikłaniem mogą być torbiele z ropą. Występują one zarówno na policzkach, nosie, brodzie, jak i ramionach czy plecach.

Jakie są przyczyny powstawania wągrów? Do ich pojawienia się przyczyniają się złe nawyki żywieniowe oraz stres. Ponadto powodem ich powstania może być nieprawidłowa pielęgnacja, a więc źle dobrane kosmetyki. Chcesz poznać domowy sposób na wągry na nosie oraz innych częściach twarzy? Koniecznie przeczytaj dalszą część naszego artykułu.

Domowe sposoby na zaskórniki: odkryj tajemnicę gładkiej cery

Jak pozbyć się wągrów? Z zaskórnikami można walczyć za pomocą domowych metod. Należy jednak pamiętać, aby pod żadnym pozorem ich nie wyciskać, gdyż może to spowodować powstanie stanu zapalnego, który będzie musiał zobaczyć lekarz.

Jak usunąć wągry z nosa? Domowe sposoby, które ci proponujemy, to:

  • parówka – jest doskonałym wsparciem w przypadku, gdy stosujesz maskę lub tonik na zaskórniki. Nalej do miski gorącą wodę, nachyl się nad nią na około 30 cm, a na głowę nałóż ręcznik, który ograniczy ucieczkę pary z okolic twarzy. Parówka powinna trwa około 5 - 6 minut. Dzięki niej zmiękczysz oraz rozpulchnisz skórę, a tym samym zwiększysz ujścia porów, a dzięki temu zanieczyszczenia łatwiej wydostaną się na zewnątrz; 
  • maska z żelatyny – rozpuść żelatynę spożywczą w wodzie i rozsmaruj grubszą warstwą na twarzy i poczekaj do jej wyschnięcia. Następnie usuń ją podobnie, jak usuwa się maskę typu peel-off, a więc oderwij energicznym ruchem. Aby maska odpowiednio zadziałała, skóra powinna być rozpulchniona, na przykład za pomocą parówki; 
  • maska z jajka – ten typ maski pomoże w ograniczeniu powstawania nowych wągrów. Ubij białko z jednego jajka, a powstałą w ten sposób pianę rozsmaruj na twarzy. Poczekaj około 5 minut, a następnie spłucz maskę z twarzy. Zadziała ona ściągająco na skórę, a więc zwęży pory; 
  • peeling z mleka i ryżu – dwie łyżki ryżu zalej mlekiem i odstaw na kilka godzin. Po tym czasie zblenduj miksturę, a następnie rozsmaruj ją okrężnymi ruchami na twarzy. Wykonuj masaż przez dwie minuty, po czym opłucz twarz letnią woda; 
  • soda – 1 łyżkę sody wymieszaj z 1 łyżką wody, tak przygotowany płyn nałóż na skórę w miejscach występowania wągrów. Maskę pozostaw na około 15 minut na twarzy, aby następnie zmyć ją wodą.

Jeśli jednak domowe sposoby na wągry nie zdadzą egzaminu, warto postawić na kosmetyki polecane w walce z niedoskonałościami. Sposób na zaskórniki znalazło wiele marek kosmetycznych. Na przykład peelingujący żel przeciw wągrom od Clean & Clear posiada mikrogranulki złuszczające, które usuwają martwe komórki naskórka, aby odblokować pory. Czarna maska na wągry od Shills zawiera w swoim składzie aktywny węgiel pozyskiwany z bambusa, który posiada właściwości oczyszczające, bakteriobójcze i ściągające, dzięki czemu dokładnie usuwa nadmiar tłuszczów znajdujących się na powierzchni skóry. Natomiast pasta w czarne kropki od Ziaja poprawia wygląd, odświeża oraz upiększa skórę. Posiada m.in. wyciąg z czystka, który jest skuteczny w pielęgnacji cery trądzikowej.

Jak przeciwdziałać wągrom?

Jeśli posiadasz tendencję do powstawania zaskórników, warto tak dbać o skórę, aby ograniczyć ich pojawianie się w przyszłości. Ważna jest więc codzienna pielęgnacja skóry twarzy: oczyszczenie jej z sebum za pomocą żelu czy pianki, przywrócenie naturalnego pH z za pomocą toniku bądź hydrolatu oraz odpowiednie nawilżenie za pomocą serum. Ponadto warto raz w tygodniu wykonywać peeling enzymatyczny lub gruboziarnisty – w zależności od twoich potrzeb. Pamiętaj także o odpowiedniej diecie, unikaj fast foodów, alkoholu i słodyczy.