Data modyfikacji:

Jak wybrać idealny plecak turystyczny?

Podróżowanie własnym samochodem, do którego bez trudu zapakujesz masę walizek i toreb, jest z pewnością bardzo wygodne. Nie da się jednak ukryć, że turystyka z plecakiem na barkach ma w sobie coś wyjątkowego. Jeśli chcesz poczuć się jak dziecko żądne przygód i pozwolisz sobie na odrobinę szaleństwa, ta forma podróżowania z pewnością przypadnie Ci do gustu. Dziś doradzimy Ci, jak wybrać plecak, bez którego wyprawa nie byłaby możliwa.

Pojemność plecaka turystycznego


Im większy plecak turystyczny, tym lepszy? Niekoniecznie! Jego wielkość powinna być dopasowana do długości i rodzaju wyjazdu. Jeśli wybierasz się jedynie na weekend i nie musisz zabrać ze sobą nic poza ciuchami, zbyt duży plecak byłby tylko przeszkodą. Co więcej, zachęcałby Cię do zapełnienia go niepotrzebnymi rzeczami, które jedynie zwiększyłyby wagę. Do krótkich wycieczek, gdy masz zapewniony wygodny nocleg, wystarczy plecak turystyczny o pojemności ok. 30-50 litrów. To idealny kompromis pomiędzy pojemnością a wygodą noszenia. Najlepiej, jeśli będzie posiadał linki i pasy kompresyjne, za pomocą których zmniejszysz objętość częściowo pustego plecaka.

Nieco większej pojemności wymaga plecak, który posłuży Ci podczas dłuższego trekkingu lub wypadu pod namiot. Wówczas będziesz musiał przenieść nie tylko ubrania i najpotrzebniejsze drobiazgi, ale i namiot, karimatę oraz śpiwór. Choć część tego ekwipunku można zmniejszyć, np. wybierając namiot ultralight lub decydując się na niewielką matę samopompującą, to w dalszym ciągu sprzęt ten zajmie wiele miejsca. W takich przypadkach najlepiej sprawdzą się duże plecaki turystyczne, od 60 litrów wzwyż.

Kieszenie, ale nie tylko!


Gromadzenie całego ekwipunku w jednym dużym worku byłoby bardzo niewygodne, dlatego producenci plecaków turystycznych oferują wiele mądrych i wygodnych rozwiązań. Są to przede wszystkim dodatkowe kieszenie, które pozwolą Ci zorganizować przestrzeń wewnątrz plecaka i pogrupować logicznie cały asortyment. Przykładem jest duża kieszeń na śpiwór znajdująca się pod główną komorą, kieszonka na klapie, w której można schować najpotrzebniejsze akcesoria (np. mapę lub przeciwdeszczowe poncho) czy mała kieszonka na pasie biodrowym, w której schowasz latarkę czołową. Ciekawym rozwiązaniem jest opcja rozpięcia całego przodu plecaka, niczym walizki - znacznie podnosi wygodę korzystania z całej przestrzeni bagażowej.

Ale nie tylko kieszenie są ważne. W plecaku turystycznym ogromną role odgrywają troki, czyli miejsca, do których możesz przyczepić zewnętrzny ekwipunek. Czasami to jedyny sposób, aby przetransportować śpiwór, namiot, karimatę lub inne rzeczy, które nie mieszczą się w środku. Przydatne będą także troki na toporek lub kijki trekkingowe. 

System zapięcia i noszenia


Mogłoby się wydawać, że plecaki ze stelażem odeszły w zapomnienie. Nic bardziej mylnego! Nowoczesne plecaki turystyczne często posiadają stelaż, ale wewnętrzny. Jest niewidoczny, lekki i znacznie poprawia wygodę noszenia plecaka.

System nośny plecaka to rzecz, na którą warto poświęcić sporo uwagi podczas zakupu. To on decyduje o tym, czy plecak będzie wygodny. Dobry plecak turystyczny powinien mieć miękkie szelki oraz punkty podparcia pleców, które nie będą uwierać nawet podczas długiej wędrówki. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na to, czy są one wentylowane. W przypadku dużych plecaków turystycznych istotną funkcją jest regulacja wysokości szelek, dzięki której dostosujesz położenie plecaka w taki sposób, aby zachować jak najlepiej położony środek ciężkości. Elementem absolutnie niezbędnym, o którym jednak warto wspomnieć, jest pas biodrowy. Pozwala na odciążenie ramion i kręgosłupa, a także stabilizuje plecak. Podobną rolę spełnia mniejszy pasek, znajdujący się na wysokości klatki piersiowej.

Wyposażenie dodatkowe


Nie ma nic złego w tym, że dasz się zaskoczyć ulewie. Gorzej, jeśli nie będziesz mieć przy sobie wodoodpornego pokrowca na plecak. Najlepiej, jeśli wybierzesz pokrowiec dedykowany do Twojego modelu plecaka. Jeśli takowego nie posiada, dobierz nieco obszerniejszy pokrowiec, który pomieści także rzeczy przytroczone do plecaka. Rolę zabezpieczenia przed deszczem może spełnić bardzo duże poncho, pod którym skryjesz się wraz z plecakiem. Wybierając się w tereny mokre, w których deszcz i przeprawy przez strumienie będą Twoim chlebem powszednim, weź dodatkowo nieprzemakalne worki, do których spakujesz elektronikę oraz najważniejsze elementy ekwipunku (np. bieliznę, ubrania na zmianę i śpiwór).

Przydatny podczas podróży z plecakiem jest także bukłak. Większość modeli plecaków turystycznych posiada specjalną kieszeń na zbiornik z wodą oraz otwór, którym poprowadzisz rurkę  z ustnikiem. Sam ustnik możesz zaś zamontować na szelkach plecaka. Dzięki temu będziesz mógł się nawodnić nie tylko bez zdejmowania ciężkiego plecaka, ale i bez używania rąk. 

Potraktuj plecak turystyczny jak ważnego towarzysza podróży. Wybierając plecak wysokiej jakości masz pewność, że towarzysz Cię nie zawiedzie. To rzecz, na której nie warto oszczędzać. Źle wszyte uszy mogą być równoznaczne z utratą całego ekwipunku, zaś zacinający się zamek skutecznie odbierze Ci radość z podróżowania. Po co się niepotrzebnie denerwować?