Data modyfikacji:

Strzyżenie męskie: jak obciąć włosy maszynką?

Pandemia i związany z nią lockdown pokazały, jak duże znaczenie w naszym życiu ma dobry fryzjer. W czasie zamknięcia salonów fryzjerskich wiele osób próbowało własnych sił, ale efekty domowego strzyżenia nie zawsze były zadowalające. Stąd też przygotowaliśmy poradnik, który pomoże ci obciąć włosy maszynką w prosty i skuteczny sposób. Strzyżenie męskie jest łatwiejsze, niż myślisz!

Polecamy: Jak okiełznać kręcone włosy męskie?

strzyżenie męskie

Strzyżenie męskie

Jak ostrzyc się maszynką samodzielnie?

Mogłoby się wydawać, że samodzielne strzyżenie się maszynką jest bardzo trudne. Zawodowi fryzjerzy stosują przecież specjalne nożyczki, sprawdzają długość włosów grzebieniem, a dodatkowo przerzedzają włosy tzw. degażówkami. W awaryjnych sytuacjach nie musisz jednak wykonywać tych wszystkich czynności. Domowe strzyżenie męskie maszynką polega na czymś zgoła innym.

Celem samodzielnego obcinania włosów jest uzyskanie schludnego wyglądu. Wpływ na to mają głównie boki głowy, które z czasem zarastają długimi włosami. Długie baki, włosy nad uszami i sterczące koguty nie wyglądają najlepiej i sprawiają wrażenie zaniedbania.

To ich w głównej mierze musisz się pozbyć, a maszynka nadaje się do tego znakomicie. Górą, czyli włosami na czubku głowy i grzywką nie musisz zawracać sobie głowy. Można ją zaczesać lub ułożyć na pomadzie do czasu wizyty u fryzjera.

Jak się okazuje, umiejętność podgalania głowy przydaje się nie tylko w czasie kwarantanny. Masowa sprzedaż maszynek do strzyżenia włosów dowodzi, że wiele osób wykorzystuje te zdolności regularnie, by poprawić fryzurę.

Możesz przecież podgalać boki samodzielnie co tydzień, a do fryzjera wybierać się tylko co dwa miesiące. W ten sposób nie dość, że oszczędzisz pieniądze, to na dodatek cały czas utrzymasz świeżo wyglądającą fryzurę.

Sprawdź również ranking odżywek do włosów dla mężczyzn.

Stanowisko do strzyżenia – co warto przygotować?

Co potrzebujesz, by stworzyć namiastkę domowego salonu? Oprócz maszynki, której przyjrzymy się później, przygotuj kilka dodatkowych akcesoriów.

  • Grzebień – do zaczesywania włosów i wyczesywania ściętych kosmyków.
  • Dwa lustra – aby móc sprawdzić efekty strzyżenia na tyle głowy.
  • Miękka szczotka fryzjerska – do zgarniania włosów.
  • Peleryna – nie jest konieczna, ale zapobiegnie nieprzyjemnemu przyklejaniu się włosów do ciała.
  • Klamra do włosów – zepniesz nią górną część włosów, dzięki czemu nie będzie przeszkadzać w podgalaniu boków.

Jak obciąć włosy maszynką? Zacznij od wytyczenia linii cięcia

Pierwszym krokiem w domowym strzyżeniu włosów jest wytyczenie linii, do której będziesz golił boki. Ma ona kształt U i biegnie od jednej skroni do drugiej, okalając całą głowę. Nie możesz wyznaczyć jej zbyt nisko, bo stworzysz na głowie niemodnego grzybka. Jeśli natomiast wytniesz włosy wyżej, stworzysz na czubku głowy śmieszny tupecik.

Do wyznaczenia linii cięcia przyda ci się grzebień oraz klamra. Wyznacz grzebieniem linię nad uchem, Przyłóż grzebień pionowo do głowy nad uchem i sprawdź, w którym miejscu głowa zaczyna się zaokrąglać. Do tego miejsca zgolisz włosy na krótko i zaczniesz cieniowanie fryzury. Wyznacz linię cięcia na próbę i zaczesz górną część włosów na bok.

Zastanów się, czy po zgoleniu boków głowa zachowa smukłą sylwetkę i nie będzie przypominać żarówki. Jeśli wygląda to dobrze, przychwyć włosy klamrą i rozpocznij golenie. Podobny zabieg wykonaj z drugiej strony. Tył niestety jest nieco trudniejszy w goleniu i będziesz musiał polegać na wyczuciu.

Golenie boków maszynką

Do pierwszego przejazdu wybierz końcówkę o długości ok. 20-25 mm. Bez obaw, posłuży ona jedynie do zebrania części włosów. Za jej pomocą zgól włosy do linii przedziałka. Około 1-2 cm przed przedziałkiem podnieś delikatnie maszynkę do góry, by równomiernie wyrównać fryzurę na całej długości. Jeśli jednak chcesz uzyskać skokowe przejście, nic nie stoi na przeszkodzie.

Pora na cieniowanie boków. Zmień końcówkę na nieco niższą, np. 15-17 mm. Powtórz golenie od samego dołu, jednak nie prowadź maszynki do samej góry. Zakończ golenie około 2 cm  niżej, dzięki czemu krótkie boki płynnie połączą się z dłuższą góra.

Następnie załóż jeszcze krótszą końcówkę i zetnij dolne centymetry boków. Jeśli będziesz pamiętać o tym płynnym ruchu przy odrywaniu maszynki, nie stworzysz nieestetycznych schodków.

W podobny sposób wygolisz tył głowy. Trudno jednak opierać się na wytyczonej linii, gdyż już samo jej dostrzeżenie byłoby problematyczne, nie wspominając o obsłudze maszynki. Ścinaj więc włosy na potylicy dużo niżej i nie dociągaj maszynki do czubka głowy. Do uzyskania schludnej fryzury wystarczy, że zgolisz włosy zachodzące na szyję.

Wytyczanie konturu fryzury

Efekt poprzednich działań jest już obiecujący, ale to nie koniec strzyżenia. Teraz musisz zająć się bakami, włosami nad uszami oraz meszkiem porastającym szyję. Linię baków wyznacz na podstawie wysokości uszu, oczu lub ramion okularów. Wbrew pozorom przycięcie ich na równą wysokość wcale nie jest takie proste.

Do wykańczania fryzury użyj maszynki do golenia bez nasadki (bez obaw, to bezpieczne) lub trymera do brody. W kolejnym kroku zajmij się linią włosów nad uszami i zgól je około 0,5 cm nad uchem. Delikatnymi ruchami wydepiluj również włosy na szyi. Prowadź maszynkę od góry w dół, a nie wykarczujesz przypadkowo większego pola włosów.

Strzyżenie męskie maszynką – jak obciąć górę włosów?

Golenie grzywki i góry maszynką jest trudne. Większość męskich fryzur oparta jest na włosach o większej długości, dlatego fryzjerzy wykorzystują nie maszynkę, a nożyczki i grzebień. Jeśli jednak musisz zająć się niesforną górą, użyj końcówki o największej wysokości (20-25 mm). Wbrew pozorom fryzura będzie bardzo krótka, przypominająca jeża. Nie jest to może szczyt męskiej elegancji, ale na pewno zapewni ci dużą wygodę.

Jaką maszynkę do strzyżenia wybrać?

Do tak prostych zadań wystarczy ci niemal każda maszynka do włosów. Nie skupiaj się na liczbie dodatkowych akcesoriów – najważniejsza jest ostrość maszynki. Już 2-3 regulowane nasadki pozwolą ci uzyskać przyzwoita fryzurę. Jeśli zamierzasz strzyc się samodzielnie, wybierz model z wbudowanym akumulatorem. Plątający się kabel utrudni ci pracę.

Nawet jeśli maszynka się rozładuje w trakcie strzyżenia, możesz ją podłączyć do zasilania i używać jak przewodowej. Dobrej jakości maszynki mają samoostrzące się noże, więc nie stępią się nawet po wielu użyciach. Ceny przyzwoitych maszynek do strzyżenia męskiego rozpoczynają się od około 100 zł.

Pamiętaj, by po obcięciu włosów dokładnie wyczyścić maszynkę z drobinek włosów i podłączyć ją do ładowania. Większość modeli ma w zestawie specjalne szczoteczki, którymi dotrzesz we wszelkie zakamarki. Niektóre maszynki do strzyżenia można myć pod wodą, co znacznie ułatwi ci zadanie.


Strzyżenie męskie - podsumowanie

Pierwsze strzyżenie męskie może wydawać się trudne i pokraczne, ale nie zrażaj się początkowymi niepowodzeniami. Salony fryzjerskie są już otwarte, więc w awaryjnej sytuacji zawsze możesz udać się na poprawki. Podczas nauki strzyżenia skup się na tym, jak układają się twoje włosy, jak je równo ściąć i jak nadać głowie optymalny kształt.

Z czasem nabierzesz wprawy i zaczniesz golić głowę niemal z zamkniętymi oczami. Przypomnij sobie tylko pierwsze golenie zarostu maszynką – było równie niepewne i wymagające uwagi.

Autor: Szymon Sonik