Data modyfikacji:

Jaki plecak turystyczny wybrać? Najlepsze plecaki górskie

Wygodny plecak turystyczny to jeden z najważniejszych elementów ekwipunku. Źle dobrany rozmiar lub kiepskiej jakości system nośny odbije się na komforcie już podczas pierwszych kilometrów wyprawy. Jaki plecak turystyczny wybrać? Przedstawiamy najważniejsze parametry plecaków trekkingowych oraz podpowiadamy, jakim modelom warto się przyjrzeć.
plecak turystyczny

Pojemność plecaka turystycznego


Im większy plecak turystyczny, tym lepszy? Niekoniecznie! Jego wielkość powinna być dopasowana do długości i rodzaju wyjazdu. Jeśli wybierasz się jedynie na weekend i nie musisz zabrać ze sobą nic poza ciuchami, zbyt duży plecak byłby tylko przeszkodą. Co więcej, zachęcałby cię do zapełnienia go niepotrzebnymi rzeczami, które jedynie zwiększyłyby wagę. Do krótkich wycieczek, gdy masz zapewniony wygodny nocleg, wystarczy plecak turystyczny o pojemności ok. 30-50 litrów. To idealny kompromis pomiędzy pojemnością a wygodą noszenia. Najlepiej, jeśli będzie posiadał linki i pasy kompresyjne, za pomocą których zmniejszysz objętość częściowo pustego plecaka.

Nieco większej pojemności wymaga plecak, który posłuży ci podczas dłuższego trekkingu lub wypadu pod namiot. Wówczas będziesz musiał przenieść nie tylko ubrania i najpotrzebniejsze drobiazgi, ale i namiot, karimatę oraz śpiwór. Choć część tego ekwipunku można zmniejszyć, np. wybierając namiot ultralight lub decydując się na niewielką matę samopompującą, to w dalszym ciągu sprzęt ten zajmie wiele miejsca. W takich przypadkach najlepiej sprawdzą się duże plecaki turystyczne, od 60 litrów wzwyż.

Kieszenie plecaka turystycznego

Gromadzenie całego ekwipunku w jednym dużym worku byłoby bardzo niewygodne, dlatego producenci plecaków turystycznych oferują wiele mądrych i wygodnych rozwiązań. Są to przede wszystkim dodatkowe kieszenie, które pozwolą ci zorganizować przestrzeń wewnątrz plecaka i pogrupować logicznie cały asortyment. Przykładem jest duża kieszeń na śpiwór znajdująca się pod główną komorą, kieszonka na klapie, w której można schować najpotrzebniejsze akcesoria (np. mapę lub przeciwdeszczowe poncho) czy mała kieszonka na pasie biodrowym, w której schowasz latarkę czołową. Ciekawym rozwiązaniem jest opcja rozpięcia całego przodu plecaka, niczym walizki - znacznie podnosi wygodę korzystania z całej przestrzeni bagażowej.

System nośny plecaka turystycznego

Mogłoby się wydawać, że plecaki ze stelażem odeszły w zapomnienie. Nic bardziej mylnego! Nowoczesne plecaki turystyczne często posiadają stelaż, ale wewnętrzny. Jest niewidoczny, lekki i znacznie poprawia wygodę noszenia plecaka.

System nośny plecaka to rzecz, której warto poświęcić sporo uwagi podczas zakupu. To on decyduje o tym, czy plecak będzie wygodny. Dobry plecak turystyczny powinien mieć miękkie szelki oraz punkty podparcia pleców, które nie będą uwierać nawet podczas długiej wędrówki. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na to, czy są one wentylowane.

W przypadku dużych plecaków turystycznych istotną funkcją jest regulacja wysokości szelek, dzięki której dostosujesz położenie plecaka w taki sposób, aby zachować jak najlepiej położony środek ciężkości. Elementem absolutnie niezbędnym, o którym jednak warto wspomnieć, jest pas biodrowy. Pozwala na odciążenie ramion i kręgosłupa, a także stabilizuje plecak. Podobną rolę spełnia mniejszy pasek, znajdujący się na wysokości klatki piersiowej.

Jaki plecak turystyczny wybrać? Przegląd popularnych modeli plecaków trekkingowych

1. Hi-Tec Traverse 65 l

Plecak trekkingowy Hi-Tec Traverse to duży model, stworzony z myślą o dłuższych wyprawach. Wykonany jest w 100% z wytrzymałego poliestru. Wygodę noszenia zapewnia mu rozbudowany i wyściełany miękką gąbką system nośny, który można dopasować do wzrostu. Plecak składa się z dzielonej komory głównej, dwóch kieszeni bocznych oraz kieszeni dolnej. W dolnej części znajduje się też pokrowiec wodoodporny. Dodatkowe pasy umożliwiają skompresowanie plecaka oraz przytroczenia akcesoriów turystycznych. Całkowita waga plecaka wraz z pokrowcem to 1,64 kg.

2. Salomon Trailblazer Black 30 l

Lekki i minimalistyczny plecak Salomon Trailblazer Black to propozycja nie tylko na piesze wycieczki, ale i miejskie aktywności. Dzięki pasom i ściągaczom można go dobrze ustabilizować, co przyda się na bardziej wymagających szlakach górskich. Mimo stosunkowo niewielkiej pojemności, ma pas biodrowy, wpływający na komfort noszenia plecaka. Znajdują się na nim niewielkie kieszonki na przydatne akcesoria, np. latarkę czołową, scyzoryk czy klucze. Oprócz głównej komory, plecak wyposażony jest w niewielką kieszonkę górną, dwie kieszenie boczne na butelki oraz miejsce na dwulitrowy bukłak.

3. Wisport Sparrow 30 l

Wisport Sparrow to już legendarny model plecaka, popularny zwłaszcza wśród miłośników survivalu i bushcraftu. Utrzymany w taktycznej stylistyce model to ciekawa alternatywa dla klasycznych plecaków turystycznych. Niewątpliwą zaletą modelu jest duża wytrzymałość, a to wszystko dzięki zastosowaniu Cordury 500D. Plecak polskiego producenta wyróżnia się także systemem MOLLE znajdującym się na przodzie, bokach i dnie plecaka. System taśm umożliwia przytroczenie do plecaka dodatkowych akcesoriów, np. sakw, uchwytów na kubki, chlebaków czy menażek. Waga trzydziestolitrowego plecaka to 1208 g.

4. Elbrus Alpinpak 30 l

Jeśli szukasz smukłego i komfortowego w noszeniu plecaka, model Aplinpak 30 l spełni twoje oczekiwania. Na plus należy zaliczyć rozbudowany system nośny, zapobiegający wżynaniu się plecaka w barki. Szelki i pas biodrowy wypełnione są miękkimi panelami mesh. W ciepłe dni o wygodę zadba system wentylacji Vertical Flow Went. Plecak wyposażony jest w komin zwiększający pojemność plecaka oraz dwie komory główne. Niewielkie uchwyty i paski pozwolą na przytroczenie do plecaka karimaty, menażki, toporka lub kijków trekkingowych.

5. Deuter Gravity Expedition 45 l

Jaki plecak turystyczny jest najbardziej uniwersalny? Kompromisem pomiędzy pakownością a kompaktowymi rozmiarami jest pojemność ok. 40-50 l. Średniej wielkości plecak trekkingowy Deuter Gravity Expedition wpisuje się w te wymogi. Co ciekawe, waży zaledwie 870 g, a więc jest to model ultralight przeznaczony na najtrudniejsze wyprawy. Tam, gdzie to możliwe, zredukowano ciężar, wstawiając odchudzone, wykonane z siatki elementy. Stabilność i odpowiedni rozkład obciążenia zapewnia plecakowi specjalnie wyprofilowana rama Delrin, wykryta we wnętrzu. Plecak Deuter Gravity Expedition jest kompatybilny z trzylitrowym bukłakiem. 

Wyposażenie dodatkowe plecaka trekkingowego

Nie ma nic złego w tym, że dasz się zaskoczyć ulewie. Gorzej, jeśli nie będziesz mieć przy sobie wodoodpornego pokrowca na plecak. Najlepiej, jeśli wybierzesz pokrowiec dedykowany twojemu modelowi plecaka. Jeśli takowego nie posiada, dobierz nieco obszerniejszy pokrowiec, który pomieści także rzeczy przytroczone do plecaka.

Rolę zabezpieczenia przed deszczem może spełnić bardzo duże poncho, pod którym skryjesz się wraz z plecakiem. Wybierając się w tereny mokre, w których deszcz i przeprawy przez strumienie będą twoim chlebem powszednim, weź dodatkowo nieprzemakalne worki, do których spakujesz elektronikę oraz najważniejsze elementy ekwipunku (np. bieliznę, ubrania na zmianę i śpiwór).

Przydatny podczas podróży z plecakiem jest także bukłak. Większość modeli plecaków turystycznych posiada specjalną kieszeń na zbiornik z wodą oraz otwór, którym poprowadzisz rurkę  z ustnikiem. Sam ustnik możesz zaś zamontować na szelkach plecaka. Dzięki temu będziesz mógł się nawodnić nie tylko bez zdejmowania ciężkiego plecaka, ale i bez używania rąk. 

Plecak podróżny do samolotu – jaki wybrać?

Podróżując samolotem, trzeba uwzględnić fakt, że na czas lotu musisz się rozstać z dużym plecakiem trekkingowym. Powędruje on do luku bagażowego jako bagaż rejestrowany, co wiąże się z dodatkowymi kosztami. Jeśli wyjeżdżasz na krótko, dobrym pomysłem jest wybór mniejszego plecaka, odpowiadającego wymogom bagażu podręcznego. Niewielki plecak turystyczny możesz mieć przy sobie, dzięki czemu masz pewność, że nie zginie.

O ile zgubienia plecaków na terminalach lotniczych należą do rzadkości, dużo ważniejszym argumentem jest ochrona cennej zawartości. Jeśli zabierasz ze sobą laptopa, aparat fotograficzny lub inny delikatny i wartościowy sprzęt, lepiej mieć go przy sobie. Nawet jeśli nie jesteś w stanie obejść się bez dużego plecaka turystycznego, zabierz dodatkowy, składany plecak do samolotu. Przyda się także na miejscu, np. na zakupy. Po złożeniu zajmie tyle, co mała puszka gazowanego napoju.
Jaki plecak turystyczny do samolotu wybrać? Tutaj wiele zależy od konkretnej linii lotniczej, bowiem wymogi dotyczące maksymalnej wielkości bagażu podróżnego są różne. Polskie Linie Lotnicze pozwalają wziąć na pokład plecak lub walizkę o wymiarach 55 x 23 x 40 cm, Wizzair –  40 x 30 x 20 cm, natomiast Ryanair – 40 x 20 x 25 cm. Znaczenie ma również waga, bo maksymalny limit to najczęściej 10 kg. Przewagą plecaka nad walizką jest to, że można go skompresować, dzięki czemu zmieści się w normie. Pamiętaj jednak o tym, by nie wypychać go do maksimum.

Potraktuj plecak turystyczny jak ważnego towarzysza podróży. Wybierając plecak wysokiej jakości masz pewność, że towarzysz cię nie zawiedzie. To rzecz, na której nie warto oszczędzać. Źle wszyte uszy mogą być równoznaczne z utratą całego ekwipunku, zaś zacinający się zamek skutecznie odbierze ci radość z podróżowania. Po co się niepotrzebnie denerwować?
Autor: Szymon Sonik