Data modyfikacji:

Zegarek hybrydowy. Jak wybrać smartwatch hybrydowy?

Wchodzące z impetem na rynek smartwatche zmieniły sposób myślenia o zegarku. Zegarki naręczne stały się nie tylko ozdobą i prostymi urządzeniami do panowania nad czasem, ale wielofunkcyjnymi kombajnami zdolnymi do zastąpienia smartfona. Podział na zwolenników klasycznych czasomierzy i miłośników nowoczesnych smartwatchy stworzył lukę dla jeszcze innego typu urządzeń – dla zegarków hybrydowych. Jak wybrać zegarek hybrydowy? Sprawdź!
zegarek hybrydowy

Zegarek hybrydowy – jak wybrać zegarek hybrydowy?

Czym są zegarki hybrydowe?

Podstawowym zarzutem wobec rosnących w siłę smartwatchy jest to, że ich wygląd daleko odbiega od klasyki. Wyposażone w kwadratowy lub okrągły ekran urządzenia nie przypominają już biżuterii, ale sprzęt elektroniczny.

Niska formalność smartwatchy nie pozwala więc na założenie ich do garnituru, zestawu koordynowanego lub nawet zwykłej koszuli. Nowocześnie wyglądający smartwatch „gryzie” się z męską elegancją i jeszcze dużo czasu minie, zanim modowi puryści pogodzą się z takim połączeniem.

Nie wiesz jaki zegarek męski wybrać? Sprawdź nasze propozycje!

Jak więc pogodzić ponadczasowość klasycznego zegarka z nowoczesnością? Rozwiązaniem są zegarki hybrydowe, które na pierwszy rzut oka niczym nie wyróżniają się na tle zwykłych czasomierzy. Mają klasyczną kopertę, tarczę ze wskazówkami, skórzany pasek (lub metalową bransoletę) i na pierwszy rzut oka nie zdradzają dodatkowych możliwości. W swoich wnętrznościach kryją jednak nowoczesny mechanizm z oprogramowaniem, np. Wear OS, znanym ze smartzegarków.

Choć większość zegarków hybrydowych nie jest wyposażona w dotykowy ekran, do obsługi podstawowych funkcji nie jest on konieczny. Hybrydy z analogowymi wskazówkami mogą bowiem mierzyć kroki, spalone kalorie, puls, jakość snu oraz wyświetlać komunikaty za pomocą diod. Dzięki nim nie umknie ci nadejście sms-u, e-maila czy ważnego powiadomienia. System powiadomień jest na tyle nieinwazyjny, że postronny obserwator nawet nie zauważy zmian na tarczy twojego zegarka.

Smartwatche hybrydowe

Podobnymi urządzeniami są smartwatche hybrydowe. Od zegarków różni je to, że komunikaty wyświetlane są nie za pomocą analogowych wskazówek i minimalistycznych diod, ale na wyświetlaczu. Jest on jednak niemal niewidoczny, gdyż znajduje się pod szkiełkiem zegarka i po wygaszeniu wszystkich ikon przypomina gładką kopertę zegarka.

Wybudzenie smartwatcha następuje po kliknięciu przycisku, dotknięciu dotykowego wyświetlacza lub przechyleniu nadgarstka. Obsługa hybrydowego zegarka, a także jego funkcjonalność, przywodzą na myśl opaski sportowe. W przeciwieństwie do analogowego zegarka hybrydowego, smartwatche mają bardziej rozbudowane funkcje i można za ich pomocą np. sterować odtwarzaczem muzycznym. Przykładem zegarka tego typu jest Garmin Vivomove HR, który w trybie smartwatcha wytrzymuje na jednym ładowaniu do 5 dni.

Zegarek hybrydowy – dla kogo?


Przewaga zegarków hybrydowych nad smartwatchami polega więc na ich niepozorności. Mają one wygląd analogowych modeli, a więc bez trudu połączysz je z eleganckimi, wizytowymi strojami. Z drugiej strony dają możliwości, jakich próżno szukać w zwykłych zegarkach. Jest to więc idealne rozwiązanie dla osoby, która nie chce rezygnować z ponadczasowego wyglądu, ale chciałaby skorzystać z możliwości nowoczesnych technologii. Na zegarek hybrydowy warto zdecydować się także wtedy, gdy na co dzień korzystasz ze smartwatcha i nie chcesz tracić zalet urządzenia smart w czasie formalnych wydarzeń, np. spotkań biznesowych, wyjścia do teatru, wesel czy balów.

Zalety zegarka hybrydowego


Istotną zaletą zegarka hybrydowego jest to, że nie wymaga on częstego ładowania, jak ma to miejsce w smartwatchach. Wiele modeli zasilanych jest zwykłą baterią zegarkową, która jest w stanie pracować nawet przez 3-4 miesiące. To zdecydowanie wygodniejsze rozwiązanie niż codzienne ładowanie baterii. Modele z wyświetlaczem, nastawione bardziej na funkcje smart, wytrzymują kilka, kilkanaście dni. To wciąż znacznie więcej niż klasyczne smartwatche.

Zegarek hybrydowy – jak działa?


W zależności od konstrukcji, zegarki hybrydowe mogą informować użytkownika o powiadomieniach w odmienny sposób. Hybrydy bez wyświetlacza komunikują się za pomocą diod oraz wskazówek. Różnokolorowe diody mogą informować o rodzaju powiadomienia, a zapalone lampki np. o przebytym dystansie. Same wskazówki są w stanie wyznaczyć np. kierunki świata, wskazać godzinę w innej strefie czasowej lub powiadomić o tym, kto próbuje się dodzwonić. W jaki sposób? W momencie nadejścia połączenia od przypisanego wcześniej numeru, ustawią się na konkretnej godzinie.

Nieco prostsza jest obsługa zegarka hybrydowego z wyświetlaczem. Ekran może znajdować się w dolnej części tarczy lub wypełniać całą jej powierzchnię. W momencie wybudzenia funkcji smartwatcha, analogowe wskazówki ustawią się na godzinie 10:15 (lub 14:45), by odsłonić najważniejszą część tarczy. Funkcje dostępne z poziomu smartwatcha hybrydowego są stosunkowo okrojone, więc niezbędna jest komunikacja z aplikacją na smartfona. Niektóre zegarki hybrydowe umożliwiają jednak odczytywanie krótkich wiadomości tekstowych.

Czy warto kupić zegarek hybrydowy?

Jak widać, połączenie zalet klasycznego czasomierza ze smartwatchem jest możliwe. Niestety nie można się łudzić, że urządzenie to w pełni zastąpi dobrej jakości smartwatch. Jego możliwości bardziej można porównać do smartbanów, choć i tutaj inteligentne opaski wygrywają pod wieloma względami. Warto więc potraktować zegarek hybrydowy jako ulepszony zegarek klasyczny, a nie pełnoprawny smartwatch.

Z drugiej strony upewnij się, że mierzenie pulsu, jakości snu czy kroków jest tym, na czym naprawdę ci zależy. W cenie zegarka hybrydowego uda ci się znaleźć ciekawy i ponadczasowy zegarek automatyczny, który być może nie potrafi tak wiele, ale doskonale się prezentuje i jest ważnym męskim dodatkiem.