Data modyfikacji:

Czym smarować tatuaż?


Robieniu tatuaży zawsze towarzyszy dreszczyk emocji i pozytywna fascynacja. Niestety wykonanie tatuażu to dopiero połowa pracy, którą trzeba włożyć w to, by wyglądał on dobrze. Najważniejsze są pierwsze dni, a nawet tygodnie tuż po jego zrobieniu, kiedy skóra jest jeszcze poraniona i podatna na rozmaite powikłania. Niewłaściwa pielęgnacja tatuażu może zniweczyć starania tatuatora o ładny kontur czy cieniowanie. Dowiedz się, czym smarować świeży tatuaż.

Smarowanie tatuażu

czym smarować tatuaż

Czym grozi nieodpowiednia pielęgnacja tatuażu?

Nieodpowiednia pielęgnacja tatuażu może prowadzić do powikłań związanych z estetyką tatuażu, jak również zdrowiem jego właściciela. Oto, co grozi w przypadku niestosowania się do zaleceń tatuatora:

• deformacja tatuażu,
• rozlanie się tuszu pod skórą,
• utrata intensywności koloru,
• trudności z zagojeniem się tatuażu,
• infekcje, zakażenia, a w skrajnych przypadkach nawet sepsa.

Prawidłowa pielęgnacja tatuażu

Na prawidłową pielęgnację tatuażu składa się ściągnięcie lub zmiana opatrunku, mycie rany i smarowanie skóry odpowiednim preparatem wspomagającym gojenie. Nie należy jednak panikować, jeśli przez pierwsze dni skóra intensywnie się łuszczy i odpada, niejednokrotnie wydaje się, że wraz z tuszem – to normalny etap procesu gojenia, chociaż nie u wszystkich osób występuje. Skóry w trakcie gojenia nie wolno drapać. Smarujemy ją co około 3-4 godziny, żeby nie dopuścić do powstawania strupków. Przez cały okres gojenia nie wystawiamy tatuażu na słońce ani nie kąpiemy się w basenach czy jeziorach. Po zagojeniu tatuażu warto wrócić do studia na kontrolę i ewentualne poprawki.

Opatrunek na tatuażu

Wśród opatrunków do tatuaży do wyboru mamy właściwie trzy opcje – folię spożywczą, second skin i podkład chłonny. Wśród tatuatorów znajdą się zarówno zwolennicy, jak i przeciwnicy każdego z tych rozwiązań. Opatrunek na tatuażu służy temu, żeby zabezpieczyć ranę przed jej zanieczyszczeniem. Może także delikatnie łagodzić podrażnioną skórę.

Przed pierwszym myciem należy zdjąć folię, którą mieliśmy owinięty tatuaż. Niektórzy ściągają folię tuż po powrocie do domu, inni czekają nieco dłużej – tutaj najważniejsze, co należy zrobić, to stosować się do zaleceń tatuatora. Folia z pewnością jest pomocna, jeśli pracujemy w miejscu, w którym w powietrzu unoszą się np. pyły lub kiedy tatuaż jest w miejscu, które styka się z ubraniem. Obecnie coraz popularniejsze robią się także wspomniane już second skiny. W przeciwieństwie do folii, second skin nie generuje tak dużego ryzyka odparzeń i pozwala skórze oddychać. Na skórze przetrzymujemy go nieco dłużej niż folię spożywczą, bo od około 24 godzin aż do kilku dni po wykonaniu.

Do wielkoformatowych tatuaży dobrze sprawdzają się opatrunki higieniczne, ale to zależy od indywidualnych czynników, tatuażu i konkretnego tatuatora. Zależnie od tego, jaki opatrunek mamy na ręce, nieco inaczej będzie wyglądała pielęgnacja. Folię trzeba zmieniać co 3-4 godziny, a opatrunek zgodnie z zaleceniami producenta i tatuatora, podobnie jak second skin.

Mycie i pielęgnacja tatuażu

Zanim zabierzemy się za smarowanie tatuażu kremami, żelami i maściami, należy koniecznie go umyć! Najpierw myjemy ręce, a dopiero następnie przechodzimy do oczyszczania skóry. Tatuaż myjemy pod bieżącą, ciepłą wodą, delikatnym detergentem. Może to być żel o dobrym składzie lub pianka do twarzy. Zwilżamy tatuaż wodą, nakładamy środek myjący i delikatnie masujemy do czasu aż osocze i krew zostaną zmyte. Umyte miejsce osuszamy jednorazowym ręcznikiem lub chusteczkami. Dopiero wówczas można przejść do smarowania tatuażu. Czym można smarować tatuaż?

Czym smarować tatuaż po zrobieniu?

O to, czym najlepiej smarować tatuaż, tatuatorzy wciąż się spierają. Jedni proponują Bepanthen Baby, inni specjalne kremy do tatuaży, które przy okazji sprzedają np. w studiu. Takie kremy zazwyczaj zawierają dodatkowe kompleksy witaminowe, które łagodzą swędzenie, podrażnienia i przyspieszają gojenie. Podstawą w wyborze odpowiedniego kremu do tatuażu jest jego działanie nawilżająco-natłuszczające i naturalny skład. Dobrze, jeśli preparat dodatkowo ma właściwości antybakteryjne i antyseptyczne. To, jaki krem powinien być odpowiedni do konkretnego tatuażu, określa najczęściej tatuator. Informuje o tym klienta po wykonaniu tatuażu lub wręcza specjalną karteczkę, na której wydrukowane są wszystkie informacje. Wśród najpopularniejszych kremów do tatuaży wyróżniamy preparaty marek EasyTattoo, Nijnia Ink, LoveInk, Neba i Skin Project. Kiedy jednak miną już najbardziej ryzykowne, pierwsze dni, pojawia się pytanie: czym smarować tatuaż po dwóch tygodniach? Ponieważ tatuaże goją się najczęściej kilka tygodni, do co najmniej trzech tygodni po wykonaniu tatuażu, pielęgnacja skóry nie powinna ulec zmianie. Inną pielęgnację stosujemy dopiero po całkowitym wygojeniu tatuażu.

Czym smarować tatuaż po wygojeniu?

Czym smarować tatuaż, kiedy skóra wydaje się już całkowicie wygojona? Przede wszystkim kremem z filtrem z ochroną UV na poziomie SPF 50 lub więcej. Zapobiegnie to blaknięciu i rozmywaniu się tatuażu, co w kontakcie ze słońcem lub solarium następuje wyjątkowo szybko. Niektóre marki produkujące kosmetyki do pielęgnacji tatuaży, oferują także kremy z filtrem z dodatkowym kompleksem poprawiającym nasycenie koloru. Oprócz filtra lub specjalnego kremu wygojoną skórę pielęgnujemy tak samo, jak każde inne miejsce na ciele. Warto jednak regularnie nakładać na nie balsam lub krem nawilżający, żeby zadbać dodatkowo o skórę i jej elastyczność.
Autor: Patrycja Wojas