Data modyfikacji:

Prawidła do butów — jakie wybrać i dlaczego warto je mieć?


Na stan twoich butów wpływa nie tylko ich jakość, pielęgnacja oraz sposób użytkowania, ale także to, jak je przechowujesz. Jednym z ważniejszych elementów, o które musisz zadbać, jest zachowanie ich pięknego kształtu. Gadżetami, które ci w tym pomogą, są prawidła do butów. Jakie prawidła wybrać i dlaczego ich użytkowanie jest tak ważne?

Dlaczego warto używać prawideł do butów?


Jeśli dotychczas nie używałeś prawideł, z pewnością zauważysz, że twoje skórzane buty nie wyglądają tak, jak w momencie zakupu. Pojawiły się na nich zagięcia i wgłębienia, szczególnie w okolicy palców, zaś sama cholewa stała się bardziej płaska. Naturalna skóra, z której wykonuje się klasyczne męskie obuwie, jest materiałem bardzo podatnym na wilgoć oraz zmiany temperatury, dlatego po pewnym czasie się odkształca.

Aby temu zapobiec, stosuje się prawidła. Imitują one kształt stopy i zapobiegają zapadaniu się cholewy buta. Delikatnie rozpierając skórę, eliminują zmarszczenia oraz zagięcia materiału. Niektórzy wykorzystują prawidła także do tego, by rozciągnąć nowo kupione buty, których rozmiar okazał się zbyt mały. Delikatne rozciągnięcie butów jest możliwe, jednak lepiej poświęcić kilka chwil więcej na wybranie prawidłowego, nomen omen, rozmiaru. 

Jak działają prawidła do butów?


Dobrej jakości cedrowe prawidła służą przede wszystkim do zachowania idealnego stanu cholewy buta. Mogą jednak odratować także odkształcone, źle przechowywane obuwie, które zalega w twojej szafie. Wystarczy, że delikatnie nawilżysz suchą skórę cholewy, włożysz prawidła do butów i pozostawisz je do wyschnięcia. Efekt będzie zaskakująco dobry. W dalszej kolejności warto jednak popracować nad przywróceniem skórze elastyczności oraz barwy za pomocą kosmetyków do butów. Niezbędne będzie również zaimpregnowanie skóry.

Co warto odnotować, prawidła nie tylko pomagają zachować kształt buta, ale i przyspieszają jego suszenie. Drewniane prawidła wchłaniają wilgoć ze skóry, zaś składniki aromatyczne cedru zapobiegają powstawaniu nieprzyjemnych zapachów. Z tego względu warto używać prawideł nie tylko do długiego przechowywania butów, ale i na co dzień.
Szukasz Oxfordów? Znajdziesz je tutaj:

Jakie prawidła wybrać?


Najlepszej jakości prawidła wykonane są z drewna cedrowego. Jest to drewno bardzo miękkie i chłonne, co wspomaga schnięcie buta. Zawarty w drewnie cedrowym olejek eteryczny działa zaś antybakteryjnie oraz chroni obuwie przed insektami. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów prawideł, jednak warto zainwestować w te, które składają się z dwóch, a nawet trzech drewnianych części rozpierających. Dzięki temu prawidła dopasują się do wnętrza buta i nie będą go rozpychać w nienaturalny sposób.

Błędy, które mogą doprowadzić do zniszczenia butów


Najpowszechniejszym błędem jest użycie prawidła o zbyt dużym rozmiarze, co skutkuje nadmiernym rozciąganiem skóry buta. Zbyt mały rozmiar lub kształt prawidła może zaś doprowadzić do zdeformowania buta i wyciągnięcia cholewy. Kłopotliwe jest użycie niedrogich prawideł ze sprężyną i kulką zapierającą się o napiętek. Taki rodzaj prawideł jest w stanie zadbać o przednią część buta, jednak deformuje tylną, znajdującą się przy pięcie. Jeśli korzystasz z takich prawideł, upewnij się, że nie rozpychają napiętka zbyt mocno.

Co zamiast prawideł?


Co zrobić, gdy w swojej kolekcji masz wiele par butów? Wyposażanie wszystkich butów w prawidła byłoby kosztowne, dlatego warto skorzystać z innego sposobu. Obuwie, które nie jest dla Ciebie szczególnie ważne, możesz wypełnić ściśle gazetami. Ten znany ze sklepów odzieżowych pomysł sprawdza się zaskakująco dobrze.