Data modyfikacji:

Szelki do garnituru - jak nosić szelki?

Mogłoby się wydawać, że szelki już dawno odeszły w zapomnienie. Dostrzec je można było jedynie w stylizacjach starszych panów i to nie w swojej najbardziej eleganckiej odsłonie. Dziś klasyczne szelki, kojarzące się z brytyjską arystokracją, powracają na salony. Jak nosić szelki oraz jakie szelki do garnituru wybrać?
mężczyzna w szelkach

Jak nosić szelki do ganituru?

Jakie szelki wybrać?

Wyróżnia się dwa typy szelek. Pierwszy z nich, przeznaczony do casualowych stylizacji, to szelki z klamrami (zwanymi też żabkami). Można je przypiąć niemal do każdych spodni i są najczęściej wykonane z rozciągliwej gumy. Często mają uniwersalny rozmiar i sporą możliwość regulacji. Nie nadają się jednak do formalnego garnituru (czytaj także: Wszystko co musisz wiedzieć o dobieraniu garnituru), wyposażonego w guziki wszyte w gurt.
W takim przypadku należy wybrać eleganckie szelki ze skórzanymi lub tkaninowymi szlufkami. Wymagają specjalnych spodni z guzikami wszytymi wewnątrz gurtu. Tego rodzaju spodnie garniturowe nie powinny mieć szlufek na pasek.

Eleganckie szelki do garnituru zazwyczaj wykonane są z mniej rozciągliwego materiału i mają ściągacze znajdujące się przy zapięciach. Dzięki temu nie rozciągają się nadmiernie w czasie noszenia i lepiej utrzymują spodnie na miejscu.

Do jakich spodni nosić szelki?

Uniwersalne szelki z klipsami da się założyć do każdych spodni. Nie we wszystkich przypadkach zaprezentują się jednak równie dobrze. Kluczem do stylizacji z szelkami są bowiem spodnie z podwyższonym stanem.

Wybierając zbyt niskie spodnie, uzyskasz karykaturalny efekt. Pionowe pasy szelek wydłużają optycznie tułów. Uważać na to muszą zwłaszcza panowie z wydatnym brzuchem.

Rodzaje szelek

W ofercie sklepów z akcesoriami męskimi znajdziesz dwa rodzaje szelek:
  • szelki typu Y — dwa pasy szelek łączą się na plecach, tworząc literę „Y”,
  • szelki typu X — dwa pasy szelek krzyżują się na plecach, więc należy je przypiąć w dwóch miejscach.

Wybór typu szelek zależy w dużej mierze od rozmieszczenia tylnych guzików. Przed zakupem upewnij się, że szelki pasują do twoich spodni garniturowych. Który z tych rodzajów jest lepszy?

Jak się okazuje, nie ma pomiędzy nimi żadnych różnic odnośnie formalności. Oba typy są równie eleganckie i pasują do garnituru. Różnicą może być jednak skuteczność utrzymywania spodni na miejscu. Co dwa połączenia, to nie jedno.

Komu pasują szelki?

Zacznijmy od tego, że szelki wcale nie muszą być widoczne, więc w takiej sytuacji pasują każdemu. W oficjalnych sytuacjach i tak nie ściąga się marynarki. Wówczas pełnią jedynie praktyczną funkcję. Jeśli jednak zamierzasz wyeksponować szelki, twoja sylwetka ma spore znaczenie.

Szelki garniturowe pasują najbardziej panom o normalnej lub nieco przysadzistej budowie. Pionowe paski wydłużają optycznie sylwetkę i pomagają ukryć duży brzuch. Z tego samego względu szelek powinni unikać mężczyźni bardzo wysocy i szczupli.

Jak dobrać kolor szelek?

Do wizytowych ubrań najbardziej pasują białe szelki wykonane z białej jedwabnej mory. Nie rzucają się mocno w oczy i pasują m.in. do wizytowego garnituru, fraka czy smokingu.

Do mniej formalnego stroju można założyć ciemniejsze szelki, np. czarne, granatowe lub szare. Szelki przez większość czasu i tak nie są widoczne.

Nie da się jednak ukryć, że potencjał szelek jest znacznie większy. Dziś nie są już traktowane jako element bielizny, dlatego coraz częściej zależy nam na ich wyeksponowaniu. W takim układzie najlepiej wybrać szelki w kontrastowym kolorze, który nie zleje się z barwą koszuli.

Casualowe stylizacje przyjmą nawet mocno zdobione szelki z nadrukami, dodające sporej dawki polotu. Jeśli lubisz ekstrawagancję, wzorzyste szelki muszą znaleźć się w twojej garderobie.

Autor: Szymon Sonik