Data modyfikacji:

Akcesoria do grilla, czyli jakie akcesoria do grilla warto mieć?

Potrawy z grilla to element, bez którego wiele polskich rodzin nie wyobraża sobie weekendu. Gdy tylko wzrasta temperatura za oknem, rozpoczyna się okres grillowania, który trwa do później jesieni. Grillowanie to świetny sposób na przygotowanie przepysznych potraw. Aby jednak delektować się ich smakiem, oczywiście obok dobrej jakości grilla, niezbędne są także odpowiednie narzędzia. Jakie akcesoria do grilla warto posiadać? Dlaczego są tak ważne? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Sprawdź również: Jaki grill gazowy jest najlepszy?

akcesoria do grilla

Akcesoria do grilla – dlaczego są takie ważne?

Warunkiem dobrego, a co najważniejsze – udanego grillowania są, oprócz właściwie przygotowanych produktów, odpowiednie przybory do grilla. Najważniejszą zasadą podczas grillowania jest zachowanie bezpieczeństwa. Akcesoria grillowe, które warto posiadać, ułatwiają przede wszystkim sprawne ściąganie potraw z rusztu czy też obracanie ich na drugą stronę bez ryzyka poparzenia. Dlaczego jeszcze warto zainwestować w odpowiednie akcesoria? Otóż, są one bardzo przydatne już na etapie rozpalania grilla, ponieważ można dzięki nim w szybki sposób wzniecić ogień, a także go podtrzymać czy też zwiększyć w razie potrzeby. Ponadto tego typu narzędzia ułatwiają także sprzątanie po udanym grillowaniu, gdyż dzięki specjalnej szczotce z łatwością można wyczyścić m.in. ruszt. W jakie więc dokładnie gadżety do grilla warto się zaopatrzyć, aby grillowane potrawy smakowały znakomicie? Odpowiedź na to pytanie znajduje się poniżej.

Podstawowe akcesoria grillowe

Wraz z rozpoczęciem sezonu grillowego coraz więcej osób zastanawia się nad tym, jakie odpowiednie akcesoria do grilla gazowego czy też tradycyjnego wybrać. Nic dziwnego, że w tym okresie większość z nas szuka podpowiedzi w internecie, a „grill akcesoria” to z pewnością jedna z najczęściej wyszukiwanych fraz tego typu. Tak więc co jest niezbędne? Otóż jednym z najważniejszych akcesoriów, bez których sztuka grillowania byłaby znacznie trudniejsza, są odpowiednie sztućce. Podstawowy zestaw powinien zawierać szczypce, widelec oraz łopatkę. Podczas zakupów warto zwrócić uwagę na to, by narzędzia te wykonane były ze stali nierdzewnej. Rękojeść powinna być natomiast drewniana lub wykonana z tworzywa sztucznego, co ochroni przed oparzeniem. Ponadto na bezpieczeństwo użytkowania tych przyrządów wpływa również ich długość, która powinna być taka, by umożliwiała bezpieczne obracanie grillowanych potraw. I tak pokrótce: szczypce to narzędzie, po które w sezonie grillowym sięgamy najczęściej. Dzięki nim z łatwością można obracać czy też chwytać mięsa, ryby, owoce lub kiełbaski. Z kolei widelec posiada dwa długie ząbki, przy użyciu których można chwytać solidny kawał mięsa. Narzędzie to przydatne jest w szczególności podczas obracania zwartych kawałków mięsa, czego przykładem może być karkówka lub kurczak. Łopatka zaś przydatna jest podczas obracania mniej zwartych produktów, takich jak burgery czy warzywa. Oprócz tego z łatwością pozwala na ściąganie grillowanych potraw i ułożenie ich na talerzach.

Co jeszcze może okazać się przydatne? Prawdziwy miłośnik grillowania powinien posiadać fartuch ochronny, który zabezpieczy ubranie przed trudno spieralnymi plamami, a także rękawice ochronne, które są nieocenione podczas podnoszenia gorącego rusztu. Rękawice te zazwyczaj są nieco dłuższe i doskonale chronią ciało przed wysoką temperaturą. Bardzo przydatna nie tylko do grilla, ale także na przykład do rozpalania kominka bądź ogniska okazuje się dmuchawa. Jest to gadżet, dzięki któremu nie trzeba pochylać się nad grillem i w tradycyjny sposób go rozpalać. Wystarczy tylko zbliżyć dmuchawę, w której znajduje się turbina wytwarzająca prąd powietrza, aby w szybki sposób rozżarzyć węgiel drzewny.

Dodatkowe akcesoria do grilla

Każdy, kto posiada własnego grilla, doskonale wie, że należy dbać o jego czystość. Czyszczenie tego urządzenia wcale nie musi być skomplikowane, ponieważ istnieją dedykowane do tego akcesoria. Aby w łatwy i szybki sposób wyczyścić ruszt, wystarczy zainwestować w szczotkę do czyszczenia rusztu, która wykonana jest ze specjalnego splotu stalowego. Dzięki regularnemu czyszczeniu rusztu za pomocą szczotki z pewnością można zachować grill w dobrym stanie przez długi czas. Drugą ważną sprawą, jeżeli chodzi o ochronę grilla, w szczególności jeżeli stoi on cały czas na zewnątrz, jest zabezpieczenie go przed szkodliwym działaniem warunków atmosferycznych. Zakup właściwego pokrowca z pewnością uchroni grill przed tego typu uszkodzeniami. W jaki jeszcze zestaw do grilla warto zainwestować? Otóż jednorazowe naczynia oraz sztućce to niezbędnik każdego grillowania. Jednorazowe akcesoria, które mogą być plastikowe bądź też papierowe, nie tylko ułatwiają sprzątanie, ale także dostępne są w różnych kolorach czy wzorach. Dzięki temu wyglądają atrakcyjnie i sprawdzą się podczas imprez dla dzieci, jak i dorosłych. Aluminiowa tacka grillowa to kolejny niezbędny element każdego grillowania. Mięsa, kiełbaski czy ryby nie powinny być grillowane bezpośrednio na ruszcie, gdyż wydobywające się podczas grillowania opary mogą wnikać do przygotowanego jedzenia. Dlatego aby zdrowo grillować i ograniczyć spływanie tłuszczu na rozżarzony węgiel, należy przygotowane wcześniej produkty umieścić właśnie na aluminiowych tackach.

Grillowanie to doskonały sposób na przygotowanie smacznych i zdrowych dań, a także świetne spędzanie czasu w gronie rodziny czy przyjaciół. Aby jednak było przyjemne i wydajne, warto zaopatrzyć się nie tylko w niezbędne akcesoria, ale przede wszystkim dobry grill.

Zdjęcie: RossHelen/Envato Elements
Autor: Grzegorz Woźniak