Data publikacji:

Dad jeans — czy tylko dla „tatuśków”?

Nazywane są „dżinsami dla tatuśków”, ale już niedługo ujrzymy w nich nastolatków. Dad jeans, czyli jasne, proste spodnie dżinsowe z wysokim stanem udowadniają, że historia mody często zatacza koło. Popularne w latach 80. i 90. spodnie powracają do łask i stanowią interesujące ożywienie w modzie męskiej.
dad jeans

Czym jest „dad denim”?

Jeśli przyjrzysz się trendom pod kątem męskich dżinsów, szybko zauważysz, że moda męska w pewnym momencie zderzyła się ze ścianą. W ciągu kilkunastu lat męskie dżinsy stawały się coraz węższe i z roku na rok zyskiwały więcej postrzępień oraz dziur. Choć rurki i spodnie denimowe slim fit w dalszym ciągu przeważają w kolekcjach firm odzieżowych, zyskują powoli silnego konkurenta.

Nutę świeżości do miejskich stylizacji wprowadzają spodnie, które jeszcze kilka lat temu mogłyby zostać uznane za staroświeckie. Proste dżinsy z wysokim stanem, wykonane z bardzo jasnego, spranego denimu, kojarzą się raczej z serialami rodem z lat 90., nie zaś z najnowocześniejszymi trendami. Mimo to stanowią dla pełnych dziur dżinsów tak mocny kontrast, że mogą się podobać.

Dad jeans to nic innego, jak sentymentalny melanż ze stylem retro. Jednolity błękit z charakterystycznym stonewashem przywodzi na myśl wakacje, słońce i beztroskę.

Wraz z nadejściem ciemnogranatowych, czarnych i szarych spodni denimowych, jasne dżinsy odeszły w zapomnienie i stały się elementem kojarzonym właśnie z podstarzałymi użytkownikami. Dziś wracają w podwójną mocą!

Skąd pomysł na powrót?

Jedną z przyczyn powrotu męskich spodni z wysokim stanem jest przesyt mocno obcisłymi krojów. Warto zwrócić też uwagę na zmianę kolorów. O ile w latach 90. królowała radosna pstrokacizna, czerń i kolory fluorescencyjne, dziś coraz częściej sięgamy po biel.

Białe sneakersy i T-shirty to już klasyka miejskiego stylu, a nie da się ukryć, że jasne dżinsy pasują do tych elementów wyjątkowo dobrze.

Dodatkowo duże znaczenie ma także coraz popularniejszy w modzie ulicznej romans ze stylem retro. Nowinki w duchu high-tech muszą ustąpić pola rzeczom starym, które zyskują drugą młodość. Warto podkreślić, że mówimy nie tylko o hermetycznym stylu hipsterskim, a wielkomiejskiej modzie ogólnoświatowej, dominującej m.in. na Instagramie.

Jak nosić spodnie dad jeans?

Ideą tego rodzaju spodni denimowych jest absolutna prostota. Dad jeansy wyglądają tak, jakby wypłowiały na skutek zwykłego użytkowania. Nie znajdziesz na nich kontrastowych przebarwień i celowych postrzępień.

Skoro wyrażają naturalność, z takimi elementami warto je łączyć. Proste spodnie z wysokim stanem idealnie pasują do minimalistycznych sneakersów, gładkiego T-shirtu czy flanelowej koszuli. Są stosunkowo luźne, więc ciekawym dopełnieniem mogą być inne elementy w stylu oversize, np. obszerna ramoneska narzucona nonszalancko na barki.
Dużą uwagę należy zwrócić na długość dżinsów. Aby zachować ciekawy efekt, powinny być stosunkowo krótkie, np. 7/8 lub sięgające maksymalnie do podbicia stopy.

"Spodnie dla tatuśków" mają zazwyczaj zwężaną nogawkę, więc jeśli wybierzesz zbyt długą parę, nogawka zagnie się nieestetycznie na bucie. Odkryta kostka i widoczny but to w przypadku dżinsów z wysokim stanem wręcz wymóg.

Czytaj również: Jak ubrać się do klubu?
Dad jeans to spodnie nieformalne, dlatego idealnie odnajdują się w streetwearze. Za ich pomocą odmienisz wiele strojów, które mogłyby wydawać się nudne.

Przykład? Załóż je do sportowej marynarki zamiast poprawnych, ale nieco sztampowych beżowych chinosów. Świetnie zaprezentują się także latem w stylizacjach ze zwykłym, gładkim T-shirtem. To wręcz idealne spodnie na co dzień, więc jeśli tworzysz szafę kapsułową, nie zapomnij o nich.
Autor: Szymon Sonik