Data modyfikacji:

Wady i zalety szkła szafirowego w zegarku

Przy produkcji najznakomitszych zegarków znaczenie mają najdrobniejsze detale, budowa zegarka ma duże znaczenie. Choć sercem zegarka jest jego mechanizm, dużą uwagę warto poświęcić szkiełku. To ono odpowiada za idealną przejrzystość oraz ochronę tarczy. Jednym z najbardziej pożądanych rodzajów jest szkło szafirowe. Jakie ma wady i zalety?
szkło szafirowe

Rodzaje szkieł w zegarkach

Podczas zakupu zegarka wiele osób skupia się na rodzaju mechanizmu, a tymczasem wybór szkiełka również ma znaczenie. Jakie szkiełka stosuje się najczęściej w produkcji zegarków i jakie miejsce znajduje pośród nich szkło szafirowe?

Najpopularniejsze typy szkiełek w zegarkach:

  • Hesalitowe – mimo tej szlachetnie brzmiącej nazwy, jest to szkiełko wykonane z plastiku, a dokładnie z oczyszczonego polipropylenu. Mimo utwardzania, szkło hesalitowe jest stosunkowo miękkie (2 w skali Mohsa) i podatne na zarysowania. Ma to jednak zaletę w postaci dużej elastyczności oraz możliwości łatwego spolerowania. Z tego powodu szkieł hesalitowych używa się nie tylko w tanich zegarkach, ale i modelach sportowych
  • Mineralne – szkiełka mineralne charakteryzują się wyższą twardością od hesalitowych. Osiągają twardość ok. 4-5 w skali Mohsa, a szkiełka mineralne utwardzane – ok. 6. Jednocześnie są na tyle sprężyste, że dobrze znoszą wibracje oraz delikatne uderzenia. Często stosuje się je w czasomierzach ze średniej półki, a także w zegarkach militarnych, survivalowych czy sportowych.
  • Szafirowe – twarde i najbardziej przejrzyste szkiełko do zegarków. Stosowane głównie w droższych modelach, choć można je spotkać także w modelach budżetowych. Szafir uzyskuje 9 w skali Mohsa, co oznacza, że może być zarysowany jedynie diamentem.

Jak powstają szafirowe szkiełka do zegarków?

Szafir to kamień szlachetny o charakterystycznej, dość ciemnej barwie. Jest niebieską odmianą korundu i cechuje się równie dużą twardością. Naturalne kamienie nie są jednak używane do produkcji zegarków. Szkiełka czasomierzy wykonuje się z szafiru syntetycznego, wytwarzanego z korundu i tlenku glinu. Pod względem chemicznym nie różni się on niczym od szafiru naturalnego i ma tę samą trwałość. Jest jednak krystalicznie przezroczysty, co zapewnia szkiełku zegarka najwyższą przejrzystość.
Zegarki ze szkłem szafirowym cieszą się dużym uznaniem w świecie czasomierzy, podobnie jak mechaniczne werki. Szafir jest materiałem ciężkim w obróbce, co przekłada się na wysoką cenę. Syntetyczny kamień wtłaczany jest do cylindrycznych form, a następnie cięty diamentowymi ostrzami. Do jego polerowania również używa się diamentów, tym razem w formie pyłu.

Szkło szafirowe w zegarku – jakie ma zalety?

Jedną z głównych zalet szafiru jest bardzo duża odporność na zarysowania. Niewiele jest materiałów zdolnych do wytworzenia nieestetycznych rys, dlatego zegarek zachowa idealny stan przez długi czas. Szkiełko szafirowe nie matowieje i nie pojawiają się na nim skazy, dlatego doskonale sprawdza się w przypadku zegarków garniturowych, diverów lub innych używanych w formalnych sytuacjach.
Niezwykle ciekawy efekt daje powłoka antyrefleksyjna stosowana w szkłach szafirowych do zegarków. Minimalizuje ona odbicia światła od szkiełka i umożliwia odczytanie godziny nawet w pełnym słońcu. Podwójna powłoka może wręcz stworzyć efekt… braku szkiełka! To efektowne rozwiązanie, zwłaszcza w modelach z ciekawie zdobioną, trójwymiarową tarczą.

Wady zegarka ze szkłem szafirowym

Szafir, nawet syntetyczny, to szlachetny materiał, o wielu zaletach. Niestety, ma też jedną podstawową wadę – kruchość. Jest to kamień odporny na zarysowania, ale nie uderzenia lub wygięcia, dlatego nie stosuje się go raczej w zegarkach sportowych (z wyjątkami). Spośród dwóch typów szkiełek – wypukłych i płaskich – odporniejsze są te drugie.
Autor: Szymon Sonik