Data publikacji:

13 popularnych błędów w doborze marynarki

Chyba żaden element męskiej garderoby nie podkreśla sylwetki tak dobrze jak marynarka. Nadaje jej pożądanego kształtu litery V, poszerza ramiona i nadaje odpowiednich proporcji. Właśnie dlatego dobór dobrze dopasowanej marynarki jest tak ważny. Owszem, wiele mankamentów można pozbyć się u krawca, ale najlepiej od razu wybrać właściwy krój i rozmiar. Jakie błędy w doborze marynarki rzucają się w oczy najbardziej?

1. Zbyt szerokie barki

Szerokie, załamujące się barkach marynarki to powszechny widok na ulicach. Jeżeli marynarka wyjeżdża poza linię barków, jest po prostu zbyt duża. Barki powinny delikatnie wypychać ramiona, zaś sama marynarka nie może się na nich załamywać. Różnice w szczegółach anatomicznych, np. szerokości mięśnia czworobocznego (tzw. kaptura), można zaś zniwelować dobierając marynarkę z poduszkami wypełniającymi barki lub bez nich. 

2. Brak wcięcia w talii

Jeżeli spojrzysz na sylwetkę mężczyzny w dobrze dobranej marynarce, ujrzysz wcięcie w talii oraz prześwity pomiędzy tułowiem a łokciami. Dzięki temu zabiegowi marynarka nadaje ciału smukłości oraz męskiego kształtu. Jeśli jest za duża, efekt ten pryska niczym bańka mydlana. Pojawia się zaś bezkształtny tunel okrywający tułów, przywodzący na myśl niemodne garnitury z lat 80-tych.

3. Zbyt wysoko umiejscowiony guzik

Dlaczego niektóre marynarki wyglądają dobrze, inne źle? Winowajcą nie zawsze jest niewłaściwy rozmiar. Nawet najlepsze dopasowanie nie pomoże, jeśli zaburzona będzie konstrukcja marynarki. Podstawowym problemem jest wysoko położony górny guzik marynarki. Wymusza on zastosowanie nienaturalnie krótkich klap, co może wyglądać komicznie. Pamiętaj, że że zapięty guzik powinien podkreślać talię, więc jeśli wypada w okolicach mostka, z pewnością psuje proporcje marynarki.

4. Zbyt wąskie klapy

Swego czasu dużą popularność zdobyły mocno taliowane marynarki dla nastolatków. Były niemal obowiązkowym elementem osiemnastek, uroczystości szkolnych i rodzinnych spotkań. Wyróżniały się bardzo wąskimi klapami, wykonanymi często z kontrastowego, połyskującego materiału. Dziś spotkasz je znacznie rzadziej, co należy uznać za dobrą oznakę. Tego rodzaju klapy wyglądały bowiem nieporadnie i odbierały marynarce część jej uroku. 

5. Zbyt krótka marynarka

Atrakcyjność sylwetki w marynarce wynika po część z faktu, że jako jeden z niewielu elementów garderoby dzieli ona ciało (bez głowy) na dwie w miarę równe połowy. Wybierając zbyt krótką, zaburzysz ten efekt. Szczególnie niekorzystnie wygląda to u mężczyzn z szeroką miednicą i drobnymi barkami. Dobrze dobrana marynarka powinna zasłaniać pośladki lub przynajmniej sięgać do ich połowy.

6. Odstająca część na plecach

Przymierzając marynarkę sprawdź nie tylko jak wygląda z przodu, ale też z tyłu. W okolicy szlicu, czyli rozcięcia na pośladkach, może pojawić się sterczący rant. Oznacza on, że marynarka jest zbyt mała. Problem ten wystąpi również u mężczyzn o wypukłych mięśniach pośladkowych.

7. Niepotrzebne dodatki

Marynarka jest jednym z tych elementów męskiej elegancji, w którym króluje prostota. O ile ciekawa faktura, kraciasty wzór czy naszywki na łokciach mogą wyglądać dobrze, to nadmiar ozdób może razić w oczy. Szczególnie wątpliwej urody są kontrastowe lamówki, przeszycia lub w stawki. Tak udziwnionej marynarki lepiej unikać.

8. Tani, połyskujący materiał

Wszyscy pamiętamy czarne garnitury sprzed lat, których kolor przypominał świeżo położony asfalt. Ten koszmarny efekt miał źródło w zastosowanym materiale, czyli poliestrze. Jego zaletą jest niska, natomiast wszystkie inne cechy trzeba zaliczyć do wad. Poliestrowe garnitury są nieprzyjemne w dotyku, nie przepuszczają powietrza i źle wypadają w sztucznym świetle.

9. Opinający się guzik

Owszem, fason slim fit w przypadku garniturów to już norma, jednakże nie należy przesadzać. Oznaką zbyt ciasnego garnituru jest charakterystyczny X rozchodzący się od mocno opiętego na brzuchu guzika. Towarzyszą mu niejednokrotnie załamane klapy marynarki, które również nie wyglądają dobrze.

10. Zbyt długie rękawy

Zamiłowanie do zbyt długich rękawów to pokłosie mitu, iż należy je mierzyć z wyciągniętymi rękami. Co więcej, mit ten jest propagowany przez pracowników sklepów odzieżowych. W rzeczywistości rękawy o prawidłowej długości powinny sięgać 1-1,5 cm powyżej przegubu nadgarstka i mierzy się je ze spuszczonymi swobodnie ramionami.

11. Brak symetrii

Choć brak symetrii w sztuce czy architekturze bywa cenny, w przypadku marynarki jest niedopuszczalny. O ile jednorzędowa marynarka męska nie ma z tym większego problemu, to w przypadku marynarki dwurzędowej jest to dość częste. Kłopot ten może wynikać zarówno z błędnego uszycia marynarki, jak i wyboru zbyt małego rozmiaru.

12. Niedopasowanie do okazji

Błędem w doborze marynarki jest także złe dopasowanie marynarki do okazji. Wyjście na formalne wydarzenie w sportowej marynarce jest błędem, podobnie jak założenie góry od smokingu do dżinsów. Elementy, które wpływają na formalność marynarki to krój, materiał, rodzaj kieszeni liczba szliców czy kształt klap. 

13. Odstający kołnierz

Panowie o szczupłej szyi powinny zwrócić szczególną uwagę na szerokość kołnierza. Obstający kołnierz pociągnie za sobą także inne problemy, jak źle układające się klapy marynarki oraz marszczenie się materiału na karku.

Autor: Szymon Sonik