Data modyfikacji:

Rodzaje portfeli męskich: cienkie, małe, skórzane i młodzieżowe

Nie da się ukryć, że od samego portfela znacznie bardziej interesująca jest jego zawartość. Mimo wszystko wybór portfela może przysporzyć kłopotu. Co więcej, może się okazać, że uniwersalny portfel nie spełni wszystkich wymagań i najlepszym rozwiązaniem będzie zakup dodatkowych modeli.

portfel męski

Rodzaje portfeli. Jaki portfel kupić?

Choć brzmi to na pozór absurdalnie, w gruncie rzeczy jest sprawą oczywistą. Podobnie jak nie ma uniwersalnych butów czy ubrań, tak i portfele czasem warto dobrać do okazji. W niektórych przypadkach będą przeważały względy estetyczne, w innych górę weźmie wygoda. Podpowiadamy, jaki portfel męski warto mieć w szufladzie, by nie dać się zaskoczyć.

Portfel uniwersalny

Gdy myślisz o portfelu męskim, zapewne wyobrażasz sobie skórzany portfel z miejscem na monety, banknoty, dowód rejestracyjny samochodu oraz całą masą przegród i kieszonek na kraty płatnicze, kredytowe, lojalnościowe, karnety, bilety miesięczne i inne przedmioty. Zapewne ma również miejsce na zdjęcia najbliższych, paragony i przydatne „karteczki”.

Tego rodzaju portfele dominują na rynku, co oczywiście nie może dziwić. Są bardzo pojemne, a więc można w nich schować wszystkie rzeczy, które mogą się nieoczekiwanie przydać. Do tego stopnia, że niektórzy noszą w nich także plastry opatrunkowe czy scyzoryki w formie karty kredytowej. Problem w tym, że mocno wypchany portfel przybiera gigantycznych rozmiarów i w niektórych sytuacjach może przeszkadzać. Jak sobie z tym poradzić?

Mały i cienki portfel do garnituru

Rozwiązaniem powyższego problemu jest dodatkowy elegancki portfel do garnituru. Wyróżnia się tym, że jest wyjątkowo cienki, a więc doskonale układa się w wewnętrznej kieszeni marynarki, nie wypychając jej i nie deformując klap.

Portfele do garnituru wykonane są z cienkiej skóry, a ich niewielka grubość jest wynikiem kompromisu. Najczęściej nie mają podszewki, dodatkowych przegród, kieszeni na monety ani innych elementów, które mogłyby negatywnie wpłynąć na grubość portfela.

Idea portfela do garnituru jest prosta. Ma on pomieścić tylko to, co jest potrzebne na uroczystych wydarzeniach: dowód osobisty, prawo jazdy, kartę płatniczą i kilka banknotów. Karnety na siłownię, karty lojalnościowe sklepów oraz paragony pozostają w domu.

Mimo iż taki portfel ma ograniczoną funkcjonalność i może być uciążliwy na co dzień (np. przez brak bilonówki, dużej kieszeni na banknoty czy miejsca na dowód rejestracyjny), miłośnicy minimalizmu wykorzystają go nie tylko do garnituru.

Portfel młodzieżowy lub sportowy

Duży portfel uniwersalny nie sprawdzi się, jeśli jesteś miłośnikiem sportu. Zabieranie wypchanego portfela na rower czy jogging jest nie tylko niewygodne, ale i przyspiesza zużycie portfela. Skóra naturalna niekoniecznie lubi współpracować z potem, deszczem czy błotem. Pozostawienie portfela w domu też ma swoje wady: brak gotówki na nieprzewidziane sytuacje. Inna sprawa, że zawsze warto mieć przy sobie dowód osobisty.

Niewielki portfel męski sportowy eliminuje powyższe problemy. Jest miękki, wygodny, lekki i odporny na uszkodzenia. Bez trudu schowasz go do koszulki kolarskiej czy kurtki do biegania i nie powinien ciążyć w trakcie wysiłku. Przyda się też na górskich szlakach, biwakach oraz w innych miejscach, gdzie ryzyko uszkodzenia skórzanego portfela jest wysokie.

Portfel turystyczny

Innym portfelem, który może się przydać, jest portfel turystyczny. Wyposażony jest w zabezpieczenie RFID uniemożliwiające sczytanie karty, przegrody na dokumenty czy wytrzymałe linki, którymi możesz przytroczyć portfel do nadgarstka lub spodni.

Wiele z portfeli turystycznych można zawiesić na szyi i schować pod warstwami odzieży na klatce piersiowej. Wszystkie te rzeczy mają zapobiec kradzieży portfela, zarówno klasycznej (kieszonkowcy), jak i przy użyciu terminala.