Data modyfikacji:

Nerka i saszetka męska. Czym się różnią? Co w nich nosić?

Portfel, klucze, telefon, etui na okulary — to tylko początek rzeczy, które mogą ci towarzyszyć każdego dnia. Upychanie akcesoriów do kieszeni nie wygląda dobrze, dlatego czasem warto sięgnąć po dodatkową torbę. Poniżej weźmiemy na tapet te niewielkie, które nie zajmą wiele miejsca i nie przytłoczą ciężarem.

Nerka męska — stylowa czy kiczowata?

Największym problemem nerek, zwanych też prześmiewczo „kołczanami prawilności” jest to, że w Polsce kojarzą się dość niechlubnie. Przywodzą na myśl pstrokate lata 90. spod znaku kreszowego dresu w pasy. Mimo tych skojarzeń, warto spojrzeć na nerki i saszetki bardziej przychylnym okiem.

Współcześnie nerki produkowane są również przez renomowane domy mody, np. Prada, Gucci czy Louis Vuitton. Odgrywają też ważną rolę w modzie ulicznej i to tej, która pojawia się na wybiegach, sesjach zdjęciowych i prestiżowych instagramowych kontach.

Nerka męska przestała być już wyłącznie dodatkową kieszonką na akcesoria. Dziś jest ozdobą i stylowym dodatkiem, który może dodać ubraniu kolorytu i zadziorności.

Jak nosić nerkę męską?

Nie bez powodu nerka zyskała miano kołczanu. To skutek przepasania torebki przez ramię, przez co może przypominać prawdziwy pojemnik łucznika na strzały. Odradzamy jednak ten sposób noszenia, bo rzadko wygląda on dobrze, a poza tym jest mało praktyczny.

Lepszy miejscem dla nerki są biodra. Możesz nosić ją zarówno pod ubraniem, jak i przewiązaną na bluzie lub kurtce. Ciekawym rozwiązaniem są też szlufki, dzięki którym można przewlec nerkę przez pasek. To zapobiegnie zsuwaniu się nerki.


Z czym łączyć nerkę męską? To wybitnie nieformalny dodatek, więc nadaje się wyłącznie do streetwearowego lub sportowego stroju. Dobrze pasuje do dżinsów, joggerów lub dresowych spodni, ale w połączeniu z chinosami i sportową marynarką wygląda już dość śmiesznie.

Saszetka męska na ramię

Nieco bardziej elegancką wersją nerki jest saszetka męska noszona w ręce lub na ramieniu. Ma podobną pojemność i bez trudu pomieści telefon, portfel, klucze i kilka przydatnych drobnostek. Jest jednak mniej młodzieżowa i casualowa, więc da się ją połączyć z nieformalną marynarką, koszulą czy nawet casualowym garniturem.

Szczególnie dobrze wyglądają odrobinę większe saszetki, czyli torby listonoszki. Często wykonane są ze szlachetnych, eleganckich materiałów, np. z naturalnej skóry. Są masywniejsze, więc lepiej korespondują z męską posturą oraz w żadnym wypadku nie wyglądają niemęsko. Dodatkowo są w stanie pomieścić większe przedmioty, np. notes, teczkę z dokumentami lub tablet.
Klasycznie torby listonoszki mają pasek i nosi się je na ramieniu, jednak coraz większą popularnością cieszą się saszetki męskie noszone w ręce. Eleganckie listonoszki mogą w pewnych warunkach zastąpić nawet aktówki oraz duże torby. Pamiętaj jednak, by nie wypychać ich zbędnymi akcesoriami. Mocno wypchana saszetka nie wygląda już tak dobrze.

Ogranicz akcesoria

Na koniec warto wspomnieć o drugiej stronie medalu, czyli o zbyt dużej liczbie akcesoriów wypychających kieszenie. Zbierz wszystkie „niezbędne” przedmioty, a może okazać się, że nosisz przy sobie kilka kilogramów zbędnego bagażu.

Czasem warto zamienić portfel na cienki i wyrzucić z niego zbędne karty lojalnościowe i paragony, a nadmiar monet przerzucić do skarbonki. Rzadko używane klucze pozostaw w domu i noś tylko te, które są niezbędne.

Duże i ciężkie breloki zamień na dyskretne i nie zajmujące wiele miejsca w kieszeni. Jeżeli nosisz przy sobie multitool, wybierz zamiast niego niewielki scyzoryk. Zamiana dużego plecaka na nerkę lub niewielką saszetkę jest bardzo prawdopodobna.

Polecamy:

Autor: Szymon Sonik