Data modyfikacji:

Czapka uszanka – do jakiej stylizacji pasuje?

Choć jej prawidłowa nazwa to uszanka, większość osób nazywa ją uszatką. Ta futrzana, duża czapka, w pierwszej chwili może kojarzyć się z nakryciem głowy radzieckiego czołgisty, jednak nie warto jej skreślać. Jak się okazuje, noszenie uszanki wcale nie jest błędem, a tym bardziej  obciachem.
czapka uszanka

Męska czapka uszanka — co to takiego?

Wystarczy jeden rzut oka na czapkę uszankę, by zrozumieć, że jej głównym celem  jest ochrona przed wyjątkowym mrozem. Jest gruba, wykonana z gęstego futra, a jej charakterystyczną cechą są długie nauszniki zakrywające nie tylko uszy, ale i policzki. Można je spiąć zazwyczaj klamrą lub związać sznurkami.

Tradycyjne czapki uszanki pochodzą z Rosji, a inspiracją do ich powstania były nakrycia głowy średniowiecznych Mongołów, którzy pojawili się tam w czasie inwazji na Ruś Kijowską. Ze względu na doskonałą ochronę przed zimnem, uszanki bardzo szybko zyskały popularność na Wschodzie.

Naturalne futro, a zatem i czapki uszanki, były bardzo drogie, dlatego początkowo to nakrycie głowy nie należało do powszechnych. Nosili je głównie wysoko postawieni oficjele oraz wojskowi, często łącząc uszankę z wełnianym płaszczem czy mundurem. Dochodziło nawet do zorganizowanych kradzieży uszanek, wprost z głowy ich prawowitych posiadaczy. Z czasem uszanki trafiły pod strzechy, a w dużej mierze przyczyniło się do tego obniżenie ich jakości.

Jak wybrać dobrą czapkę uszankę?

Współczesne męskie uszaki dostępne w sklepach odzieżowych wykonane są najczęściej z syntetycznych materiałów. Choć w dalszym ciągu prezentują się dobrze i zapewniają ochronę przed zimnem, nie dorównują czapkom wykonanym z prawdziwego futra. Najwyższym uznaniem cieszyły się czapki z futra króliczego, choć spotykano też uszanki z futra lista czy owcy. Naturalne futro, przy okazji, znacznie lepiej izoluje od zimna.

Przeczytaj także: Męskie nakrycia głowy - jak nosić?

Uszanki z naturalnego futra są rzadko spotykane. Znacznie łatwiej dostać czapki wykonane ze sztucznego futra. Znajdziesz je w większości sieciówek oraz sklepów internetowych. Często można dostać też hybrydę zwykłej czapki wełnianej z futrzanymi elementami.

Jak nosić czapkę uszankę?

Dzięki doczepionym do nauszników paskom, męską uszankę można nosić na dwa sposoby. Pierwszy z nich, popularny zwłaszcza na Wschodzie, to uszanka z podniesionymi i związanymi na górze nausznikami. Jest to sposób najbardziej formalny, często wykorzystywany w połączeniu z płaszczami lub marynarkami. Jego amatorem był m.in. Leonid Breżniew, często pojawiający się w czapce uszance. Dziś takie noszenie uszanki może wydawać się nieco ekstrawaganckie, zwłaszcza w połączeniu z casualowymi kurtkami.

Znacznie bardziej przystępną i współczesną metodą noszenia uszanki jest pozostawienie spuszczonych nauszników. Wówczas uszanka wygląda mniej formalnie i świetnie pasuje do codziennych kurtek, np. bosmanek czy parek. Co ważniejsze, spełnia swoją podstawową funkcję, czyli chroni uszy i policzki. Ciekawostką jest fakt, że w Rosji do dziś ten sposób noszenia uszanki uważany jest za niemodny i niepoważny.

Z czym łączyć czapkę uszankę?

Czapka zimowa uszanka wydaje ci się mało uniwersalna? Nic bardziej mylnego! W rzeczywistości pasuje ona do większości klasycznych kurtek męskich. Szczególnie dobrze komponuje się z kurtkami o rodowodzie wojskowym, m.in. z parką, olejakiem, budrysówką, bosmanką czy kurtką M-65. Jednak ciekawie wygląda również w połączeniu z wełnianym płaszczem lub grubą, tweedową marynarką.