Data publikacji:

Zabawy na wesela, czyli najpopularniejsze zabawy weselne

Zabawy na wesela to często źródło zmartwień pary młodej. Niektórzy je uwielbiają i chętnie biorą w nich udział, u innych natomiast wywołują one lekki uśmiech zażenowania. Jakie zaproponować gry i zabawy na wesele, żeby zadowolić wszystkich uczestników wydarzenia? Zainspiruj się naszą listą rozrywek, które możesz wybrać na swoje wesele czy urozmaicić nimi oczepiny weselne!
Zabawy na wesela

Zabawy na wesela typu pociąg

Zabawy na wesele typu pociąg mają zawsze wspólny motyw, ale w szczegółach nierzadko odrobinę się różnią. Najczęściej goście zwyczajnie zbierają kolejnych uczestników zabawy z sali i przyłączają ich do pociągu, tańcząc w rytm piosenki „Jedzie pociąg z daleka”. W trudniejszych wariantach tej zabawy wodzirej zatrzymuje główną piosenkę w dowolnym momencie i informuje gości, dokąd dojechali, a DJ puszcza muzykę charakterystyczną dla danego regionu lub kraju. Zaproszeni tańczą w rytm wybranej piosenki, a później „wsiadają” w pociąg i jadą dalej.

Zabawy na wesele dla dorosłych z kołem fortuny

Konkurencje z kołem fortuny to świetny sposób na niestandardowe zabawy weselne. Koło można zrobić samodzielnie lub zakupić gotowe w internecie. Osoby biorące udział w zabawie kręcą kołem fortuny i w ten sposób losują pytania dotyczące młodej pary lub najróżniejsze zadania. Wśród przykładowych zadań mogą się znaleźć polecenia:
 • „zrób sobie zdjęcie z parą młodą”,
 • „rozwiąż X butów w ciągu 30 sekund”,
 • „zatańcz dla nowożeńców”,
 • „przynieś coś, co przypomina Ci charakter panny młodej”.
 • Quizy-konkursy na wesele

  Wyjątkowo śmieszne zabawy weselne to często quizy i konkursy. Jedną z takich zabaw jest przykładowo „Wróżba dla młodej pary”. Nowożeńcy siadają tyłem do siebie na krzesłach na środku sali. W rękach mają dwa buty – jeden swój, a drugi współmałżonka. W nowocześniejszych wersjach gry przygotowuje się wcześniej tabliczki z napisami „ona” i ”on”. Wodzirej czyta pytania, a młodzi muszą na nie odpowiadać. To świetna okazja dla gości, żeby nieco lepiej poznać osobę wchodzącą do rodziny. Z czego jednak wynika nazwa tej zabawy? Podobno jeżeli para odpowiada tak samo, będzie też zgodna w małżeństwie.
  Podczas większości wydarzeń doskonale sprawdzają się także konkursy na wesele dla gości. Mogą one wyglądać tak samo, jak wyżej przedstawiona zabawa, ale dużo uśmiechu przynosi również np. udzielanie nowożeńcom porad zapisywanych na karteczkach. Pod koniec wesela wybiera się kilka tych najzabawniejszych lub wygrywających we wcześniej określonych kategoriach i nagradza zwycięzców np. drobnym podarunkiem lub butelką alkoholu. To jeden ze sposobów na zabawy weselne bez obciachu.

  Zabawy dla dzieci na wesele

  Wśród zabaw dla dzieci i dorosłych na wesele doskonale sprawdza się przykładowo „Stary niedźwiedź mocno śpi”. Goście ustawieni w kole idą i śpiewają piosenkę (najlepiej wraz z podkładem puszczonym przez DJ-a) o tej samej nazwie, co zabawa. W środku natomiast siedzi tytułowy niedźwiedź, któremu można dać specjalną czapkę z uszkami. Gracze przykucają w odpowiednich momentach utworu, a kiedy muzyka się kończy, niedźwiedź znajduje swoją ofiarę, która teraz zastąpi go na środku.
  Jeżeli szukamy zabaw wyłącznie dla dzieci, wiemy z doświadczenia, że najmłodsi świetnie bawią się podczas gry nazywanej Mumia. Zadaniem dzieci jest dobrać się w pary lub w trójki i owijać towarzysza bandażem elastycznym czy papierem toaletowym w wyznaczonym czasie. Na końcu sędziowie wybierają najszczelniej owinięte dziecko.

  Gazetowe tańce i limbo jako zabawy weselne integracyjne

  Gazetowe tańce to zabawa, w którą bawiły się nawet pary w ubiegłym wieku. Ponieważ jednak jest to dobrze wszystkim znana gra, nie trzeba tracić czasu na tłumaczenie gościom jej zasad. Prawdopodobnie już w momencie, w którym zaproszeni zobaczą gazety w rękach wodzireja, będą wiedzieć, o co chodzi. Na czym polegają gazetowe tańce? Ludzie dobierają się w pary, a następnie odbierają od organizatora stronę z gazety o formacie 2 × A4 lub większym. Obie osoby muszą tańczyć w rytm muzyki na gazecie, a jeżeli ktoś dotknie ziemi, para odpada. Żeby było trudniej, co określony czas wodzirej zatrzymuje muzykę, a wszyscy dzielą swoje gazety na pół.
  Limbo to równie popularna zabawa. Jedyne co jest do niej potrzebne to kij lub sznurek, który będzie trzymany przez dwie osoby na określonej wysokości. DJ puszcza muzykę, a kolejne osoby przechodzą pod sznurkiem, który jest nieustannie obniżany. Wygrywa osoba, która przejdzie na najniższej wysokości. Przegrani mogą pić kieliszek wódki, by wrócić do zabawy, natomiast dla osoby, która ją wygra, można przygotować drobny podarunek.

  Gry plenerowe i terenowe

  Wśród najbardziej niestandardowych i oryginalnych zabaw na wesele znajdują się gry plenerowe i terenowe. Są zarezerwowane raczej na wesela, które odbywają się w ciągu dnia, gdy jeszcze jest jasno. Można zorganizować laserowy paintball, podchody lub ogromne szachy czy kręgle. Dobrym pomysłem jest również wynajęcie animatora, który poprowadzi rozbudowaną grę z całym scenariuszem. Jeżeli decydujemy się na taką formę zabawy, dobrze jest pamiętać też o strefie relaksu, w której zmęczeni goście będą mogli przez chwilę odpocząć.

  Jak nagradzać zwycięzców?

  W zależności od wybranych gier i zabaw można przygotować różne nagrody dla gości, które zachęcą ich do brania udziału w rozrywkach. W większych konkurencjach pary najczęściej wybierają butelkę wódki lub wina, natomiast w przypadku mniejszych mogą to być estetycznie zapakowane krówki czy ciasteczka. Jeżeli zależy Wam na trwałych prezentach, mogą to być ręcznie robione mydełka lub świeczki w małych słoiczkach. Na nagrody nadają się właściwie podobne rzeczy, które często są wykorzystywane jako podziękowania dla gości.
  Zdjęcie: Envato Elements
  Karolina Grad
  Karolina Grad

  Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!