Data modyfikacji:
beret męski

Beret męski nie tylko dla moherów!

Beret męski wielu kojarzy się z modą francuską, zmanierowanymi artystami lub polskimi moherami. Pora zmienić ten wizerunek. Tego typu czapki męskie idealnie sprawdzą się w nonszalanckich stylizacjach. Z kolei beret męski w formie kaszkietu będzie dobrym wyborem zarówno do eleganckich zestawów, jak i tych bardziej casualowych.

Beret męski – niedoceniany dodatek męskiej garderoby

Beret męski jest niestety wciąż mało docenianym dodatkiem garderoby dla mężczyzn. Pomimo że współczesna moda jest bardzo eklektyczna, to tego typu nakrycie głowy pozostaje dość ekscentrycznym.

Początki tej czapki męskiej sięgają średniowiecznego biretu. Na przełomie XVI/XVII wieku berety męskie stały się ulubionym okryciem głowy elit społecznych oraz artystów. Tego typu czapka, będąc początkowo okryciem wyłącznie męskim, szybko znalazła zainteresowanie także w wojsku. Beret to dziś typowy element ubioru żołnierza, a barwa czapki określa przynależność do konkretnej służby.

Z kolei w XX wieku czapka ta okazała się doskonałym symbolem klasy robotniczej. Współcześnie tego typu nakrycie głowy jest noszone częściej przez kobiety niż mężczyzn.

Jaki materiał beretu męskiego?

Beret może być wykonany z sukna wełnianego, filcu, moheru lub innych miękkich tkanin. Tego typu nakrycie głowy wyróżnia się przede wszystkim brakiem daszka lub atoku. Niekiedy czapka wykończona jest sztywną taśmą – tego typu modele występują głównie w wersjach harcerskich lub wojskowych.

Beret męski mógłby z powodzeniem stać się dodatkiem stylu miejskiego. Takie nakrycie świetnie będzie wyglądać w połączeniu z koszulami, marynarkami, a także zwykłymi swetrami. Grubszy materiał, z którego wykonana jest ta czapka męska, idealnie sprawdzi się w okresie wiosennym oraz jesienno-zimowym.

Przy jej wyborze należy pamiętać o jednej zasadzie: beret powinien odkrywać czoło mniej więcej na szerokość dwóch palców. Choć istnieje bardzo wiele różnych sposobów układania tej czapki na głowie, to wszystko zależy od wygody noszącego.

Jak nosić beret męski?

Pomimo że berety męskie nie należą do najbardziej popularnych okryć głowy, to z powodzeniem mogą stanowić ciekawą alternatywę dla kaszkietów męskich. Takie czapki męskie wyróżniają się swoim fasonem, a w zależności od danej stylizacji dodają szyku lub nieco bardziej buntowniczego wyglądu.

I tak granatowy beret możemy zestawić z niebieską koszulą oraz brązową marynarką. W bardziej casualowej wersji czapka idealnie sprawdzi się w czarnym total looku. Takie zestawy nijak mają się do stereotypowych obrazków z mężczyznami ubranymi w beret!

Ten typ czapek męskich możemy także założyć w stylizacjach złożonych z koszuli w kratę, szarej marynarki sportowej oraz chinosów w kolorze khaki. Oczywiście taka czapka najlepiej będzie wyglądać w połączeniu z bawełnianymi eleganckimi spodniami lub tymi w typie chino.

Berety męskie podczas chłodniejszych dni będą także dobrze wyglądać w połączeniu z płaszczami męskimi. Wystarczy tylko dobrze zestawić ze sobą poszczególne części stroju (co w tym przypadku jest zadaniem banalnie łatwym), aby uzyskać fenomenalny efekt.

Kaszkiet męski – wielki powrót do świata mody

Kaszkiety męskie po wielu latach nieobecności znów powracają do łask. Podobnie jak beret będzie świetnie komponować się zarówno z zestawami eleganckimi, jak i na co dzień. Można go nosić zarówno z jeansami oraz garniturem.

Kaszkiet męski wykonany jest najczęściej z wełny tweedu, skóry, a także sztruksu. Charakteryzuje się półokrągłym fasonem i niewielkim daszkiem z przodu. Na rynku znajdziemy modele jednokolorowe i wzorzyste (jodełka, dwukolorowy, krata).

Tego typu czapki męskie funkcjonowały początkowo w armii pruskiej. Następnie stały popularne w Wielkiej Brytanii, a potem w Stanach Zjednoczonych i całej Europie.

Kaszkiet męski możemy nosić podczas każdej pory roku. W lecie wybierajmy czapki wykonane z bawełny oraz lnu, a w zimie z wełny lub tweedu. Na rynku znajdziemy także modele zaopatrzone w nauszniki, które będą dodatkowo chronić nas przed zimnem.

Kaszkiet męski możemy zakładać wymiennie z beretem. Jednakże ten typ czapki daje odrobinę większe możliwości. O ile beret męski w połączeniu z szelkami może wydawać się zestawem nieco przejaskrawionym, to kaszkiet w takiej stylizacji nie będzie mieć żadnych negatywnych odniesień. Czapki męskie w tym typie będą bardzo dobrze wyglądać z szalikami, eleganckimi kurtkami, oraz zwykłymi jeansami.

Kaszkiety najlepiej będą prezentować się np. w połączeniu z białą koszulą, bawełnianą kamizelką i długim płaszczem. Mimo wszystko nie ma większych przeciwskazań, aby kaszkiet męski zakładać również do parki męskiej lub kolorowego swetra. Takim zestawem może być modny w tym sezonie pomarańczowy sweter, granatowa koszula w kratę, spodnie w kolorze khaki/brąz i brązowy kaszkiet.

Taka czapka sprawdzi się także w połączeniu z wełnianymi kardiganami męskimi. Z całą pewnością ten typ nakrycia głowy nadawać będzie oryginalnego wyglądu każdej (nawet najnudniejszej) stylizacji.

Polecane artykuły:

Autor: Bartłomiej Kalinowski