Data publikacji:

Zabezpieczenie lakieru samochodowego – jak zabezpieczyć lakier samochodowy

Podobno pierwsza rysa na lakierze boli najbardziej. Na niezabezpieczonym lakierze będą one jednak pojawiać się bardzo szybko. Jak zachować lśniący i gładki lakier w aucie? Podstawą jest ochrona lakieru samochodowego przy użyciu profesjonalnych środków. Sprawdź, jak zabezpieczyć lakier samochodu i jakich produktów do tego użyć. To kilka godzin pracy, a efekty utrzymają się przez długie miesiące, a nawet lata.
zabezpieczenie lakieru samochodowego
Choć usługę zabezpieczania lakieru różnego rodzaju powłokami świadczą myjnie samochodowe oraz studia detailingowe, bez trudu wykonasz tę pracę na własną rękę. Nie potrzebujesz żadnych profesjonalnych narzędzi ani stanowisk, a wszystkie potrzebne kosmetyki samochodowe kupisz wygodnie w internecie. Preparaty dostępne w marketach, sklepach motoryzacyjnych czy na stacjach paliw najczęściej są niskiej jakości i nie zabezpieczają lakieru samochodowego na długo.

Dlaczego ochrona lakieru samochodowego jest tak istotna?

Dlaczego jednak warto pokrywać karoserię samochodową czymkolwiek, skoro sam lakier zapewnia dostateczną ochronę? Mimo dużej twardości, jałowy lakier samochodowy nie ma zbyt dużej trwałości na zarysowania. Już po kilku miesiącach od wyjazdu samochodu z salonu mogą pojawić się na nim drobne rysy, a po kilku latach – oznaki utlenienia. Pod wpływem czynników atmosferycznych lakier dość szybko traci swój urok i matowieje. Szkodzą mu nie tylko deszcz i brud, ale również promieniowanie UV.
Rozwiązaniem problemu jest zastosowanie powłoki ochronnej. Cienka warstwa preparatu, co prawda, nie uchroni lakieru przed zadrapaniami lub odpryskami, ale pomoże w walce z wilgocią, brudem czy utlenianiem. Zabezpieczona karoseria jest mniej narażona na korozję, matowienie czy pojawienie się drobnych, kolistych rysek, tzw. swirli, które najmocniej widać w pełnym słońcu.
Większość środków ma hydrofobowy efekt, co można zauważyć po ułatwionym zrzucie wody. Efekt śliskości pozwala pozbyć się nie tylko wody, ale i błota czy innych zabrudzeń. Po zabezpieczeniu lakieru powłoką ceramiczną lub woskową kolejne mycia samochodu będą znacznie łatwiejsze, a ryzyko pojawienia się wżerów również się zmniejszy. Preparaty ochronne ułatwią m.in. zmywanie zaschniętych robaków czy osuszanie karoserii, które w przypadku niezabezpieczonego lakieru jest wyjątkowo żmudne.

Powłoki ochronne lakieru samochodowego a względy estetyczne

Nie bez znaczenia jest również to, jaki efekt wizualny zapewniają woski samochodowe czy powłoki ceramiczne. Pozwalają one wydobyć głęboki kolor i w przypadku samochodów z ciemnym lakierem efekt ten jest wyjątkowo mocno widoczny. Dodatkowo profesjonalne preparaty przyciemniają lakier i tworzą szklistą powłokę, zwaną w środowisku detailerskim wet lokiem. Dobrze odżywiona powłoka lakiernicza sprawia wręcz wrażenie, jakby była pokryta szkłem. Kosmetyki zabezpieczające lakier wydobywają także to, co w wielu lakierach najpiękniejsze, czyli tzw. ziarno. Sproszkowane aluminium to dodatek do lakierów metalicznych.

Czym zabezpieczyć lakier samochodu?

Istnieje wiele preparatów do zabezpieczania lakierów: politury, woski samochodowe, powłoki ceramiczne, powłoki kwarcowe, sealanty, quick detailery czy pasty AIO. Największą trwałość zapewniają jednak powłoki ceramiczne i kwarcowe, które mogą utrzymać się na lakierze nawet przez 2–3 lata. O ich trwałości decyduje w dużej mierze oczyszczenie lakieru przed aplikacją, a następnie utwardzenie powłoki lampami. Stąd też często powierza się ich aplikacje doświadczonym studiom detailerskim. Nie oznacza to jednak, że nie można tego zrobić we własnym zakresie.
Drugim polecanym preparatem ochronnym do lakieru samochodowego jest wosk samochodowy. Najlepiej wybrać ten z domieszką wosku syntetycznego, który ma większą trwałość niż nawet najtwardszy naturalny wosk, czyli carnauba. Jednym z najpopularniejszych i najtrwalszych wosków jest Soft99 Fusso Coat, który utrzymuje się na lakierze nawet do 12 miesięcy. Dodatkowo aplikacja wosków jest znacznie prostsza niż powłok ceramicznych, więc jest to najlepszy wybór dla początkującego miłośnika auto detailingu.

Powłoka ceramiczna na lakier samochodowy

Ceny powłok ceramicznych nierzadko przekraczają 500 zł, a podkreślmy, że mówimy tu o buteleczce mieszczącej kilkadziesiąt mililitrów preparatu. Dostępne są oczywiście tańsze propozycje, np. powłoka polskiego producenta K2 Gravon, którą można dostać już poniżej 200 zł. Wysoka cena bierze się oczywiście z bardzo dużej skuteczności powłok. Przewyższają one twardością nawet lakiery samochodowe, a zatem stanowią skuteczną ochronę przed zarysowaniami. Niewidoczna warstwa o grubości 2–3 mikronów jest w stanie utrzymać się na lakierze przez kilka sezonów. Do nakładania powłoki służy prostokątny aplikator, który następnie owija się mikrofibrową ściereczką. Wystarczy zaaplikować na niego kilka kropel, a następnie krzyżowo nanieść powłokę na lakier. Po odparowaniu powłoki wypoleruj lakier mikrofibrą i odczekaj, aż powłoka się utwardzi. W celu zwiększenia skuteczności powłoki można nałożyć 2–3 warstwy.

Zabezpieczenie lakieru samochodowego woskiem

Nieco inaczej wygląda aplikacja wosku samochodowego. Należy tak samo przygotować lakier, czyli dokładnie umyć, oczyścić z wżerów (dekontaminacja lakieru) i odtłuścić całą karoserię. Do nakładania wosku samochodowego używa się jednak miękkiego aplikatora gąbkowego, najczęściej okrągłego. Wosk nakładaj kolistymi ruchami, miejsce przy miejscu. Staraj się nie aplikować zbyt dużo, bo utrudni to później docieranie. Gdy wosk wyschnie, czyli przestanie się ciągnąć pod palcem, można dotrzeć go miękką mikrofibrą.
Wosk samochodowy nie wymaga utwardzania, ale dla zwiększenia jego trwałości warto unikać mycia samochodu przynajmniej przez 72 godziny oraz używania silnych preparatów czyszczących przez następne 2 tygodnie. Odradzamy też wizyt na myjniach automatycznych – wirujące szczotki, nawet te najbardziej miękkie, mogą zarysować lakier już po pierwszej wizycie.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Szymon Sonik